Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 49 (922) «ОРИГАМІ ПО-УКРАЇНСЬКИ. РІЗДВЯНІ ФАНТАЗІЇ»: як ужгородка поєднує науку і мистецтво

Завершується Рік Японії в Україні, і з цієї нагоди за підтримки Ужгородської міської ради, департаменту культури Закарпатської ОДА, Закарпатського музею народної архітектури та побуту й ЗОЦНТТУМ в Ужгороді відбудеться особлива подія – тут уперше відкриють виставку під егідою Посольства Японії в Україні. Назва мистецького заходу відповідна – «Оригамі по-українськи. Різдвяні фантазії».

Авторкою робіт, представлених на персональній виставці, є членкиня Спілки дизайнерів України і Координаційної ради оригамістів, методистка Малої академії наук, керівниця гуртка «Оригамі» Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді Оксана Лібак. Понад 30 років вона присвятила оригамі і досягла чималих успіхів. Про це та інше ми й поспілкувалися з мисткинею.

У цьому захопленні поєднується наука і мистецтво. Авторка робіт стверджує, що оригамі базується на математичних принципах. «Фізик-теоретик і любов до математики – це дуже близьке, адже оригамі дозволяє поринути у світ просторових фігур», – вважає пані Оксана.

Перші свої роботи вона виготовила ще 1980 року, і відразу це були складні та цікаві фігури, тож потім виступала з напрацюваннями на різноманітних конференціях, брала участь у виставках. Майстриня зазначає, що унікальність цих робіт – у технічних перспективах використання.

ПОВІДОМЛЕННЯ НА РІВНІ УЯВНОГО ТА РЕАЛЬНОГО

Сучасне оригамі, яке зародилося багато віків тому в Японії, являє собою багатоплановий, неординарний інформаційний простір, що об’єднує людей із відмінностями абстрактного способу мислення: художників, конструкторів, архітекторів, науковців. Оксана Лібак зауважує, що тут є необмежена можливість для нових ідей. Вона працює з уже наявними схемами, створює авторські, експериментує з кольорами та формами.

«Термін оригамі застосовую у своїй діяльності вже приблизно 20 років. А те, що я почала виконувати професійно як автор-математик, була робота зі структурованими об’ємними геометричними поверхнями, котрі можна побудувати з аркуша паперу без розрізів і склеювання. Це своєрідна математична гра, що захоплює уяву, дає необмежені можливості власній фантазії. У радянські часи дуже зацікавила популярна на той час книжка М. Венінджера «Моделі багатокутників». Потім я почала вдосконалювати технологію виготовлення фігур», – пояснює авторка.

Оксана Лібак працює з різними техніками, зокрема практикує унікальну методику побудови геометричних фігур на основі плаского аркуша без розрізів і склеювання. Її улюблені техніки: tessellation – трансформація площини, а також кусудамі, модульне оригамі, снапологія.

З радістю мисткиня ділиться секретами технік і розповідає про їхні особливості. У модульному оригамі з одного аркуша паперу виготовляють один модуль, а потім такі модулі поєднують в об’ємні фігурки. «Це своєрідний конструктор, гра. Модулі можуть бути різними, зокрема за формою», – додає пані Оксана.

Кусудамі – це об’ємні фігури, що будуються на основі будь-якого правильного або напівправильного багатокутника. Загалом, за словами пані Оксани, сучасне оригамі об’єднує математиків і художників.

ОРИГАМІ І ПОЗИТИВНА ЕНЕРГЕТИКА

Кусудамі в перекладі – лікувальна куля. Корені кусудамі сягають далекого минулого Японії, синтоїстських вірувань. Японці вважали: якщо хвора людина дивитиметься на якусь гарну фігуру, що нагадує сонце, то через споглядання краси людина відчує спокій, внутрішню гармонію – і одужає. Тому кусудамі виготовляли всією сім’єю, бажаючи хворому якнайшвидшого одужання.

У класичному розумінні слово «орикамі» означає «гнути папір». Однак Оксана Лібак додає, що слово «камі» ще перегукується з японським словом, яке означає «божество». У японських храмах вішали спеціальні папірці, котрі рухались і починали шелестіти, – так звані храмові гірлянди «гохеї».

Традиційно вважається, що фігурка оригамі складається з одного аркуша, але будь-які традиції доповнюються сучасним баченням. У світі дедалі більшої популярності набуває модульне оригамі. Воно цікаве як дорослим, так і дітям, тож надається і для спільного сімейного відпочинку.

Коли пані Оксана захопилася оригамі, воно ще не було таким популярним, як тепер. Здебільшого люди знали, як складати журавлика або жабку. У художніх вишах викладали предмет «Формотворення», але трансформацію площини тоді не називали «оригамі».

Сьогодні ж оригамі – це і мистецтво, і наука. Дизайн оригамі – створення нової конструкції або ж використання готової схеми, але з індивідуальним підбором розмірів та кольорів. Оксана Лібак, яка створила велику кількість авторських схем, іноді користується або класичними взірцями, або одним окремо взятим модулем. Каже, що тій самій формі завдяки кольору можна надати різного змісту. Проте важливою є енергетика, вкладена у виготовлення фігурки. Наприклад, у Японії, коли хочуть побажати близьким усього найкращого, можуть просто подарувати паперового журавлика… Власне, з ним пов’язано немало вірувань.

ЛЕГЕНДА ПРО ТИСЯЧУ ЖУРАВЛИКІВ І СПОЖИВАЦЬКИЙ КІТЧ

Різноманітні фігурки, особливо квіти, звірі чи птахи, бувають дуже знаковими. Ототожнюючи їх із найкращими людськими якостями, японці створили свою неповторну культуру, де кожен предмет має сенс. Найвідомішим образом в оригамі є паперовий журавлик цуру. Він уособлює сімейне щастя, любов, добробут, взає­морозуміння.

Японські журавлики з паперу мають особливу історію. Робити їх стали ще в середньовічні часи, вкладаючи у фігурку глибокий зміст – побажання довголіття. Існує повір’я: якщо людина про щось мріє, то має виготовити тисячу паперових журавликів – тоді бажання здійсниться!

Відомою на весь світ є історія про одну японську дівчинку, мрією якої було життя. Зазнавши радіаційного опромінення від вибуху атомної бомби в Хіросімі, Садако Сасакі захворіла на променеву хворобу. Віра в те, що, склавши тисячу оригамі, вона зможе одужати, змусила дівчинку робити з паперу журавликів. Та її життя обірвалося у віці 14 років. Вона встигла зробитити 643 журавликів… У дні скорботи на спомин бомбардування Хіросіми та Нагасакі пам’ятники жертвам бомбардування обвішані гірляндами з десятків тисяч паперових журавликів.

Оксана Лібак, розповідаючи цю історію, не може приховати обурення – каже: «У сучасному світі все трансформується, але щоб аж так… Тепер часто цей символ переносять на товари. Я бачила в магазинах серію виробів – починаючи від серветок, закінчуючи туалетним папером, яка так і називається «Оригамі». Напевно, виробники вважають, що це гарно і модно, але мені за них соромно – це спотворення високого мистецтва. Сприймаю це як кітч!».

МАЛЕНЬКИМИ РУЧКАМИ – ВЕЛИКІ ЗАДУМИ

Оксана Лібак є керівницею гуртка «Оригамі» Закарпатського обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді. Вона розповідає: «Важливо навчитися виготовляти модулі, а потім із них – фігури. Коли діти заходять до кабінету, бачать кольорові різноманітні вироби, то запитують, чи це складно робити. Вони десь внутрішньо розуміють, що то нелегко, та в процесі роботи усвідомлюють: усе під силу, а затрачений час виправдовується результатом».

Оскільки класичне оригамі є досить складним для початківців, мисткиня створює для малечі спрощені схеми і надихає діток на виконання авторських виробів. Вона наголошує, що дизайнером є і той, хто створює нову схему, і той, хто наділяє вже наявну іншим змістом за допомогою форми та кольорів. Палітра барв, каже пані Оксана, залежить від настрою та інтуїтивного відчуття смаку. Учасникам гуртка такі експерименти до душі!

Тепер діти в гуртку готуються до Різдвяних свят – хочуть зробити прикраси, подарунки для своїх рідних. Щороку гуртківці беруть активну участь у традиційній семестровій виставці «Від Миколая до Різдва».

Оригамі є корисним для малечі, адже відомо, що це мистецтво розвиває логічне й образне мислення, просторову уяву, дрібну моторику, фантазію, цілеспрямованість, вміння досягати поставленої мети, добре впливає на розвиток взаємодії правої і лівої півкуль мозку. У Японії оригамі навіть вивчають як окремий предмет у початкових класах школи.

«ОРИГАМІ ПО-УКРАЇНСЬКИ…»

Про досягнення натхненної мисткині можна розповідати багато. Зокрема, Оксана Лібак була активною учасницею виставок і семінарів, проводила майстер-класи у Києві, Полтаві, Рівному, Харкові. За методичну розробку нагороджена дипломом другого ступеня УДЦПО Всеукраїнського конкурсу педагогів позашкільних закладів. Близько півсотні її вихованців є учасниками та переможцями обласних і всеукраїнських виставок.

Пані Оксана має чимало творчих планів, зокрема хоче поїхати на міжнародну конференцію з оригамі, щоб заявити про своє новаторство – унікальні авторські роботи – на всесвітньому рівні. Ще мріє започаткувати в Ужгороді міжнародний семінар-симпозіум оригамістів. За багато років для цього напрацьовані творчі контакти.

Описувати мистецькі вироби авторки можна й вербально, але найкраще самим побачити цю красу! Ужгородці мають нагоду відвідати персональну виставку Оксани Лібак, де є, до речі, чимало і гуцульських мотивів.

«Я не ставлю за мету показати все в одній виставці. Вона має образне наповнення – різдвяні фантазії. Це тому, що зимові свята є улюбленими як для дітей, так і для дорослих, – розповідає майстриня. – І я не збираюся зупинятись. Маю багато творчих планів».

Відвідати виставку, яка здобула високий статус офіційної підтримки Посольства Японії в Україні, і поринути в магію яскравого світу кольорів та вишуканих форм ужгородці й гості міста зможуть до 15 січня.

Офіційне відкриття виставки у скансені відбудеться 27 грудня о 15:00.

Зокрема, під час заходу, на який запрошено Посла Японії Сумі Шігекі, виставка буде внесена до офіційного календаря подій Посольства «Рік Японії в Україні». На ній буде представлено близько 40 робіт у різних техніках: модульне оригамі, снапологія, кусудамі, трансформація площини, а також художні фотоплакати робіт. Авторкою світлин є донька Оксани Лібак – Оксана Шуфрич.

Юлія МЕДЮХ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS