Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 24 (947) Для подолання проблеми засилля поліетилену потрібна взаємодія влади, бізнесу і громади

Щоб об’єднати, вперше в Україні, зусилля громадських організацій, бізнесу, засобів масової інформації та місцевої влади для протидії забрудненню довкілля поліетиленом в Ужгородській міськраді відбувся «круглий стіл» «Взаємодія влади, бізнесу і громадського сектору для подолання проблеми засилля поліетилену».

Ініціювали зібрання засновниці ГО «Щасливі діти» Ольга Павлова і Людмила Сюзева – запросили посадовців, колег з екологічно спрямованих громадських організацій, журналістів, представників супермаркетів, торгівельних мереж.

Ольга Павлова розповіла, що важливою складовою діяльності ГО «Щасливі діти», яка існує понад два з половиною року, є ековиховання. Чим більше заглиблюватися в тему забруднення поліетиленовими пакетами, пластиком, тим більше зрозуміло, наскільки жахливим є становище. Аби діти звикали якомога менше використовувати поліетилен, із ними проводять різноманітні заходи, за участю юних ужгородців знято промоційний ролик в одному зі супермаркетів. Проте дуже важливо організуватися всім, хто може вплинути на розв’язання проблеми, і разом змінювати ситуацію.

Людмила Сюзева зробила невеличку презентацію і навела цифри, які просто шокують: кожна людина продукує півкілограма сміття щодня; площі звалищ, зокрема в Україні, катастрофічно збільшуються – у нашій державі вони займають уже територію, удвічі більшу за площу Закарпатської області; за даними ООН, щохвилини на планеті використовується 10 мільйонів поліетиленових пакетів, які служать споживачам, насамперед покупцям товарів у магазині чи на ринку, в середньому 20-30 хвилин, а в природі розкладаються понад два століття. Через поліетиленовий непотріб, до прикладу, щороку гине приблизно 100 тисяч морських ссавців, мільйон птахів, у Тихому океані вже утворився сміттєвий острів вагою близько 3,5 мільйона тонн. Прогнозується, що до 2050 року у Світовому океані буде більше сміття, ніж риби.

Людмила Сюзева зазначила, що проблему намагаються розв’язати на міжнародному рівні; в Україні ще кілька років тому розроблено законопроекти, які стосуються цього, однак вони досі не ухвалені. Необхідно щось робити і на місцевому рівні, і кожному мешканцеві. Тому підготували пропозиції, що можна було б реалізовувати в Ужгороді.

Зокрема, громадські організації вже проводять просвітницьку роботу і серед дітей, і серед дорослих. Треба розширювати й урізноманітнювати цю діяльність, проводити різні заходи, пропонувати інформаційні приводи для висвітлення цієї теми у ЗМІ. Як альтернатива разовим поліетиленовим пакетам пропонуються креативні торби зі тканини, які можна використовувати сотні разів. Бізнес міг би пропонувати покупцям альтернативу пакетам, заохочувати купувати екоторби через бонусну систему знижок, переходити на біорозчинні пакети і торби, організовувати пункти приймання пластику й поліетилену, підтримувати екопроекти.

Міську владу Ужгорода просять підтримати на сесії звернення від депутатів до Верховної Ради України щодо законодавчого впливу на проблему; співпрацювати з ГО щодо ековиховання дітей, втілювати проекти «школа без сміття» та інші; впроваджувати стратегії управління відходами.

Журналістів закликали активно висвітлювати проблеми забруднення, проводити інформаційні кампанії, спецпроекти, сприяти формуванню громадської думки стосовно зменшення використання поліетиленових пакетів, збереження довкілля.

Заступник міського голови Ужгорода Ігор Фартушок відзначив важливість ініціативи ГО «Щасливі діти» і запевнив, що міська влада готова співпрацювати в усіх починаннях, депутатів попросять уже на найближчому сесійному засіданні підтримати звернення до парламенту. До речі, Ужгород буде вже четвертим містом в Україні, яке подасть таке звернення. Депутати Закарпатської обласної ради теж запевнили, що ухвалять аналогічне звернення на своїй сесії.

Начальниця управління економіки і стратегічного планування Ужгородської міської ради Ольга Травіна запропонувала скерувати особисто кожному депутатові Верховної Ради від Закарпаття листа з проханням про підтримку звернення.

Представниця супермаркету «Дастор» Вікторія Борка повідомила, що в їхньому закладі на касах уже кілька років є біопакети – працівники навіть особисто перевіряли, чи розкладаються вони у ґрунті. Тепер для підприємців паперові пакети уже доступніші за ціною, ніж раніше, тому їх пропонують для окремих товарів, хоча вони все ж дорожчі, ніж поліетиленові. У «Дасторі», за словами пані Вікторії, вже роками є місткості для збору кришечок від пластикових пляшок, пункт збору використаних батарейок, і клієнти цим щодалі активніше користуються.

Директор супермаркету «Вопак» Роман Сарай вважає, що ініціатива звернення до парламенту стосовно ухвалення відповідних законів дуже слушна. Він був якраз недавно в Індії, де поліетиленові пакети заборонені, і переконався, що це найшвидший шлях виведення їх із обігу. У «Вопаку», запевнив, паперові пакети використовують для хлібобулочних виробів, уже готують і для ковбасних. Розробляють і свою торбу – на зразок «авоськи». Роман Сарай запропонував спільно розробити графічне зображення, яке буде розміщуватися на касах і повідомлятиме, що саме тут можна придбати екоторбу та паперовий пакет.

Представниця ГО «Форза» Світлана Купцова наголосила, що їхня організація на всі заходи, а проводять їх часто, для роздаткових матеріалів готує екоторби, і таку практику потрібно поширювати, бо носити їх тепер модно та стильно.

Катерина Станкевич, співзасновниця ГО «Екосфера», розказала про те, що їхня громадська організація вже багато років проводить промоакції на цю тематику. Зауважила, що складно працювати в цьому напрямку зі школярами зі сільської місцевості, – тому бажано залучити до спільної роботи й обласний департамент освіти, адже це проблема не локальна, стосується не тільки Ужгорода.

Крім цих пропозицій, у ході «круглого столу» підтримали й ініціативу сформувати робочу групу, яка координуватиме діяльність між ГО, владою, бізнесом і журналістами; організувати зустріч із керівництвом департаменту освіти і науки Закарпатської ОДА для поширення просвітницьких заходів у школах цілого Закарпаття. Також поставили питання стосовно підтримки юного винахідника зі Сокирниці на Хустщині Валентина Фречка – він винайшов спосіб переробляти опале листя на папір, із якого можна робити і пакети.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS