Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 26 (546) “Престиж”: школа щасливого дитинства

Останнім часом дедалі частіше, говорячи про кращі школи, послуговуються не рейтинговими показниками, що нерідко не відображають реальний стан справ у закладі, а звертаються до поняття “успішна школа”. Це та школа, про яку пишуть і говорять, якій є що показати. І водночас це затишна домівка, де кожен - як учень, так і вчитель або ж батько - почувається господарем, де комфортно всім і де панують розуміння й підтримка. Та найголовніше - де дорослі зуміли забезпечити дітям щасливе дитинство.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Одна з таких успішних шкіл пра-цює в Ужгороді - спеціалі-зований навчально-виховний комплекс “Престиж” із поглибленим вивченням предметів математично-природничого циклу. Це єдиний в області заклад такого спрямування. Тут у 4 дошкільних групах та 8 класах навчається 324 дитини, з котрих 77 дошкільнят та 247 школяриків. З ними працюють 30 учителів та вихователів, середній вік котрих 37 років.

Заклад веде свою історію з 2003-го. Як згадує його директор Наталія Гриценко, в той час активно почали з’являтися школи нового типу з поглибленим вивченням окремих предметів. Зокрема в Ужгороді вже було 8 НВК, в яких акцент робився переважно на англійську мову. “Вивчивши ринок освітніх послуг, ми зрозуміли, що потрібні школи й іншого напряму, тому зупинилися на математично-природничому, - розповідає Наталія Іванівна. - Тоді це було дивним для всіх, як і назва - “Престиж”, що в перекладі означає “добра справа”.

Починав свою роботу “Престиж” у листопаді з центру підготовки дитини до школи, який запрацював у приміщеннях експериментального майданчика “Радість”. Його по суботах відвідували діти, здебільшого не охоплені дошкільною освітою (до речі, згідно із Законом України “Про дошкільну освіту”, дошкільна освіта є обов’язковою первинною складовою частиною системи безперервної освіти в Україні, тож її повинні отримати всі майбутні школярики). В цей час важливу роль відіграв авторитет учителів, котрі працювали з дітками, - батьки віддавали своїх чад саме “під них”, знаючи, що ті набиратимуть 1-ші класи. Водночас колектив переймався підготовкою приміщень для навчання, бо спадок дістався не найкращий. Щоправда, місто активно підтримувало створення нового закладу - воно виділило кошти на перекриття даху, впорядкування підвального приміщення, облаштування харчоблоку. Доречною виявилася й допомога в проведенні ремонтних робіт директора фірми “Беркут” Андрія Сугая. Тож 1 вересня заклад прийняв перших 60 учнів.

…5 років промайнуло майже непомітно. За цей час “Престиж” здобув імідж закладу, де створено комфортні умови для розвитку дитячої особистості на різних етапах навчання й виховання. Було вже й 2 випуски. На певному етапі, коли кількість бажаючих навчатися у “Престижі” почала перебільшувати можливість прийняти їх, довелося ввести конкурсне випробування. При цьому, щоб потрапити до закладу, чогось надзвичайного вміти не потрібно, у тому числі й читати та писати. Треба, аби дитина була здорова, відвідувала дошкільний заклад і засвоїла його програму. Бо дитсадок дає достатню підготовку, зазначає Наталія Іванівна. Принагідно вона дякує колективам 39-го та 21-го ДНЗ, звідки в основному приходять діти в “Престиж”.

При відборі ж на першому місці думка практичного психолога. Всі вступники насамперед проходять через її тести, вона визначає ступінь їхньої фізичної готовності до навчання і дає допуск до основних випробувань, які відбуваються у вигляді гри в присутності батьків. При цьому більше уваги приділяється математиці (відповідно до спрямування НВК). Буває, що дитина виявляє гуманітарне спрямування, тоді батькам радять віддати малюка у відповідний заклад. Або ж якщо бачать, що дитина за розвитком не готова до школи, пропонують залишити її ще на рік у садку - не варто забирати в неї дитинство, переконані “престижівці”. Так, цього року серед вступників було 15 п’ятирічок. І лише двоє отримали максимальну кількість балів, решта повернулася в дошкільний заклад. Як правило, в таких випадках батьки дослухаються до порад педагогів.

Задуманий спочатку як спеціалізований заклад математично-природничого спрямування, “Престиж” із роками розширив спектр освітніх послуг. Щоб стати конкурентоспроможними та домогтися очікуваних результатів, колектив розробив і запровадив науково-методичний комплекс із курсу за вибором варіативної складової “Логіка. Нестандартні задачі” для учнів 1-4 класів. До нього увійшли програма, календарне планування, робочі зошити для учнів, методичні рекомендації для вчителів. Результат не забарився - “престиживці” стають призерами міських олімпіад з математики (от і цьогоріч в їхньому активі 3 призові місця) та успішно виступають у міжнародних конкурсах із математики “Кенгуру” і природничому “Колосок”.

Другий напрям - культурологічний. Бо важливо не лише дати знання, а й передусім допомогти вихованцям освоїти духовні цінності та норми. На загальнодержавному рівні лише зараз почали говорити про перепрофілювання третього уроку фізкультури - уроку футболу. “А ми вже другий рік завдяки клопотанню міського управління освіти перед обласним натомість ввели ритміку”, - каже Наталія Іванівна. Культу-рологічний розвиток дитини продовжується і в позакласній роботі, в гуртку для дошкільнят “Музичні забави”, студіях хореографії (для 1-4 класів), театральній “Буратіно” (для 3-10-річок), вокальному ансамблі та гуртку образотворчого мистецтва.

- Ми не відмовляємося й від іноземних мов, - продовжує директорка, - і за рахунок платних послуг ввели додаткові години англійської мови. Завдяки цьому поступово виходимо на рівень спеціалізованих шкіл. Так, нинішнього року вже мали 2-х призерів міської олімпіади з англійської. Тож нині не можемо говорити, що підготовка дітей ведеться лише в математично-природничому напрямі. Вивчаємо запити батьків, і вони нам підказують, на що спрямувати платні послуги.

Розвиток НВК “Престиж” не відбувся би без підтримки батьків, переконані в “Престижі”. Завдяки змішаному фінансуванню тут створені комфортні умови для навчання і виховання. Заклад утримується за державний кошт, куди входять заробітна плата, оплата енергоносіїв, медичне обслуговування дітей, 50-відсоткова плата за харчування. Місто, у свою чергу, з фонду розвитку фінансує ремонти. Так, за 5 років здійснено капітальні роботи з перекриття даху, облаштування вбиралень, за рівної участі батьків і влади профінансовано заміну вікон на теплозберігаючі. У серпні чекають на запуск автономного опалення.

А про затишок дбають батьки. При НВК працює піклувальна рада, котра, виходячи з потреб закладу, щороку розробляє проекти і працює над їх реалізацією. Завдяки проекту “Актова зала” “Престиж” отримав сучасний танцювальний зал, яким мало хто ще може похвалитися. Наразі зайнялися класними приміщеннями. В них з’явилися керамічні дошки, чіткість написаного на яких не залежить від освітлення, а це допоможе зберегти зір; подбали і про поставу діток - невдовзі школа отримає парти та стільчики, що регулюються під зріст кожної дитини. За допомогою батьків облаштували спортивний майданчик, де є і футбольне, і волейбольне, і баскетбольне поля, і бігові доріжки; замінили частково огорожу, висадили дерева і квіти, проклали алеї. А ще нещодавно ввели охорону. “Коли батьки бачать, що гроші використовуються там, де їх запланували, і вони самі їх розподіляють, з’являється бажання робити ще більше. Бо від цього зрештою виграють їхні діти, - зазначає Н. Гриценко. - І ми їм дуже вдячні за співпрацю”. Є і доброчинний момент такого співробітництва - витрати на перебування дітей із малозабезпечених сімей, інвалідів, напівсиріт, котрі на вступних тестах виявили хороші знання, піклувальна рада бере на себе.

Щодо перспектив директорка повідомила, що з вересня в НВК відкриється ще одна дошкільна група, таким чином заяви всіх батьків будуть задоволені.

У “Престижі” подумовують про створення школи повного дня, тобто такої, яка б працювала до 19-ї години, аби було зручно і спокійно працюючим батькам. “Вони б зранку приводили до нас дітей, у першій половині дня ми забезпечували б їм навчання, а в другій - заняття в різноманітних студіях і повноцінну самопідготовку. Таким чином, діти, будучи зайнятими цілий день, отримували б якісні освіту й дозвілля, а ще мали належне харчування”, - розмірковує Наталія Іванівна.

Мрій багато: зокрема мати сучасний спортивний зал, зимовий сад, літній табір відпочинку, який, до речі, батьки готові фінансувати. До того ж умови закладу дозволяють, і педколектив “за”, та немає чітко виписаної законодавчої норми, тож вирішення питання відкладається на непевний термін. Інша форма відпочинку - вивіз дітей за межі міста в літні табори на берег Чорного моря - теж чекатиме на розгляд.

Цього року “Престиж” проатестувався як навчальний заклад “з відзнакою”. Крім нього ще 2 заклади мають таку оцінку. Це приємно, та “найкращим показником нашої роботи є те, що батьки приводять до нас дітей”, - каже Наталія Гриценко.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS