Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 40 (963) Робота на перспективу: в Ужгороді представили стратегію розвитку до 2030-го

Цього тижня експерти-розробники подали на обговорення, внесення доповнень і коректив напрацьований проект – Стратегію розвитку міста «Ужгород-2030».

Аналітичний документ підготували фахівці Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД) у співпраці з регіональними галузевими і секторальними експертами. Тепер відбувається його громадське обговорення.

Під час дискусії в історико-культурному комплексі «Совине гніздо» виконувач обов’язків міського голови, його заступник Ігор Фартушок нагадав, що для розробки Стратегії ще 2016 року було створено робочу групу, визначали потенційних розробників, але два оголошені тендери не відбулися. Представлений нині документ визначає цілі, до яких має прямувати Ужгород до 2030 року. Стратегія – це документ, якого потрібно дотримуватися, водночас розвиваючи, але разом із тим це живий організм, а не абсолютна догма. Немає спеціаліста, котрий би детально знав усі аспекти багатогранного життя міста і міг вирішувати всі без винятку питання, – тому такі документи, як напрацьована Стратегія, дають можливість усім, хто приходить до влади, з’ясувати, що було і як треба діяти на перспективу, зазначив Ігор Фартушок.

Підсумовуючи, він сказав: «Сьогодні представляємо проект Стратегії, із яким виходимо до громадськості. Протягом місяця можна вносити корективи, доповнення. Прохання до всіх: вносьте пропозиції. Нам треба шліфувати документ спільно. Дякую всім, хто провів величезну роботу. Сподіваюся, Стратегія запрацює і місто та його мешканці отримають результат».

На представлення приїхали 7 фахівців Національного інституту стратегічних досліджень із Києва, зокрема й перший заступник директора Василь Яблонський. За його словами, Ужгород є прикладом того, як, перебуваючи на географічних околицях країни, задавати тон розвитку регіону і держави загалом. Він підкреслив, що останнім часом Ужгород змінюється, і дуже позитивно, стає все більш інноваційним. Звернув увагу на небайдужість ужгородців і під час розробки Стратегії, і під час цього обговорення, тому є всі шанси отримати максимально якісний кінцевий документ.

Заступниця завідувача відділу регіонального розвитку НІСД, кандидатка економічних наук Ольга Шевченко провела коротку презентацію Стратегії, наголосила на застосуванні SWOT- і PEST-аналізу з використанням галузевого та міждисциплінарного підходів, де зважено особливості міста – сильні сторони і ризики. Стратегічна мета розвитку Ужгорода має 4 складові. Детально прописані в документі стратегічні пріоритети, індикатори реалізації. Передбачено застосування категорій креативного і розумного міста.

Як відзначив консультант Закарпатського регіонального відділення Асоціації міст України Олег Лукша, у Стратегії проаналізовано різні аспекти місця Ужгорода серед інших міст Карпатського єврорегіону (в Україні і за межами), серед населених пунктів Закарпаття. Також уперше в такому – і стратегічному, і водночас управлінському документі – стратегічне планування переплітається з просторовим.

Доктор економічних наук, професор, завідувач кафедри економічних міжнародних відносин УжНУ Володимир Приходько акцентував, що Стратегія – не оперативний план, це є міський суспільний договір між експертами, владою і громадою: «Напрацювавши проект, ми врятували трирічний капітал знань і любові до Ужгорода. Треба ще чіткіше кристалізувати деякі моменти. Сподіваюся також, працівники УжНУ пропустять Стратегію через кафедральні сита».

На думку головного архітектора Ужгорода Олега Боршовського, Стратегія вплине на коригування генерального плану міста, а не так, як зазвичай, що генплан диктує, як розвиватися населеному пункту. Потрібно розробити містобудівну документацію, яка б давала можливість реалізовувати передбачене.

• • •

У повному обсязі з документом можна ознайомитися на сайті Ужгородської міської ради за посиланням http://rada-uzhgorod.gov.ua/strategiya-rozvytku-mista/


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS