Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 40 (913) ЖІНКА В ПОЛІТИЦІ ТА ЖИТТЯ УЖГОРОДА: секретар ради Андріана Сушко – про це і не тільки

Від 26 листопада 2015 року на посаді секретаря Ужгородської міськради перебуває Андріана Сушко, яка є водночас депутатом від політичної сили ВО «Батьківщина» по виборчому округу мікрорайону Шахта.

На неї покладено чимало обов’язків, адже секретар координує роботу депутатів і депутатських комісій, забезпечує контроль за виконанням рішень міської ради, зберігання офіційних документів, пов’язаних із місцевим самоврядуванням територіальної громади тощо. Про особливості роботи, спостереження з владної позиції та з погляду звичайної ужгородки, а також на тему «Жінка в політиці» ми й поспілкувалися з Андріаною Сушко.

– Пані Андріано, розкажіть докладніше про свої повноваження на посаді секретаря ради.

– Якщо казати в цілому, серед повноважень секретаря – вся «паперова» робота, яка стосується проведення сесій міськради, організація робочих нарад, робота постійних і тимчасових депутатських комісій, проведення Днів депутата, координація роботи погоджувальної ради, а також координування відділу роботи з депутатами і постійними комісіями, візування рішень ради, розпоряджень міського голови з визначених напрямів діяльності, підписання додатків до рішень ради… Секретар координує роботу й інших структурних підрозділів – управлінь, відділів, виконує окремі доручення міського голови, може давати доручення всім структурним підрозділам ради. Можна сказати – це представник депутатського корпусу у виконкомі. Крім того, делегована депутатами представляти їхні інтереси саме у виконавчій гілці влади.

Робота секретаря ради – це більше політична посада. Є в нас різні депутатські групи, фракції, які мають ті чи інші настрої, тож безпосередньо моя функція – спрямування цих настроїв на спільну мету – розвиток міста. Тобто секретар є комунікатором між радою і депутатськими групами. Потрібно стежити, щоб на сесіях завжди була депутатська більшість, яка голосуватиме за ті чи інші питання щодо життєдіяльності міста.

– Що стосується життєдіяльності міста – які питання вирішуються першочергово? Чи не виникає труднощів, зокрема з розподілом коштів? Як це вирішується?

– На сьогодні є 36 депутатів. Звичайно, кожен хоче більше зробити безпосередньо на своєму окрузі. Завдання наше з міським головою – щоб ці ініціативи були розумно втілені в життя, щоб у місті все робилося пропорційно, зокрема там, де в цьому є першочергова потреба. Крім того, є стратегічні питання, важливі для міста загалом, – наприклад, відновлення історичного центру, робота комунальних служб. Щодо капітальних ремонтів вулиць – є багато пропозицій робити відновлення внутрішньоквартальних територій, але першочергово потрібно покращувати ті об’єкти, які стосуються максимальної кількості ужгородців, зокрема центральні вулиці, сквери, котрі сьогодні відновлюються капітально, як-от площа Шандора Петефі. І на часі – будівництво нової школи, садочків, бо є освітянські проблеми… Сподіваємося, що до кінця каденції проект будівництва нової школи буде реалізований. Також це і реконструкція тих місць, де ужгородці проводять своє дозвілля, – парку «Під замком», «Боздоського»; у центральній частині – ремонт фасадів. Усе це стратегія розвитку міста, яка потребує капітальних вкладень, і для цього необхідна найперше підтримка і злагоджена робота депутатського корпусу, бо виділення коштів на ці потреби відбувається через сесію міської ради. Тож має бути розуміння того, що в цьому місті все повинно робитися для всіх ужгородців, а не тільки по певних округах, де пройшли ті чи інші депутати.

Хоча варто відзначити, що від початку цієї каденції чимало робиться й точково. До прикладу, що стосується мого мікрорайону Шахта, то тут є багато будівель, котрі належать до старого житлового комплексу, – тому є проблеми, яких не бачать усі ужгородці, однак, тим не менше, вони є актуальними для окремої частини містян. Наприклад, ремонт покрівель, водопроводів, каналізації в будинках, електрощитових… Є проблеми і з освітленням в окремих мікрорайонах, на розв’язання яких сьогодні звертаємо увагу.

Від початку каденції вже й багато зроблено в цьому напрямку. Співфінансування мешканцями ремонту житлового фонду в разі створення ОСББ в Ужгороді є мінімальним і становить 5%. Таке в Україні є мало де –ми вивчали досвід інших міст. У нас фактично все робиться за кошти міського бюджету. Це позитивний крок ради, бо не завжди мешканці будинків мають можливість долучитися до співфінансування. А 5% – це суми невеликі. Великі кошти виділяються на програму благоустрою. Це освітлення, ремонти тротуарів, внутрішньоквартальних територій біля житлових будинків. Це теж позитив у роботі міськради, зокрема й депутатського корпусу.

– Розкажіть докладніше про ваш округ. Часто зустрічаєтеся з виборцями? Які найпоширеніші там проблеми і найближчі плани?

– Як секретар ради я працюю не тільки зі своїм округом, а з усіма округами, оскільки до мене приходять мешканці з інших мікрорайонів. Із виборцями зустрічаюся майже щодня. Раз на місяць у мене є день прийому громадян, але не прив’язую це до зустрічі з виборцями. Бо якщо десь прорвало каналізацію, наприклад, то це треба вирішувати вже. Є мобільний доступ – постійні дзвінки, звернення. Стараємося вирішувати все одразу. Проте деякі дії потребують часу, є багато питань, які вирішуться на засіданнях сесії. Уже зроблено чимало, зокрема відремонтовано в нас дві електрощитові на окрузі, дві покрівлі, до кінця року плануємо ще дві внутрікварталки… Проблемним на Шахті було вивезення сміття – ми це питання врегулювали. За моїм депутатським зверненням було перегороджено вулицю Федора Потушняка (колишня Благоєва), тому що дуже багато сміття, переважно будівельного, звозилося з цілого міста. Допомогли і самі мешканці своєю громадянською позицією – фотографували порушників… На вулиці Оноківській плануємо врегулювати подібну ситуацію таким же методом. Було відновлено вуличне освітлення цього року, провели ямковий ремонт вулиць Шахтарів, Котляревського. У перспективі плануємо там зробити капітальний ремонт дороги, оскільки це велика транспортна розв’язка, кінцева зупинка двох маршрутів. Ще тепер проводяться активні роботи зі встановлення автобусних зупинок по всьому місті. Не буде винятком і мікрорайон Шахта. Також у планах – реконструкція дитячих майданчиків…

– Незважаючи на позитиви, все ж залишаються й питання, які турбують містян. До прикладу, часто можна почути нарікання на великий проміжок у графіку руху «маршруток»… Розкажіть про свої зауваження, що виникають у вас – не як у депутата чи секретаря ради, а звичайної ужгородки. Чи є щось, що хотіли би змінити в місті?

– Сама користуюся громадським транспортом. Не завжди він у нас працює бездоганно. Але міський голова проводить роботу, є в нього ініціативи, рішення щодо поліпшення руху транспорту в Ужгороді. Перші кроки вже зроблено в цьому плані. З ініціативи депутатів на сесії нещодавно створено комунальне підприємство, яке буде коригувати роботу нашого транспорту. Наразі вишукуємо кошти для закупівлі нових сучасних автобусів для Ужгорода. У нас є хороші маршрути – наприклад, я користуюся сьомим маршрутом, що з’єднує Шахту з Новим районом. У мене як у мешканки міста є нарікання на графік руху – досить великі проміжки між відправками. Але в цій сфері є багато позитивного – в цьому теж мала змогу переконатися на власному досвіді. Як мама можу відзначити переваги – зокрема безкоштовний проїзд школярів! Такого немає в інших містах України. Виходить значна економія: якщо дитина користується «маршруткою» двічі на день і, наприклад, їде з Дравець на Корятовича (це з пересадкою), то школяреві потрібно виділити щодня 16 гривень лише на дорогу. Отже, це дуже позитивне рішення міської ради – відзначу як мама, тому що моя дитина користується громадським транспортом. Пенсіонери теж безплатно їздять у громадському транспорті – маю приклад своїх батьків, які використовують таку можливість. Періодично трапляється, що водії грублять, але міська влада реагує на ці випадки і вони не є такими масовими. Усе це ще треба пов’язувати з людським фактором, вихованням як водіїв, так і пасажирів.

– Цікавою та актуальною залишається тема «Жінка в політиці». Чому обрали цю сферу діяльності?

– Це легко пояснити. Загалом до політики була причетна з часів університету, брала участь у студентській громадській організації «Молодий Рух». Разом намагалися вплинути на ті процеси, що відбувалися в університеті, проводили громадську роботу, влаштовували КВНи, їздили на різні форуми до Києва. Потім життя склалося так, що цей напрямок я не продовжила: працювала в державній службі; починала працювати в журналістиці; перепрофілювалася, перейшла на роботу в податковій інспекції, здобула другу – економічну – освіту (перша – філологічна). До посади секретаря ради я 5 років працювала в соціальній сфері – в управлінні соцзахисту населення міста Ужгорода. Це одне з найбільших управлінь міськради, яке безпосередньо працює з людьми, що мені й подобається. Люблю слухати і допомогти, якщо маю на це важелі впливу. Це різні соціальні допомоги, пільги, субсидії… Але хотілося ширших повноважень. Взагалі ця ідея виникла спонтанно – десь за півроку до виборів багато людей порадили спробувати себе. Від своєї політичної сили «Батьківщина» я набрала найбільшу кількість голосів у відсотковому відношенні як у партійному списку, так і в себе на окрузі.

– Наскільки відомо, серед міських депутатів лише три жінки. Тож які риси вдачі сприяють успішному освоєнню в цій сфері?

– В нас усього 36 депутатів, з них 3 жінки: одна від «БПП» – Олена Камінська, відома очільниця ССТ «Бліц»; Олеся Афанасьєва – від «ЄЦ» – теж дуже активний депутат; ну, і я – від «Батьківщини». Усього три депутатки! Це дуже мало. Ми моніторили – в інших радах набагато більша кількість жінок. Мабуть, тут суспільство ще не звикло жінкам довіряти – на Закарпатті ще переважає патріархат, більше довіряють чоловікам. Усі звикли, що жінка – тільки берегиня сімейного вогнища. Тому психологічно, можливо, населення налаштоване так, що потрібно надавати перевагу чоловікам. Але якщо аналізувати в загальному, то відповідальніше підходять до роботи жінки – виконують її вчасно і сумлінно. Отже, жіночі риси позитивно впливають на роботу. Якщо порядок вдома, то порядок має бути й на роботі. Хоча посада секретаря – політична, тож, буває, нею багато спекулюють. Тому не завжди тут легко…

Спілкувалася Юлія МЕДЮХ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS