Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 15 (938) Про перспективи кіновиробництва на Закарпатті дискутували в Ужгороді

Перший фестиваль «Дні нового національного кіно» – в рамках цьогорічного «Сакура-Фесту» – розпочався «за круглим столом» у Закарпатській ОДА дискусією про перспективи кіновиробництва у нашому краї. Проведення фестивалю ініціювала нещодавно створена громадська організація «Закарпатська фільмкомісія».

Модератор зібрання – журналіст, один із засновників Фільмкомісії Олександр Мерявчик – відзначив, що Закарпаття цікаве для українського та світового кіно і потрібно багато зробити, аби скористатися з цього.

Відома українська акторка театру та кіно родом з Ужгорода Римма Зюбіна (на фото) назвала створення Фільмкомісії величезною подією для Закарпаття. Раніше чимало наших краян – талановитих фахівців у галузі кіномистецтва, якщо не залишали рідної землі, то були змушені знаходити для себе цілком інші справи, аби вижити, хоча могли творити шедеври. Актриса навела приклад, як аналогічна структура в Італії зробила можливими зйомки українського повнометражного фільму «Гніздо горлиці», котрий згодом здобув міжнародні нагороди.

– Є обставини, – сказала Римма Зюбіна, – які знають лише місцеві, скажімо, водії, костюмери, і вони можуть надати неоціненну допомогу тим, хто приїздить знімати кіно. Крім того, Київ тепер активно шукає акторів, таланти на місцях. Яскравий приклад таких знахідок – Микола Береза, який блискуче зіграв головну роль у фільмі «Червоний», представленому торік від України на «Оскар».

Акторка наголосила, що саме через кіно можна зробити потужну промоцію нашому місту, регіону, Україні. Вона переконана, що в Ужгороді можна чудово зняти фільм із маленьких історій – так, як знімають у світових столицях кіноальманахи, на кшталт «Париж, я люблю тебе». «Кіно допоможе створити нові тренди й подолати негативні стереотипи і про наш край, і про нашу країну», – вважає Римма Зюбіна. Вона поінформувала, що започатковується школа, де молодь будуть навчати, зокрема, сценарної справи, – до неї запросять і юних закарпатців.

Скориставшись нагодою, пані Римма подякувати міській владі Ужгорода за сприяння у зйомках словацько-українського фільму «Межа», який вийшов у прокат торік і здобув чимало нагород, у тому числі в Карлових Варах.

Ті зйомки пригадав і заступник міського голови Ужгорода Олександр Білак. Він запевнив, що міська влада завжди готова сприяти, і не лише організаційно чи технічно:

– Наше місто – місток між Україною та державами ЄС, і якщо сюди приїздитимуть топ-актори, продюсери, то молодь буде бачити в розвитку кіномистецтва перспективу для себе. Тому міська влада готова підтримати навчання за цими напрямками, у тому числі на рівні шкіл, допомагати започаткуванню вищої освіти за цими спеціальностями. Уже на наступний рік можна підготувати цільову програму, ухвалити її і реалізовувати. Кіноіндустрію потрібно розглядати так само, як інше підприємництво, і підтримувати її.

Представниця Одеської кіностудії й Центру молодих кіношників Альона Рагузіна та її колега, менеджер кіностудії з маркетингу, який приєднався до дискусії через Скайп, запропонували до послуг закарпатців можливості, насамперед технічні, цієї «кінофабрики», однієї з найстаріших в Україні. Вони готові поділитися досвідом створення каталогу локацій краю, що було б дуже цікаво для кіновиробників не лише України, а й Європи.

Німецький творець анімаційних фільмів Артур Клозе поділився практичним досвідом роботи з грузинськими колегами – спільно з ними було започатковано проект, аби убезпечити дітей від негативного впливу «вулиці» і навчати їх кіномистецтва; через 3 роки створили фестиваль молодіжних мультиків. Грузинські партнери кажуть, що було б дуже добре долучити до цієї роботи й українських митців.

Журналіст, публіцист Александр Стемп із Великобританії, який нині мешкає в Будапешті, але часто буває на Закарпатті і є популяризатором нашого краю у європейських ЗМІ, зазначив, що відтепер розповідатиме не тільки про можливості та привабливість подорожей Закарпаттям, а й про його кінолокації. Пан Александр, до речі, пише тепер сценарій про подорож із його рідного Кембриджа до Ужгорода й Мукачева і назад – це буде весела гумористична кінорозповідь.

Ян Терах із Польщі повідомив, що польський уряд готовий фінансово підтримувати українських талановитих молодих митців.

За словами голови Київської фільмкомісії Сергія Миронкова, місцева влада чи підприємці, які допоможуть кіногрупі, зроблять величезну справу для всієї області; це, на майбутнє, – залучення коштів, у тому числі валюти. Ось у Новій Зеландії ніколи не знімали фільмів, а коли зняли культовий «Володар перснів», то американська кіноіндустрія ще півтора десятиліття вливала чималі кошти на цю територію. Пан Сергій відзначив, як привернув кількамільйонну увагу до Закарпаття французький актор Жан Рено – одним дописом в Інстаграм, коли знімався у фільмі на Синевирі. «Якщо допоможете вчитися талановитим митцям, то вже за кілька років у вас буде свій Жан Рено, і не один, а кілька», – підсумував Сергій Миронков.

– Сюди приїдуть усі – пригадайте, як починалися фестивалі «Інтерлялька», телевізійних програм нацменшин «Мій рідний край», – сказав президент Закарпатської торгово-промислової палати Отто Ковчар.

Директор департаменту економіки Закарпатської ОДА Денис Ман розповів про необхідність промоційних фільмів, зокрема є готовність реалізовувати спільно з Одещиною концепцію залучення туристів під гаслом «Люблю твої гори, як ти – моє море». Він запевнив, що управління готове долучитися до реалізації, в тому числі фінансово, ідей Закарпатської фільмкомісії.

Олександр Мерявчик повідомив, що Фільмкомісія збирається сприяти відновленню на Закарпатті колишніх кінозалів, започаткуванню мобільних кінозалів, щоб кіно з великого екрана стало знову доступним – і фінансово, і географічно – для мешканців не лише найбільших міст. Також розповів, що керівництво Ужгородського національного університету – ректор і проректори – підтримує Фільмкомісію, зокрема заявлено про можливість започаткування «кіношних» спеціальностей у нашому виші, аби Закарпаття стало ще однією кінематографічною точкою на мапі України.

Саме у великій залі ректорату УжНУ відбуватимуться покази «Днів нового національного кіно» 25–27 квітня. Вільний вхід буде на перегляд стрічок «Микита Кожум’яка», «Гніздо горлиці», «Сторожова застава», «Червоний», «Будинок “Слово”», «Іван Сила», «Жива ватра», «Кіборги», «Школа № 3».

Завершилося засідання «круглого столу» підготовленим спільним комюніке, у якому заявлено про необхідність створення сприятливого середовища для кіновиробництва, відповідних сервісів для реалізації кінематографічного потенціалу Закарпаття, ініційовано започаткування щорічного кінофоруму, скаут-турів краєм для продюсерів тощо.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS