Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 7 (367) Хто прибере дивани зі смітників?

Негабаритне сміття (будівельні відходи, старі меблі, словом, усе те, що не вміщається до контейнерів) уже давно перестало дивувати мешканців Ужгорода. Мало не щодня біля баків з’являється окрема купа сміття, яку ніхто не береться прибрати. Добре, якщо ці непотрібні речі можуть комусь згодитися (більш-менш пристойні меблі зі смітника несуть у свої кімнати роми, гірші використовують як паливо), а буває й так, що після того, як хтось із жильців зробив у квартирі ремонт, увесь майданчик для сміття закиданий будівельними відходами. Хто ж винен у тому, що до контейнерів часто навіть немає можливості підійти? І хто мусить прибирати негабаритне сміття?

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

У головному управлінні міського господарства розповіли, що проблема з негабаритним сміттям турбує комунальників давно, тому розв’язати її спробують уже найближчим часом. Наразі негабаритні відходи викидати на смітники загального користування суворо заборонено. Кожен, хто хоче позбутися старих меблів, може зробити це, замовивши в КАТП або ЖРЕРі № 7 спеціальний автомобіль, який відвезе ваші відходи на смітник. На жаль, люди не зголошуються на добровільний вивіз сміття, крадькома виносячи на загальний смітник непотрібну річ, мовляв, ромам згодиться. Після чого зазвичай не припиняють жалітися на комунальні служби міста, котрі “погано вивозять сміття”. До відома тих, хто думає так само: працівники КАТП не зобов’язані вивозити негабаритне сміття, яке лежить поруч із контейнерами, оскільки до квартплати входить тільки вивіз побутових відходів. Ось чому залишки чийогось ремонту тижнями лежать біля контейнерів: КАТП не прибирає, бо й не повинно цього робити, ЖРЕР не прибирає, оскільки не має потрібної техніки для вивозу сміття і грошей, аби заплатити за його утилізацію. Врешті, не витримуючи постійних скарг мешканців навколишніх будинків, комунальники таки вивозять дивани, що гниють під дощем і снігом,… аби через тиждень черговий розумник викинув на смітник черговий диван.

Порушників намагалися впіймати, а впіймавши, оштрафувати, але ті лише сміялися ЖРЕРівцям в обличчя, мовляв, 17 гривень штрафу — це втричі менше, ніж плата за спеціальний транспорт. Це таки правда: мізерними штрафами на суспільство не вплинеш, не зробиш його культурнішим, не привчиш з повагою ставитися до роботи інших. Тому в головному управлінні міського господарства спробують розв’язати цю проблему іншим шляхом: додати до суми квартплати вартість послуг КАТП за вивіз негабаритного сміття. Можливо, дехто з ужгородців негативно поставиться до такого нововведення, адже постане цілком логічне запитання: чому я повинен сплачувати за вивіз негабаритного сміття, якого в мене немає? Результатом експерименту може бути ще гірша оплата ужгородців за утримання будинків та прибудинкових територій.

Та в головному управлінні міського господарства оптимістично ставляться до запланованих змін, запевняючи, що, згідно з розрахунками 1995 року, одна людина накопичує за рік 0,12 куб.м негабаритного сміття, за вивіз та утилізацію якого до цього часу сплачувала держава. Саме з цих, уже дещо застарілих, розрахунків і проводитиметься влітку розробка доплати за вивіз сміття. На грудневому засіданні міськвиконкому вже затверджено тариф на вивезення одного кубічного метра негабаритних відходів, який становить 56 гривень на рік. Але він набуде чинності лише тоді, коли буде повністю переглянута вартість квартплати, тобто орієнтовно влітку. Плата за вивіз сміття вираховуватиметься з огляду на чисельність мешканців будинку та норми накопичення ними побутових і негабаритних відходів.

Чи допоможе цей експеримент вирішити проблему засміченості міста, чи, може, навпаки — поглибить її? В усякому разі погодьтеся: багато що залежить від самих ужгородців, котрі й самі повинні дбати про те, щоб наше місто було чистим.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS