Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 45 (511) Спершу гроші, потім — газ, кажуть у “Нафтогазі”

НАК “Нафтогаз України” не збирається постачати блакитне паливо жодному боржнику. По Україні санітарні лікарі вже закривають школи та садки через низьку температуру в приміщеннях, та пан Дубина невблаганний: забезпечте або стовідсоткову проплату, або ж банківські гарантії на неї, тоді грітиметеся. Для Ужгорода, звісно, винятків ніхто не робитиме, тому проекти угод на встановлення лімітів газу, надіслані “Уж-теплом” до Києва, залишилися непідписаними. Що робитиме міська влада в такій ситуації, журналістам розповідав 1-й заступник мера Володимир Бобков.

Мирослава ГАЛАС, “Ужгород”

Бюджетні заклади таки грітимуться

Оптимізмом Володимир Олександрович присутніх не зарядив: винне за централізоване опалення тільки населення, і розраховувати, що воно враз візьме та погасить усі свої борги, наївно. Відтак “Уж-тепло” найближчим часом стовідсотково розрахуватися за вже спожитий минулого сезону котельнями газ не зможе. Та й кредитів в умовах фінансової кризи теж ніхто нам не надасть. А тим часом відпо-відальність за забезпечення теплом міст і сіл Олег Дубина якимось хитрим чином поклав на органи місцевого самоврядування. Напевно, розраховуючи, що вони, загнані в глухий кут, витягнуть необхідні суми зі своїх бюджетів. Однак в Ужгороді вирішили діяти інакше. Розпорядженням міського голови всі “автономізовані” бюджетні заклади уже отримують тепло (нагадаємо, що бюджет не винен за газ ні копійки). Інтенсивно йде будівництво нових котелень. Цього тижня закінчуються роботи в УЦМКЛ і дитячій лікарні, якщо все піде добре, з понеділка там запускатимуть опалення. Уже закуплені котли для гімназії. У листопаді планується здати котельні ЗОШ №№ 5, 6 (можливо), 9 (економічного ліцею), школи мистецтв, а в грудні — ЗОШ №№ 8, 12, 15, 19. Тим часом ЖРЕРи отримали вказівку перевірити та полагодити всі засувки, які відсікають від ЦО багатоповерхівки, аби в разі, якщо до кінця жовтня не вдасться знайти спільної мови з “Нафтогазом України”, від’єднати їх від загальної мережі. Після цього всі котельні можуть бути передані на баланс управління освіти, котре, у свою чергу, проситиме газ, щоб обігрівати виключно бюджетні заклади. Це, звичайно, крайній крок, але такий варіант розглядається. Паралельно управління освіти продумовує, як перенести навчальний процес із неопалюваних шкіл у теплі.

Боржникам тепла не буде, а “індивідуалкам” — знову зелене світло

При цьому Володимир Бобков наголосив, що великі котельні до роботи готові: у них уже заповнюють системи, і як тільки надійде команда подати газ, теплове господарство моментально включиться в роботу. Проте є одне “але”… ЖРЕРи мають повну інформацію, які квартири в яких будинках боргують за ЦО, тому стовідсотково “бородаті” багатоповерхівки не грітимуть, навіть коли котельні запустять. Нарешті виникла нагода покарати безпосередньо боржників, а не через них — сумлінних платників, і міська влада нею скористається. Відповідні рішення щодо конкретних будинків прийматимуться на засіданні виконкому, про що мешканців повідомлять через оголошення. До речі, тепловикам “висить” більшість нинішніх користувачів централізованого опалення, бо всі, хто мав хоч найменшу можливість і не лінувався, уже перейшли на “індивідуалки”.

Виходячи з ситуації, що склалася, виконком прийняв рішення продовжити надання дозволів на встановлення автономного опалення, і вже на цьоготижневому засіданні їх отримали 500 чоловік. Володимир Бобков зауважив, що вдалося досягти деяких домовленостей із “Закарпатгазом” у плані співпраці щодо укріплення газових мереж та приведення їх у відповідність до нових умов. Готується спільне звернення до Кабміну та НКРЕ, аби вони дозволили “Закарпатгазу” час-тину грошових надходжень вкладати у переоснащення. Нині підприємство такої можливості не має.

Але зациклюватися на газовому опаленні зараз не варто. Воно вже зрівнялося за вартістю в поточній експлуатації з електричним, зате встановлення останнього обійдеться значно дешевше. Скажімо, 3-кімнатна квартира з газовим котлом потягне на 12 тис. грн., а з електричним — максимум на 8. Щоправда, з електрикою можуть виникнути деякі проблеми через її аварійне відключення (старе обладнання не витримує зростаючого навантаження, а ремонт — у компетенції “Закарпаттяобленерго”), проте це не перекреслює її переваг. Володимир Олександрович каже: вдома гріється саме кіловатами, бо сподівається, що електроенергія як продукт суто вітчизняного виробництва не дорожчатиме так стрімко, як газ. Хоча, хто його знає… Газ для населення та комунальної сфери начебто теж український, але при собівартості понад 150 грн. першим його продають по 500 грн., другим — по 1200…

Не забувайте про субсидії

Розпорядження про початок опалювального сезону міський голова вже підписав, і хоч радіатори централізованого теплопостачання поки що холодні, варто попіклуватися про субсидії. В управлінні праці та соціального захисту населення (пл. Ш. Петефі, 24, 26) чекають на всіх, чиї комунальні послуги сумарно перевищують 15—20% сукупного доходу сім’ї. Попри постійне нагадування, минулого року 2 тисячі ужгородців не скористалися можливістю оформити субсидію, а це б полегшило загальну ситуацію з боргами. Володимир Бобков зізнається, що коли по місцевому телебаченню пенсіонерка скаржиться, що не може з 900 грн. пенсії 600 віддати за компослуги, йому так і хочеться спитати: а чому ви не оформили субсидію? У такому разі більше 150 грн. не платили б. Навіть якщо йдеться про допомогу від держави в 20 грн. на місяць — і то не слід лінуватися піти в управління праці та соціального захисту, адже на рік це вже 120 грн.

Отже, загалом теплова картина така. Близько 30 автономізованих бюджетних закладів уже гріються, ще кілька індивідуальних котелень запрацює найближчим часом, а ось коли стануть гарячими радіатори в багатоповерхівках із ЦО — невідомо. Каталізатором у цій справі могла б стати активна сплата боргів населенням. А для тих, хто тепловикам нічого не винен і не хоче залежати від примх долі в особі сусідів-боржників та “Нафтогазу”, наразі знову засвітила “автономна” альтернатива.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS