Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 40 (913) МІСЬКА ВЛАДА ПІДТРИМУВАТИМЕ І НАДАЛІ ПРОЕКТ «ХОСПІС ВДОМА»

Лекцію-практику «Паліативна допомога: що маємо і куди прямуємо» провели цього вівторка в історико-культурному центрі «Совине Гніздо» працівники Ужгородського міського центру первинної медико-соціальної допомоги (керівниця Тетяна Козак) і представники громадської організації «Пройдемо шлях разом».

Захід приурочили до Дня хоспісної та паліативної допомоги, який у всьому світі традиційно відзначають у другу суботу жовтня. Його метою є підвищення інформованості про паліативну допомогу, хоспіси, розуміння медичних, соціальних, практичних та духовних потреб людей, які мають невиліковні захворювання, і членів їхніх сімей тощо.

– Наприкінці січня цього року при Ужгородському міському центрі первинної медико-санітарної допомоги розпочала роботу виїзна бригада паліативної допомоги «Хоспіс вдома». Я дуже радий, що нам вдалося реалізувати цей проект, міська рада профінансувала його, підтримуватиме і надалі, – наголосив міський голова Богдан Андріїв, відзначивши, що ужгородські медики вже можуть надавати практичну і методичну допомогу тим органам місцевого самоврядування, які лише планують створити такі бригади.

Він висловив особливу вдячність працівникам паліативної бригади: «Ваша допомога дуже потрібна людям, які, буває, втрачають останню надію. Ви даєте їм цю надію, стаючи деколи для таких хворих останньою соломинкою, а для родини – справжньою підтримкою. Це величезна робота. Велике вам спасибі і від мене особисто, і від усієї міської ради!» – і вручив колективу виїзної паліативної бригади подяку Ужгородської міської ради.

Ужгородка Ольга Бесага, представниця організації «Пройдемо шлях разом», котра кілька років тому була волонтеркою в польському хоспісі «Кордіс», розповіла, як усе це працює за кордоном. Вона акцентувала на важливості пояснення людям, що таке паліативна допомога і як можна взяти в ній участь, адже дуже багато завдань, як показує досвід інших країн, беруть на себе волонтери, спільнота.

«Хоспіс – це не лікарня, це зовсім інакша структура. Паліативна допомога мусить бути комплексною. Тут і медична складова, і соціальна, і духовна.

Адже метою паліативної допомоги є не тільки зняти симптоматику, біль, а й зробити якість життя таких хворих якнайкращою. І потрібно відійти від стереотипів, що хоспіс – це місце для вмирання», – каже пані Ольга.

Минулого тижня вона провела серед Фейсбук-спільноти опитування, чи знають люди, що таке паліативна допомога, чи відомо їм, куди треба звертатися по паліативну допомогу в Ужгороді, чи знають про ситуацію зі знеболенням в Україні і т. д. Розповідає:

«Порівняно з тим, як було два роки тому, навіть рік тому, ситуація з обізнаністю ужгородців про паліативну допомогу поліпшилася – більшість людей знають, що це таке, знають, що в Ужгороді є паліативна бригада. Проте, на жаль, ужгородці практично нічого не знають про знеболення. Найперше, що спадає їм на думку: знеболення – це наркотичні препарати, а наркотичні препарати – це залежність. Насправді ж це далеко не так».

Керівниця Ужгородського міського центру первинної медико-санітарної допомоги Тетяна Козак, яка є ініціаторкою й організаторкою створення в місті паліативної бригади, нагадала присутнім, що у бригаді є 9 фахівців: лікар-терапевт, медичні сестри, психолог, соціальний працівник, духівник, водій, диспетчер. Вона пояснює:

«Ми маємо можливість допомогти кожному, хто стикається з такою ситуацією. В жодному разі людина не повинна лишатися без догляду, якщо навіть не має фінансів. Але потрібно розуміти й те, що не кожен невиліковно хворий – обов’язково пацієнт паліативної бригади. Чийсь вибір – пройти цей шлях до кінця самостійно. Хто ж звертається по допомогу, отримує її – наша бригада їздить до хворих додому й допомагає там. Наші спеціалісти не тільки полегшують біль, а й показують людині, що вона потрібна й не є самотньою. Також допомагають родині, адже близькі, опинившись наодинці з бідою, часто не знають, що робити і як жити далі».

Працівниці виїзної паліативної бригади показали, як доглядати важкохворого, якого привезли з лікарні додому (на фото). А Ольга Бесага представила кілька відеороликів про те, як працюють хоспіси за кордоном, як для роботи об’єднуються волонтери і чим для них є це волонтерство, як включається у вирішення питань паліативної допомоги громада, місцева влада.

Принагідно звертаємося до ужгородців, яким відомо про людей, котрі потребують паліативної допомоги: не зволікайте і звертайтеся за телефонами 0504232217, 0504232218.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS