Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 34 (957) Щоб нарешті вибудувати конструктивний діалог стосовно ремонту набережної Незалежності

На зустріч щодо проекту капітального ремонту набережної Незалежнос-ті представники міської влади запросили членів Ради старійшин міста, архітек-торів, митців, представників громадськості.

На початку міський голова Богдан Андріїв сказав, що вкотре проводить-ся така зустріч, аби відповісти на запитання, які цікавлять громадськість, почу-ти думки з цього приводу фахівців, ужгородців, котрі вболівають за місто.

Богдан Андріїв розповів про заплановані роботи, пояснив, що передба-чено лише заміну асфальтного покриття проїжджої частини, заміну бруківки на тротуарі, встановлення нових лавиць, урн для сміття, світильників. Він наголо-сив, що у проекті капремонту немає жодного слова про вирізання лип, розміри об’єктів набережної Незалежності змінюватися не будуть.

Як зазначив головний архітектор міста Олег Боршовський, противники капітального ремонту набережної від самого початку зманіпулювали думкою громадськості, заявивши, що це не капремонт, а реконструкція, яка передбачає суттєве втручання у форми, розміри, вигляд об’єкта, інші процедури пого-дження.

Віктор Погорєлов, міський голова у 2002–2006 і 2010–2015 роках, на-гадав, що теперішню бруківку на тротуарі між липами викладали, коли Ужго-род мав приймати Дитячі олімпійські ігри, – доти там був асфальт. Місто мало три роки, аби підготуватися до проведення такого масштабного спортивного заходу, і за той час весь центр міста перетворився на будівельний майданчик, бо ремонтували і площу Театральну, і вулиці Корзо та Волошина. Тоді, напри-кінці 1980-их, коли ремонтували набережну, теж були хвилювання за липи, але час показав, що такі роботи їм не шкодять. І коли оновлювали Православну на-бережну, дерева також не були пошкоджені.

На думку Віктора Погорєлова, набережна Незалежності в такому вигля-ді, як тепер, морально застаріла, ремонт украй потрібен.

Його підтримав і міський голова 1990–1994 років Еміл Ландовський – він вважає ремонт набережної на часі і задоволений, що місто має можливість оновлюватися і розвиватися.

Професор УжНУ Василь Химинець розробляв концепцію соціально-економічного розвитку Закарпаття з 1980-их років, тож знає, що таке критика і опозиція. «Як місто може розвиватися, якщо не робити нічого? Критикувати завжди легко, реалізувати – тяжко. Опозиція повинна бути конструктивною!» – акцентував він і запропонував створити комісію, що контролюватиме прове-дення ремонтних робіт, включити до неї фахівців різних напрямів, які розумі-ються на такій роботі, представників громадськості.

Ідею ремонту набережної Незалежності підтримує і директор обласного драмтеатру Василь Марюхнич. Він переконаний, що змінювати середо-вище і пристосовувати його до сучасних потреб необхідно.

Олексій Кіндрат, голова Закарпатського РВ УСПП, назвав цей проект іміджевим: «Я був на зустрічі з прем’єр-міністром і знаю, яких зусиль кошту-вало міському голові, голові ОДА, представникам громадськості переконати, щоб виділили ці кошти з державного бюджету. Всі процедури дотримані. Ми не можемо допустити, щоб у Кабміні засумнівалися в нашій спроможності ви-конати ці роботи, вивести Ужгород на новий рівень. Тоді надалі з нами не бу-дуть розмовляти як із партнерами».

Він за те, щоб терміново починати роботи. «Прошу всіх – громадськість, підприємців долучитися до оновлення Ужгорода», – закликав Олексій Кіндрат.

Біолог Андрій Сойма повідомив, що липи ростуть на достатньо дрено-ваному насипі, яким є набережна; відповідно – там формується глибока, добре розвинена коренева система, бо відсутній ефект підмокання, при якому дерева схильні формувати поверхневу кореневу систему. Тому заміна покриття, та ще й із підсипанням, практично не вплине на кореневу систему дерев на липовій алеї. Треба просто контролювати, щоб роботи були проведені ретельно, і одно-значно – ручним способом. Андрій Сойма запропонував для вуличного освіт-лення протягнути електричні кабелі повітряним шляхом, як це було досі, оскі-льки при прокладанні траншейним способом коренева система буде пошкодже-на. «Якщо все правильно виконати, то капремонт не мав би вплинути на стан дерев», – упевнений науковець.

Міхаел Пийтер, член Національної спілки художників України, заслуже-ний художник України, брав участь у роботі групи, яка в 1980-их роках пра-цювала над проектами ремонтів центральної частини міста, у тому числі набе-режної Незалежності. Йому відомо про існування наукового підтвердження професора Василя Комендаря, що такі роботи проводити можна. «Ремонт на-бережної потрібен, бо тепер вона у жахливому стані», – наполягає митець.

Іван Шуфрич, перший Почесний консул Словацької Республіки в Ужго-роді, висловив свої враження: «Я радий, що є бажання і можливість оновити набережну Незалежності, взагалі радію, коли бачу, що проводять будь-які бу-дівельні роботи. Можливо, негативна реакція деяких містян виникла через не-достатнє попереднє інформування про заплановані роботи». Він підкреслив, що обов’язковим має бути контроль за роботами.

Михайло Белень, скульптор, заслужений художник України, констату-вав, що в будь-якій роботі потрібна логіка, аналітика, прагматика; якщо це від-сутнє – працювати з людьми важко. На його думку, спротив капітальному ре-монту набережної – це політична провокація.

Архітектор Роберт Митричко звернув увагу на необхідність правильної організації будівельного майданчика, щоб роботи проводили почергово – спо-чатку, до прикладу, заасфальтувати проїжджу частину, а потім перейти до тро-туару; додав, що рівень ґрунту біля дерев має бути нижчим, ніж рівень проїж-джої частини, бо інакше на асфальт вимиватиметься болото після кожного до-щу. Міський голова запропонував йому долучитися, як представникові громад-ськості, до контролю за ходом робіт.

Директорка Лінгвістичної гімназії Любов Попович, у свою чергу, сказа-ла: «Гімназія і набережна – візитівки нашого міста, біля нас починається біль-шість екскурсій. І знаєте – соромно перед гостями, адже вся проїжджа частина латана-перелатана. Соромно і перед учнями школи, їхніми батьками. Колеги, батьки наших гімназистів з радістю сприйняли новину, що набережна буде оновлюватися. Ми проводимо тут квести, різні заняття, лінійки. Давайте почи-нати роботу, ми вас підтримуємо. Сподіваюся, що випускну лінійку у 2019 році проведемо на вже відремонтованій набережній».

На завершення зустрічі Богдан Андріїв подякував усім, хто прийшов, аби висловити свої думки з приводу ремонту набережної Незалежності, і запев-нив, що готовий проводити такі зустрічі стільки, скільки потрібно, щоб нарешті вибудувати конструктивний діалог.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS