Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 24 (544) На вулицю Фединця чекає велике оновлення, а підприємці колишнього ринку вимагають матеріальних компенсацій за вивезений під час ліквідації товар

Після того, як горезвісні вулицю Фединця і провулок Баконія очистили від ринкових павільйонів, ужгородцям відкрився новий вигляд центральної частини міста, котрий хоч і кращий за попередній, але ще далеко не такий, яким має бути. Досить широкою, однак розбитою, дорогою машини їздять з острахом, боячись зачепити бетонні майданчики, де нещодавно стояли залізні будки торговців, аварійні дерева, металеві гаражі та старі приватні будиночки, в очі кидається облізла будівля критого ринку, на котру раніше мало хто звертав увагу. Залишити вулицю в такому вигляді було б просто неприпустимим, тож міська влада вирішила розробити проект її благоустрою, за яким та знову могла б стати окрасою міста.

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Коли цього тижня комунальні служби приступили до вирубування аварійних дерев, на Фединця знову зібралася юрба. А там, де сходиться група людей, обов’язково починаються пересуди. Цього разу ужгородці активно обговорювали нові чутки про те, що міська влада вже забрала в торговців і приміщення критого ринку, який незабаром переобладнають під сучасний автосалон. Начальник Департаменту міського господарства Віктор Мартин категорично спростував ці чутки, наголосивши на тому, що міська влада не може передати приміщення ринку іншим особам ще й тому, що ця будівля їй просто не належить. Головний архітектор міста Олена Стричик також не чула про якісь зміни призначення приміщення ринку — принаймні заяв про те, що його власники хочуть переобладнати будівлю, до міського управління архітектури та містобудування не надходило. Дирекції критого ринку була поставлена лише одна умова — привести фасад будівлі в належний вигляд, тож уже незабаром там розпочнеться заміна вікон і косметичний ремонт зовнішньої частини приміщення.

Ще до затвердження проекту благоустрою вулиці Фединця можна сказати, що роботи там проводитимуть ґрунтовні. Фахівці розглядають можливість прокладення автомобільного заїзду з вулиці Підгірної в тому місці, де нині знаходяться сходи. Вже зараз відповідні служби обстежують усі підземні комунікації для того, аби можна було сміливо замінювати дорожнє покриття. Слід сказати, що вулиця збереже обличчя старовини, адже там планують відновити шашку, а ще привести до ладу тротуари, які ужгородці й надалі ігнорують, оскільки звикли вважати Фединця продовженням пішохідної зони міста. Сама ж проїжджа частина є досить широкою як на дорогу з одностороннім рухом, тож по обидва її боки розміщуватимуться місця для паркування автомобілів.

Розробляється і план нового озеленення вулиці, тож ужгородцям не варто переживати, що Фединця залишилася без тіні дерев. Дещо псуватиме загальний вигляд дисонанс між сучасними новобудовами і старенькими приватними будиночками з металевими гаражами, але тут міська влада нічим зарадити не в змозі, адже не має жодного впливу на власників приватних територій. “Єдине, що ми можемо, — сказав Віктор Мартин, — це попросити їх облаштувати свої ділянки так, аби ті не псували, а прикрашали центр міста, тобто пофарбувати будівлі, прибрати гаражі, відновити огорожі й, звісно, тримати все це в чистоті”.

Натомість підприємці ліквідованого ринку досі продовжують оббивати пороги державних установ. Цього тижня вони зібрали журналістів, аби попросити об’єктивно написати про події 9 червня. Власне, ті були не проти, от тільки для того, щоб з’ясувати тонкощі цієї справи, слід бути як мінімум фаховим юристом. Колишній керівник КП “Ринок-1” Тамара Кучерява, зокрема, стверджує: міська влада ліквідувала не комунальне підприємство, а лише його адміністрацію, а отже, всі договори, укладені з торговцями ринку, мають діяти, як і передбачалося, до 2012 року. Міські чиновники з цього приводу відповідають, що сесія міської ради ліквідувала не адміністрацію, а саме КП, договір же оренди землі був розірваний ще 2006 року, тож відтоді ринок на вулиці Фединця знаходився на проїжджій частині незаконно. Підприємці також висловлювали обурення діями працівників міліції, котрі, за їхніми словами, затоптали їх у багнюку, завдавши літнім людям і вагітним жінкам численні побої. На це можна сказати, що літнім і вагітним не варто було знаходитися в натовпі протестуючих, хоч зрозуміло, що вони хотіли захистити своє майно. Щодо останнього, то підприємці мають намір звернутися до прокуратури зі скаргою, бо їхню власність вивезли на край міста і тепер вони не можуть довести своє право на павільйони, оскільки забирали їх без опису. Журналісти цікавилися, чому торговці не реагували на численні прохання забрати з Фединця свої будки. На це Тамара Кучерява відповіла: вони не звільняли вулицю, бо на те не було законних підстав: суди з приводу законності ринку тягнуться вже 3 роки, тож торговці були спокійні — поки не буде остаточного рішення, їх ніхто не чіпатиме. Тепер кажуть, їм нікуди йти, адже на “Шахті” немає потреби в такій кількості торговців, ринок на Минайській люди майже не відвідують, а на Краснодонців за один павільйон у них просять 15 тисяч доларів, які, звісно, вони виділити не можуть. Підприємці погоджуються, що ринок дійсно не мав бути на проїжджій частині однієї з центральних вулиць міста, але до його ліквідації слід було підійти цивілізовано, а не виставляти проти мирних громадян загін “Беркута”. На це можемо лише сказати, що домовитися з торговцями влада намагалася далеко не один рік, але вони то демонстраціями на Поштовій, то сварками на Фединця відтягували момент ліквідації. Отак і вийшло, що павільйони довелося забирати силою, подекуди навіть із крамом торговців, що ті потім назвали грабунком (але, зауважимо, робила це виконавча служба згідно з рішенням суду). Тим часом підприємці кажуть, що будуть звертатися до прокуратури з проханням порушити кримінальну справу проти міської влади, яка нібито незаконно позбавила їх робочих місць, міліції, що застосувала проти них силу, та виконавчої влади, котра забезпечила вивезення їхніх павільйонів у невідомому напрямку. Окрім того, торговці вимагатимуть матеріального відшкодування за товар, досі зачинений у багатьох вивезених на шахтинський ринок будках, та й узагалі не збираються опускати руки. Що ж, це їхнє право.

P.S. Коли номер уже готувався до друку, стало відомо, що міські депутати на сесії, яка проходила у п’ятницю, виділили для капітального ремонту вулиці Фединця 140 тисяч гривень.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS