Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 14 (937) Влада міста обґрунтовано підходить до питання збереження зеленого обличчя Ужгорода

На тижні міський голова Ужгорода Богдан Андріїв прокоментував нещодавно поширений у соціальній мережі Фейсбук матеріал стосовно сакур і загалом підходів ужгородської влади до озеленення міста. Далі – пряма мова.

– Днями одне з інтернетвидань опублікувало (свідомо чи ні – не аналізуватиму) тенденційний матеріал щодо нібито втрати Ужгородом статусу столиці сакур на Закарпатті. Для тих, хто стежить за цією темою останніми роками, абсолютна безпідставність таких «сенсаційних» висновків цілком очевидна. Натомість питання сакур, як і озеленення в цілому, є важливим для нашого міста і тому цілком заслуговує чергового роз’яснення для наших містян.

Отож сухою, беземоційною мовою цифр:

Станом на початок 2017 року в місті було кілька тисяч сакур, з яких більш ніж сто найстаріших, посаджених у 20–30-ті роки ХХ століття. Відповідно до чинного законодавства усереднена вікова межа експлуатації деревних та чагарникових рослин у зелених насадженнях населених пунктів становить для швидкоростучих дерев (до яких належить сакура) 45 років для вулиць, проїздів, площ і 70 років для скверів та парків. Таким чином, найстаріші сакури на вулицях Ужгорода перевищили вікову межу більш ніж у два рази і, згідно з усіма канонами догляду зелених насаджень, мали б бути давно замінені. До речі, цього на практиці дотримуються у всіх містах Європи. Безперечно, є винятки для окремих поодиноких, унікальних, історичних екземплярів дерев (найстаріше дерево міста, дерева, пов’язані з історичними подіями, тощо), які зберігають, навіть якщо вони перевищили віковий ценз, однак є ще відносно життєздатними і не становлять постійної безпосередньої загрози мешканцям міста (зростають у скверах або парках, але не на вулицях).

У силу цілої низки причин попередніми десятиріччями не приділялося належної уваги питанню озеленення міста – нові дерева висаджувалися хаотично і безсистемно, не було належного догляду старих насаджень.

Наприкінці 2016 року влада переглянула підходи до озеленення міста. Було розпочато висаджування молодих дерев, що, як правило, планово охоплювало цілі вулиці, а не відбувалося хаотично, поодинокими екземплярами. Зокрема тільки за 2017 рік у нас висаджено понад 700 дерев різних порід і форм, серед яких і понад 100 саджанців сакур. Восени минулого року, в рамках упорядкування зелених насаджень у центральній частині міста, у кварталі Галагов за участі фахівців та представників громадськості, анонсовано і відкрито, з прискіпливим підходом до оцінки стану кожного окремого дерева, було видалено – увага! – тільки 12(!) сухостійних або напівсухих перестійних сакур і одночасно висаджено понад 200 дерев, з них понад 100 саджанців сакур, кілька десятків молодих дерев яблуні Недзвецького та сливи Піссарда. Також варто зазначити, що історичну частину міста – Галагов, який славиться сакурами, – було очищено від самосіву низькодекоративних та інвазійних порід (слива алича, айлант, клен ясенолистий тощо).

З огляду на вищенаведене, гадаю, є цілком очевидним, що сьогоднішня влада дуже обережно та обґрунтовано підходить до питання збереження нашої неповторної візитівки – зеленого обличчя Ужгорода, в тому числі й атракційних сакур. А тих, хто мріє перенести столицю екзотичних дерев із нашого міста, хочу запевнити: Ужгород був, є і ще довгі роки буде сакуровою столицею не тільки Закарпаття, а й усієї України!


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS