Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 7 (930) Суспільний імунітет діє, коли вакциновано 95% населення

Хоча надворі ХХІ сторіччя, все ж і нині існує небезпека стрімкого поширення інфекційних хвороб. Зумовлено це зниженням рівня вакцинації через тенденцію відмови батьків минулими роками від щеплення своїх дітей. На сьогодні ситуація різко змінилася – тепер зафіксовано сплеск кількості охочих робити щеплення. Це стосується і дорослого населення.

МОЗ України інформує, що здоров’я нації безпосередньо залежить від суспільного імунітету, який, власне, формується дотриманням календаря профілактичних щеплень. В Україні цей календар розроблений відповідно до європейських стандартів вакцинації. Таким чином, дітям роблять щеплення за певним графіком, а в дорослому віці рекомендується оновлювати їх не рідше ніж раз на 10 років.

Щеплення від кору, який нещодавно активізувався в Україні, входить до переліку обов’язкових і робиться двічі: у 12 місяців і в 6 років. Вакцина комбінована – також діє проти паротиту (свинки) і краснухи. До слова, якщо з якихось причин графік вакцинації був порушений, то тільки сімейний лікар має визначати, коли краще робити потрібне щеплення.

Відповідно до Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», громадяни зобов’язані проходити медогляди і робити щеплення. Обов’язковими вважаються щеплення проти туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюку.

«Питання імунітету слід розглядати окремо до кожної з цих інфекцій. Тобто у суспільстві може бути хороший рівень опірності проти кору, але відсутній імунітет проти дифтерії. Для цього й існує календар щеплень від тих основних загроз та інфекційних хвороб, які вражають населення. В Україні, на Закарпатті, в Ужгороді зокрема, тепер є низький рівень щеплень від дифтерії, кору і туберкульозу», – зауважує Василь Решетар, начальних відділу охорони здоров’я Ужгородської міської ради.

На Закарпатті по­жвавили привернення уваги суспільства до цієї теми випадки захворювання на кір, які були зафіксовані спочатку в Тячівському та сусідніх районах, пізніше – по всій області.

Василь Решетар пояснює: «Кір – дуже заразна інфекція. Проблеми з цією хворобою чималі, але вихід лише один – якнайшвидше щеплення. Достатньо зробити вакцинацію в 1 рік, а потім у 6 років – і ви на все життя захищені від цієї проблеми».

Тенденцію відмови від щеплень, на думку керівника відділу, могли спричинити резонансні випадки важких реакцій на щеплення, які справді траплялися в Україні (проте в Ужгороді й на Закарпатті таких не фіксували). Нині результатом цього резонансу є низький рівень вакцинації населення. Звичайно, зіграли свою роль і перебої з постачанням вакцин.

Медики застерігають: ситуація може повторитися з дифтерією, що загрожує тим, хто не має щеплення від цієї недуги.

«Дифтерія – набагато небезпечніша інфекція, з досить високим відсотком летальності. Намагаємося й у ЗМІ, й особистим прикладом показати, що треба вакцинуватися тим, у кого порушений календар щеплень. Бо дифтерія – така хвороба, що недостатньо зробити два щеплення. Тут треба що десять років вакцинуватися, а цього практично ніхто з дорослих не робить. Але ситуацію цілком реально виправити, оскільки вакцини є досить», – розповів Василь Решетар і додав, що днями близько 70 працівників міської ради (за бажанням) зробили щеплення від дифтерії.

В амбулаторіях Ужгорода загалом, запевняють медики, вакцин достатньо, за винятком вакцини проти кору. Тих доз, які нещодавно надала Закарпаттю Угорщина (Ужгород отримав 800 доз), вистачить ненадовго, однак, за словами Василя Решетаря, очікується надходження з інших областей України ще кількох тисяч доз вакцини від кору, коли Міністерство охорони здоров’я зробить їх перерозподіл.

Очільниця Центру сімейної медицини в Ужгороді Тетяна Козак також наголошує на важливості дотримання календаря планових щеплень:

«Тенденція останніх років стосовно вакцинації вкрай негативна. Батьки навіть при народженні дитини часто відмовляються від надважливих щеплень, які роблять ще в пологовому, зокрема БЦЖ. Не знаю, з яких причин… До того ж, на жаль, спостерігається досить високий рівень поширення туберкульозу – тому відмова від вакцинації на загальну ситуацію з інфекційними захворюваннями впливає ще гірше».

Як відомо, туберкульоз – поширене і нерідко смертельне інфекційне захворювання. Його збудником є мікобактерія туберкульозу, котра передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Цей мікроорганізм не схожий на інші мікроби – його унікальність полягає насамперед у тому, що він є стійким до умов навколишнього середовища. Недуга найчастіше вражає легені, але може атакувати й будь-який інший орган людини.

Тетяна Козак стверджує, що тенденція відмов від вакцинації спадає: «Якщо виникає проблема, як-от нещодавнє збільшення захворюваності на кір, то батьки самі починають просити вакцини від цієї хвороби. На цей час нам загрожує дифтерія. Схожу ситуацію ми вже мали наприкінці вісімдесятих – на початку дев’яностих, коли епідемія дифтерії була пов’язана з відмовою від вакцинації».

Для того, аби епідоточення було спокійним, суспільний імунітет має становити 95% вакцинованого населення, зазначає головна сімейна лікарка Ужгорода, акцентуючи: «І насамперед мають бути свідомими саме батьки».

Вона посилається на закордонний досвід: «Так, у цивілізованих, демократичних країнах, наприклад США, людина має право не щепитися. Але в такому разі вона не може офіційно працювати, до школи чи садочка нещеплену дитину також не приймуть. Тож в Україні на проблематику щеплення ще досить ліберальні погляди…».

У Центрі сімейної медицини в Ужгороді повідомляють, що тепер є майже всі вакцини, які потрібні згідно з календарем щеплень. «Тішить те, що усвідомлення важливості щеплень зростає. Навіть доросле населення активізувалося і вже щепиться від дифтерії», – констатує Тетяна Козак.

Із 800 доз вакцини від кору, яка була одержана як гуманітарна допомога країни-сусідки, залишилося близько трьохсот. Лікарі кажуть, що на рік місто потребує 2700 доз для планових щеплень, а для непланових (із порушенням календаря щеплень) – 3160 доз.

Особливе значення має дотримання календаря щеплень: одразу після народження – БЦЖ; у два місяці – щеплення від дифтерії, коклюшу і правцю, а також від поліомієліту (у півтора року, в шість і 14 років має бути ревакцинація); від чотирьох років треба планово робити пробу Манту, в 16 років – знову щепитися від дифтерії і правцю; у дорослому віці слід проводити щеплення від дифтерії і правцю кожні 10 років.

Крім того, щеплення роблять і від гемофільної інфекції, паличка якої може викликати бактеріальні менінгіти в дітей. Щеплять дітей і від гепатиту В (до року – тричі).

У міському Центрі сімейної медицини торік використали 6 тисяч доз вакцини від дифтерії, і, як переконують лікарі, в жодному випадку серйозної реакції не було. Але, за їхніми спостереженнями, люди йдуть вакцинуватися здебільшого тоді, коли вже настає реальна загроза, небезпека для життя.

«Сподіваюся, що вже скоро все зміниться на краще: люди довірятимуть своїм сімейним лікарям і, відповідно, стежитимуть за календарем щеплень та не боятимуться вакцинації загалом», – резюмує Тетяна Козак.

Усі вакцини в медичних закладах міста безкоштовні. Виняток – тільки вакцини від КПК (кір, паротит, краснуха), які для дорослих є платними.

Медики наполягають: слід підвищувати довіру пацієнтів до системи охорони здоров’я й усвідомлювати серйозність наслідків у разі відмови від вакцинації. Наприклад, від дифтерії лікування немає – лише протидифтерійна сироватка, якої в Ужгороді зовсім мало. Кашлюк особливо небезпечний для маленьких дітей, бо викликає ускладнення, зокрема пневмонії; гемофільна інфекція спричинює бактеріальні менінгіти тощо.

До Ужгорода вакцини постачають централізовано. В УЦСМ інформують, що у всіх восьми амбулаторіях обласного центру є кабінети щеплень, куди надходять ці вакцини. Тож пацієнти можуть приходити і вакцинуватися – як дорослі, так і діти.

Важливо пам’ятати: іноді щеплення – єдиний спосіб уберегтися від небезпечної для життя хвороби.

Юлія МЕДЮХ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS