Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 49 (515) Заклади освіти з понеділка запрацюють, якщо в приміщеннях буде тепло

Тема опалення так часто фігурує на шпальтах газет, що вже, напевно, набила б оскому, якби не була настільки болючо актуальною. Цього тижня через відсутність тепла не працювало більше половини освітніх закладів міста, що вже казати про холодні квартири. Причина лиха все та ж: населення боргує за спожите тепло, “Уж-тепло” — за газ, а НАК “Нафтогаз України” без повної оплати надавати ліміти на блакитне паливо не збирається.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Школи й садки — заручники боргів населення

Якщо стосовно медичних закладів проблему тепла уже практично вирішили за рахунок автономних котелень (див. матеріал на стор. 4), то освітянські досі залишаються тією ахіллесовою п’ятою, яка робить місто вразливим перед газовиками. Адже якби не школи й садки, борги населення були б їхнім власним клопотом та головним болем “Уж-тепла”. За нинішніх реалій більше половини з них залишаються на централізованому опаленні, а це дає можливість “Нафтогазу України” тиснути на міську владу, щоб та сплатила за городян. Пам’ятається, пан Дубина з екранів ТБ усю відповідальність за старт опалювального сезону переклав на місцеве керівництво. Мовляв, винні ваші бюджетні організації чи ні, а розрахуватися мусите за все, бо інакше ваші лікарні, школи й садки залишаться холодними. Минулого року таким чином дотиснули й Ужгород, але що з того вийшло? Тоді з нашої казни сто-личним газовикам пішло 3 млн. 400 тис. грн., а цьогоріч ужгородці (вкотре нагадаємо, що бюджетні установи не те що не боргують нічого, а навіть готові платити авансом) станом на жовтень “зависли” уже 9 млн. грн. Тобто люди переконалися: квитанції можна не сприймати всерйоз, рано чи пізно тепло таки дадуть. Керуючись такою логікою, якщо батареї навіть стануть гарячими завдяки якимось неймовірно вдалим переговорам (директор “Уж-тепла” веде їх у Києві тижнями), ці ужгородці не платитимуть і в грудні, січні, а значить, газовий кран нам знову закрутять. Зменшили ж Києву ліміти до критично низької межі тільки за несплачений за другу декаду листопада аванс!

Вирватися з цього замкнутого кола можна хіба перевівши всю бюджетну сферу на автономне опалення, чим в останній рік міська влада активно займається. Інша справа, що в самій освіті таких установ 53, а відтак усе й відразу зробити неможливо. Відокремитися від “колгоспу”, до речі, вирішили й більшість ужгородців — понад 70% із них перейшли на індивідуалки. Залишається тільки щиро поспівчувати тим мешканцям, котрі боргів не мають, але й засобів на встановлення власних котлів — теж, тому разом зі школами й садками виявилися заручниками неплатників.

Що маємо і чи довго діти відпочиватимуть?

Наразі — сумну статистику. Як повідомив головний санітарний лікар Ужгорода Василь Петричко, цього тижня не працювали 9 садків, 6 НВК, 22 загальноосвітні школи та одна мистецька і 2 ПТУ. Їх закрили на карантин рішенням надзвичайної проти-епідемічної комісії при міській раді, котру очолює заступник мера Володимир Симулик. Керувалися при цьому виключно турботою про здоров’я дітей, адже на вулиці похолоднішало, і в класах та групах стовпчик термометра опустився до 10—15 градусів (норма — як мінімум 17 для школярів та 19 — для дошкільнят). Загалом на вимушених канікулах опинилося близько 15 тисяч дітей. Вони, звичайно, таким несподіваним обставинам навіть зраділи, але ж навчальну програму ніхто не відміняв… Хоча, зважаючи на погоду, батьки теж не заперечували, щоб їхні чада посиділи вдома. Але їх бентежить, як довго триватиме карантин?

Власне вирішувати це — в компетенції тієї ж надзвичайної комісії, і вона знову зібралася цієї п’ятниці. Начальник міського управління освіти Володимир Огар виступив із клопотанням щодо відновлення навчального процесу в закладах, які досі не опалюються, шляхом введення 2-змінного режиму (при цьому початок робочого дня зміститься на 8 ранку), проти чого присутні не заперечували. Таким чином задіяною виявиться тільки половина шкільних приміщень, а нормальну температуру в них забезпечать за допомогою електронагрівачів (само собою, техніка безпеки має дотримуватися залізно). Завідуюча відділенням ГД і П СЕС м. Уж-города Марія Філеп наголосила, що 1—4 класи мають навчатися виключно в першу зміну, а Василь Петричко пообіцяв: його працівники регулярно контролюватимуть температурний режим в освітніх закладах. Щодо дитсадків — ситуація така ж. Якщо керівники можуть обігріти кімнати камінами, то нехай приймають малюків, зводячи групи.

Реальні перспективи

Отже, ми вже говорили, що місто взяло курс на повну “автономізацію” бюджетної сфери. У поточному році такі котельні отримали вже 16 закладів. На енергозберігаючі технології витрачено 8 млн. грн., ще 4 планують освоїти до кінця 2008-го. Володимир Симулик, котрий курирує гуманітарні питання, запевняє: до кінця цього року на централізованому опаленні залишиться всього 12 освітянських установ. Із тих закладів, що не працювали цього тижня, деякі мають автономні котельні, але затримки з їх запуском виникали через газовиків. Цього четверга тепло подали в АНВК, ЗОШ №№ 10, 11, 16 та 16-й садок, у п’ятницю — ЗОШ №17 і ДВЗ №15. Таким чином 28 закладів із 53 надалі працюватимуть у нормальному режимі.

Ще цілий ряд котелень за розробленим графіком мали б поступово, починаючи з наступного тижня, вводитися в дію до кінця року, але чи вдасться його дотриматися — залежить аж ніяк не від керівництва міста. Зокрема йдеться про Падіюн, ЗОШ №№ 3, 7, 9, 5, 6, 8, 15, 12, 19, школу мистецтв, 38-й садок тощо. Паралельно всі вони технічно готові прийняти централізоване опалення, і як тільки дадуть газ — приміщення обігріватимуть. (Про останні новини з газового фронту читайте на стор. 2).


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS