Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 24 (947) Щодо майбутнього озеленення Київської набережної ужгородці висловилися на перших публічних консультаціях

Результати перших публічних консультацій стосовно підсаджування дерев на набережній представили цього тижня в Ужгородській міській раді.

«На початку травня ми презентували новий механізм взаємодії влади і громади – публічні консультації. Першим обрали питання підсаджування дерев до каштанової алеї на Київській набережній. Як показала стартова прес-конференція, питання було обране дуже вдало – тому ще на першому етапі відбулася доволі активна дискусія. Ми дійшли висновку, що лише спільними зусиллями влади і громади міста можна досягти якихось позитивних кроків у цьому напрямку», – зазначила керуюча справами виконавчого комітету Ужгородської міської ради Олена Макара.

Регіональний представник Інституту «Республіка», ініціатор публічних консультацій Микола Яцков розповів про нову для міста процедуру і результати перших публічних консультацій:

«Що важливо – процедура консультацій запускається на ранніх етапах, коли ще не ухвалено рішення влади, а міська влада хоче почути, чого прагне громада. Ми мали шалену дискусію в мережі Фейсбук, і це теж гарний показник зацікавленості в діалозі. У підсумку, до онлайн- та sms-голосування, яке фінішувало 15 червня, долучилося 749 громадян, чиї голоси і визначили фаворитів серед шести запропонованих для підсаджування порід дерев. 39 відповідей надійшло через sms, 710 відповідей – онлайн. Ясен вузьколистий отримав 27 голосів, клен гостролистий – 196 голосів, павловнія повстиста – 146 голосів, липа срібляста – 115 голосів, дуб звичайний – 95 голосів, гінкго білоба – 169 голосів».

До обговорення долучилися і науковці – декан біологічного факультету УжНУ Ярослава Гасинець та доцент кафедри ботаніки Інна Бесеганич.

«Кожного тижня ми бачили, як змінювалися результати голосування. Спочатку лідирували гінкго білоба і павловнія повстиста, що було для нас сюрпризом, адже ці дерева є екзотами, які не притаманні природній флорі нашого краю. Гінкго білоба – дерево, котре в минулі доісторичні епохи природно зростало на території Закарпаття, але тепер збереглося як релікт на невеликій площі в Китаї. Дерево дуже гарне, особливо восени, тому часто використовується в озелененні. До слова, минулого року міська влада висадила гінкго білоба на вулиці Електрозаводській – уже років за десять-п’ятнадцять там буде алея з цих дерев. Крім того, цього року в центрі міста, у мікрорайоні Галагов, було висаджено кілька гінкго білоба. У парку Лаудона є один із найстаріших у Європі екземпляр гінкго білоба.

Лідирувала і павловнія повстиста. Дерево гарно квітне – ви можете побачити його у сквері на площі Корятовича. Ми зрозуміли, що запит на павловнію є. До речі, одна з наших пропозицій, ще до оголошення публічних консультацій: на площі Шандора Петефі, замість перестійної липи, яку видалили, буде висаджена павловнія, що теж доповнить ансамбль лип, створений ще за чехословацького періоду.

Безумовно, ми звернемо увагу на ці два види, які лідирували і подобаються ужгородцям. Зі свого боку, під час рекомендацій міській владі щодо озеленення вулиць будемо більше акцентувати на цьому.

І ясен вузьколистий, і клен гостролистий, і липа срібляста, і дуб звичайний – це місцеві види, які пристосовані до наших кліматичних, ґрунтових умов. У країнах Центральної Європи також дотримуються практики висадження місцевих видів дерев, зі вкрапленнями екзотів.

Стосовно результатів голосування, то зауважу, що клен гостролистий має багато сортів – тому є можливість підбору дерев із різними кольорами листків, від чого набережна буде мати свої принади», – пояснила Ярослава Гасинець.

Підтримала колегу Інна Бесеганич, нагадавши, що клен гостролистий є природним видом для нашого регіону й адаптований до його ґрунтово-кліматичних умов:

«Клен гостролистий відповідає критеріям для дерев, що використовуватимуться під час реконструкції зелених насаджень набережної: дерева великі, з потужною кореневою системою, порівняно швидкорослі, достатньо посухо- та морозостійкі. А найголовніше – сучасні сорти пропонують цілу палітру кольорів і форм, які дозволяють проектувати цікаві композиції. Що дуже важливо – клени не так інтенсивно вражаються шкідниками. Ще один позитив – клен гостролистий добре піддається формуванню крони».

Найближчим часом ужгородські науковці, залучені до процесу публічних консультацій, подадуть пропозиції владі щодо озеленення однієї з центральних набережних Ужгорода. «Ми не кажемо, що ухвалені рішення будуть реалізовані вже цього року, але вони будуть враховані керівництвом міста. Перша публічна консультація показала значну активність громади, а міська влада побачила ефективність такого інструменту», – наголосила Олена Макара.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS