Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 1 (361) Ялинковий бізнес. Чи може пересічний українець купити додому новорічне деревце?

Ялинки, встромлені у сніг десь поблизу базарів, — явище звичне у кінці грудня. Великі й маленькі, пухнасті й лисуваті — кожен може знайти серед них деревце собі до смаку. Або по кишені, адже, зважаючи на ціни, більшість ужгородців можуть придбати собі лише лисувату…

Тетяна ЛІТЕРАТІ, “Ужгород”

Для закарпатців ялинки до Нового року готує обласне управління лісового господарства, заступник начальника якого Володимир Машура розповів нам, що цьогоріч, згідно з лімітом, було заготовлено 48 970 ялинок та ялиць, з яких близько 16 тисяч вже продано приватним підприємцям, котрі вивозять їх на продаж. Левова частка з реалізованих 16 тисяч дерев, на думку працівників лісового господарства, припала на Ужгород, хоч це і не дуже помітно, адже у більшості пунктів продажу ялинок торгують жителі сусідніх областей, переважно Львівщини. Найцікавіше, що відпускна ціна дерев у лісогосподарстві є майже вдвічі меншою за ту, яку просять на базарах. Ялинки підприємцям продають за 4 гривні за погонний метр, ялиці — за 5. На ринках же ціна цих самих дерев автоматично зростає до 18—25 грн. за ялинку, ціна ж ялиці іноді зашкалює за… 50 гривень. Не дивно, що все більше людей віддає перевагу штучним новорічним деревцям, котрі, щоправда, коштують не менше, зате ними можна буде користуватися роками. За маленьку штучну ялинку на ринку ви віддасте близько 30 гривень, за велику в магазині — від 150 до 300. Та навіть таку ціну ужгородці вважають певною економією коштів, адже невідомо наскільки зростуть ціни на святкові деревця наступної зими.

Зменшення попиту на живі ялинки підтверджують також у відділі дільничних інспекторів міліції, начальник котрих Юрій Шванда запевнив нас: усі продавці ялинок нині суворо перевіряються на наявність документів, потрібних для торгівлі деревами. Те, що ялинок стали купувати менше, видно по партіях, якими деревця привозять на ринки: не більше 40—50 штук. Раніше, пригадує начальник дільничних інспекторів, новорічні дерева привозили на Закарпаття вантажівками. Підтвердив пан Шванда і те, що на ринках міста продають переважно галицькі ялинки та смереки, і торгівля ними, за словами інспекторів, є абсолютно легальною. Ми ж вирішили перевірити це і запитали у продавців, з якого лісогосподарства вони привезли свій товар. Ніхто з молодиків-торговців не зміг дати чіткої відповіді, що певною мірою нас насторожило.

Стало цікаво: а чому ми купуємо львівські ялинки, коли обласне лісогосподарство не використало ще й половини всіх заготовлених на цей рік дерев? Можливо, підприємці, придбавши закарпатські ялинки в середньому за 5 гривень за метр, везуть їх у Київ, де за цю ж ялинку можна виторгувати втричі більше. Відомо, що минулоріч у столиці до Нового року продали близько 200 тисяч ялинок, привезених переважно з Карпат і Криму.

Така неактивність у закупівлі закарпатських ялинок дає надію на те, що наступного року ціна на вічнозелені пухнасті деревцята буде суттєво нижчою. А тоді, можливо, новорічний хвойний запах радуватиме ще більше людей, адже що за свято без справжньої ялинки?


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS