Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 41 (507) Ужгород зафестивалить

Наступного тижня наше місто прийматиме одразу два міжнародні фестивалі — ХІ фестиваль театрів для дітей “Інтерлялька-2008” та Перший молодіжний фестиваль органної музики.

Першою стартує “Інтерлялька”, на яку цьогоріч очікують 15 колективів. Частина з них уже прописалася на фестивалі й добре відома ужгородцям, зокрема жешувський, новосадський, бая-марський театри. Проте будуть і новачки — із міста Бар, що в Чорногорії, з Москви та Вологди і навіть … із далекого Китаю. А отже, слід очікувати на сюрпризи. Тим паче, організатори обіцяють їх як для дітей, так і для дорослих.

1 жовтня фестивальну програму в ляльковому театрі об 11.00 відкриють миколаївці виставою “Гидке каченя”; “Про Хому та щуку” “розкажуть” о 13.30 кіровоградці, а ужгородці представлять “Діда Кузьму та юрбу” о 15.30. А вже ввечері, о 19.00, відбудеться офіційне відкриття фестивалю та одразу по ньому — о 19.30 — театр ляльок із Гродно (Білорусь) покаже виставу для дорослих, яка виборола численні гран-прі на міжнародних фестивалях, “Трагедія Макбет” (на фото). Це один із сюрпризів “Інтерляьки”.

Другий фестивальний день — 2 жовтня — о 9.30 розпочне “Казка про царя Салтана” від театру з Вологди; далі естафету приймуть о 12.00 “Спляча красуня” від кошицького колективу та о 15.00 “Мама для мамонтятка” від черкащан. І сюрприз цього дня — святкова костюмована хода містом (о 16.00).

Безперечно, цікавим буде й 3 жовтня. Свої роботи представлять театри: із Шанхаю — виставу “Русалонька” (9.30); з Одеси — “Козу Дерезу” (12.00); з Жешува (Польща) — “Казку про щастя” (15.00). А завершить день феєричне видовище з вогнями, смолоскипами та шаблями “Двоє піратів із Бара”, яке на площі Театральній о 20.00 улаштує новачок фестивалю з чорногорського міста Бар.

4 жовтня віддано новосадським “Дюні та Хмарці” (9.30), московській “Від Петрушки до Матрьошки” (12.00) та бая-марському “Лускунчику” (16.00). І завершальним акордом стане офіційне закриття фестивалю о 18.00.

• • •

Протягом 3—7 жовтня в іншому осередку культури — великому залі філармонії — проходитиме Перший міжнародний молодіжний фестиваль органної музики, зініційований Закарпатською обласною філармонією та обласним управлінням культури.

Ідея такого заходу, націленого на підтримку молодих талантів, з’явилася ще з півтора роки тому, коли сповнені вражень, з Москви, з Міжнародного конкурсу органістів імені М. Таривердієва, повернулися Наталія Висіч, солістка філармонії, заслужена артистка України, зі своєю ученицею Катериною Ісак. Там Наталія Дмитрівна зустріла давніх друзів, нині викладачів з Вільнюса, Петербурга та Москви, з котрими колись багато гастролювала. Після їхніх розповідей про різнопланові конкурси та фестивалі захотілося організувати щось не менш цікаве й у себе. Та через скромне фінансування закладу не наважувалися братися за реалізацію задуму. До того ж турбував стан філармонійний органу… І лише навесні цього року, знаючи, що влітку інструмент, уперше за 35 років, буде відремонтовано (слава Богу, нарешті на це віднайшли кошти), заручившись підтримкою обласного управління культури, зайнялися підготовкою заходу. “Ми дозріли, аби робити органний фестиваль”, — сказав художній керівник філармонії Володимир Гірник.

Для першого разу обмежилися трьома концертами, запросивши до участі ужгородку Катерину Ісак, Надію Юрійчук із Дніпропетровська та Юлію Буяновайте з Каунаса. “При виборі виконавиць, звісно, відіграла роль особиста симпатія, — сказала Наталія Висіч. — Цих дівчаток я слухала в Москві, а потім дізнавалася про них від їхніх педагогів”.

Отже, на поціновувачів органної музики чекає три незабутні вечори. 3 жовтня, в день відкриття фестивалю, Катерина Ісак, лауреат міжнародних конкурсів, в концерті “Карпатські фрески” за участю тенора Олександра Товта, трубача Петра Пендера та камерного оркестру студентів Ужгородського музичного училища імені Д. Задора (керівник Степан Ясниський) представить музику нашого регіону.

6 жовтня відбудеться сольний концерт лауреата міжнародних конкурсів Юлії Буяновайте. Її програма репрезентуватиме органну музику композиторів Прибалтики.

А під завісу фестивалю, 7 жовтня, Надія Юрійчук, солістка Дніпропетровського будинку органної та камерної музики, лауреат міжнародних конкурсів, виступить із програмою “Й.С. Бах крізь століття”. Спочатку вона виконає найпопулярніші твори Баха, а потім поетапно, по епохах і періодах — варіації на тему Баха.

Усі концерти розпочинатимуться о 18.00.

Проте лише цими заходами фестиваль не обмежиться. В його програмі — зустріч учасників та гостей із творчою молоддю міста (6 жовтня, 10.00) та майстер-клас професора Київської національної музичної академії ім. П. Чайковського, завідувачки кафедри органу Галини Булибенко (6 жовтня, 14.00).

“Упевнена, що цей фестиваль сприятиме подальшому розвитку духовної культури нашого краю, зміцненню давніх і плідних культурних зв’язків”, — резюмувала Н. Висіч. Побажаймо ж йому яскравого старту.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS