Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 54 (520) Європейський банк готовий прокредитувати заміну мереж водопостачання в Ужгороді

Днями представники Європейського банку реконструкції та розвитку зустрілися із заступниками ужгородського міського голови. Банк має намір надати Ужгороду кредит на оновлення системи очищення водних стоків. Про це на прес-конференції у ГО “Нове Закарпаття” розповів заступник міського голови Ужгорода Володимир Химинець.

Як сказав Володимир Васильович, свого часу комунальне підприємство “Водоканал м. Ужгорода” розробило проект, який за ініціативи однієї канадсько-української організації було подано на розгляд різних світових фінансових інституцій для співфінансування очистки стічних вод міста. Зараз потужності ужгородських фільтрувальних споруд дозволяють очистити за добу 50 тис. куб. м, а реальна потреба становить 60—100. На їхню реконструкцію, згідно з розробленою проектно-кошторисною документацією, потрібно приблизно 10 мільйонів євро. ЄБРР запропонував місту ці кошти у вигляді кредиту. На робочій нараді представники банку озвучили й умови. Облікова ставка ЄБРР — 4%, плюс ще 6% додаткових (максимально), що в підсумку для Ужгорода може вилитися до 10% річних у євро. Для того, щоб цей кредит був виправданий і місто змогло його “потягнути”, потрібно буде збільшити тариф на водопостачання та водовідведення мінімум удвічі. Внаслідок цього Ужгород отримає сучасну очистку стічних вод, але… за рахунок споживача, котрий, власне, ніяких змін у якості послуг не відчує. І оскільки населення проблемою каналізаційних стоків не надто переймається, представників муніципалітету така пропозиція банку не влаштовує.

У такому випадку логічніше, каже Володимир Химинець, розпочати з реорганізації системи водопостачання, бо водовідведення наразі не є пріоритетом. Та шкода, яка завдається каналізаційними викидами в Уж, майже не впливає на екологічну ситуацію. Люди можуть погодитися платити більше, якщо знатимуть, що це дасть позитивний результат. Тому вимальовується такий шлях: ЄБРР пропонує взяти на себе у вигляді гранта (тобто безкоштовно для міста) виготовлення проектно-кошторисної документації на реконструкцію всієї системи водопостачання та водоочищення в Ужгороді (а це як мінімум 2,5 млн. гривень). Для цього фахівці з Європи та України проведуть відповідні дослідження, вивчать ситуацію в цій сфері та підготують необхідні документи. Так можна буде побачити весь обсяг тих робіт, які слід провести для реконструкції та заміни водомережі міста. Для цього потрібна колосальна сума, можливо, кілька сотень мільйонів євро, каже заступник міського голови.

Звичайно, таких коштів у бюджеті міста не передбачено, тому вирішити цю проблему можна або завдяки кредитним коштам, або грантам. Знайти благодійників навряд чи можливо, тож у нашому випадку доцільніше запропонувати ЄБРР (якщо вони профінансують виготовлення техдокументації) прокредитувати заміну мереж водопостачання Ужгорода.

До слова, подібні банки, якщо вже надають великий кредит органам місцевого самоврядування, враховують так званий пільговий термін на час реалізації проекту. У випадку ЄБРР, якщо кредит надається на 15 років, пільговий термін становитиме 3 роки, під час яких позичальник не виплачуватиме відсотки.

Якщо після цього місто зможе цілодобово подавати населенню воду, незважаючи на розташування будівель та кількість поверхів у них, муніципалітет отримає моральне право підняти тарифи, враховуючи вкладену колосальну роботу та взятий кредит.

Звичайно, у рамках проекту буде проведений і повний аудит КП “Водоканал”, який дасть можливість проаналізувати господарську діяльність підприємства з точки зору сучасної економічної моделі.

А це — скорочення зайвих кадрів, зведення до мінімуму невиправданих витрат, проведення реорганізації підприємства, модернізація технічних об’єктів, запровадження енергозберігаючих технологій тощо.

Пропозіція ЄБРР про співпрацю є цікавою, але міську владу не влаштовує відсоткова ставка, яка є досить високою. Оскільки після реконструкції доведеться піднімати тарифи на водопостачання та водовідведення у два, а то й більше разів, то спочатку необхідно буде провести громадські слухання та вислухати точку зору ужгородців.

На жаль, місто не має змоги власними силами здійснити реконструкцію, а банки готові надати відповідний кредит. Тож для того, щоб в Ужгороді було якісне та цілодобове водопостачання, жителі міста мають сказати, чи готові вони вчасно за нього сплачувати.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS