Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 27 (950) Вразливість до дискримінації ромських жінок уперше обговорили в міськраді

Учора в малому залі засідань Ужгородської міської ради відбулася зустріч, на якій обговорили вразливість до дискримінації ромських жінок. Зокрема, на захід прийшли представники ромських організацій міста, працівники управлінь міськради.

Присутніх привітала Олена Макара, керуючий справами виконкому Ужгородської міської ради, заступниця голови міської організації Спілки жінок України. На круглому столі обговорили реалізацію Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок (у рамках Проекту структури ООН Жінки «CEDAW в дії»).

У презентації, яку показали на круглому столі, йшлося: «Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок – це міжнародний договір про права людини, який зосереджений на правах та проблемах жінок у всьому світі. Україна ратифікувала її у 1981 році. Конвенція зосереджується на трьох принципах: недискримінація, дійсна рівність та зобов’язання держави».

Учасники круглого столу обговорили, що можуть зробити громадяни для покращення або ефективної реалізації цих рекомендацій. Зокрема, у заключних зауваженнях документу прописано докладніше рішення проблем у таких пунктах: жінки, мир, безпека; сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом; жінки-ВПО; доступ до правосуддя; визначення дискримінації та законодавча база; стереотипи; насильство проти жінок; освіта; зайнятість тощо. Присутні обмінялися думками й про те, як виконуються прописані пункти на Закарпатті, зокрема й в Ужгороді.

Таку зустріч уперше провели саме в Ужгороді, бо в краї проживає найбільша кількість ромського населення. Подібні планують провести й в інших містах Закарпаття. Як зазначила Зола Кондур, представниця ромського жіночого фонду «Чіріклі», яка понад 20 років є голосом ромських жінок в Україні та за кордоном, на Закарпатті існує 124 компактних поселень ромів, тому актуальність підтримання рівних прав та можливостей таких жінок у громаді велика.

Як зазначили на заході, однією з проблем ромських жінок в Україні є неграмотність та відсутність документів, доступ до соціальних і медичних послуг, а також працевлаштування. Зокрема, про випадки відсутності документування осіб ромської національності повідомила Магдалина Бобяк, начальниця Ужгородського МВ УДМС України.

Очільниця центру ґендерної освіти УжНУ Маріанна Колодій навела приклад насильства у сім’ї молодої ромки з Ужгорода, яка залишилася посеред вулиці з двома малими дітьми. У цій ситуації гостро постала проблема відсутності притулків для жертв ґендерно обумовленого насильства. Крім того, згадали й про раннє материнство дівчат ромської національності, а також неосвіченість. Зокрема, у заключних зауваженнях до восьмої періодичної доповіді України в рамках CEDAW рекомендується «заохочувати доступ дівчат-ромок до освіти, забезпечувати продовження ними навчання на всіх рівнях освіти шляхом підвищення обізнаності про важливість освіти як права людини і як основи для розширення прав та можливостей жінок». Ці теми обговорюють і школі відповідального батьківства, яка діє при Центрі ґендерної освіти УжНУ, зазначила Маріанна Колодій.

Експертка з ґендерних питань, яка працює в структурі ООН, Лариса Кобелянська висловилася, що інтеграція ромів у суспільство повинна відбуватися з раннього віку, тому корисно направляти ромських дітей у різні навчальні заклади, а не тільки в спеціалізовані ромські ЗОШ: «Має бути з боку держави інструмент контролю і примусу щодо батьків стосовно освіти їхніх дітей».

Наталія Мухомедьянова, заступник начальника управління освіти Ужгородської міськради, повідомила, що з 1 вересня працівниками управління вестиметься облік школоповинних дітей, зокрема ромської національності, для вирішення таких проблеми.

До обговорення також долучився й депутат Ужгородської міськради Юрій Мандич, а голова благодійного фонду ромів «Благо» Елеонора Кулчар зазначила, що близько півсотні сімей щороку моніторить організація, ведеться робота з батьками стосовно ґендерного питання.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS