Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 31 (904) МЕХАНІЗМ ПРОТИДІЇ КОРУПЦІЇ В УЖГОРОДІ забезпечує відповідний відділ міськради

Відділ запобігання і протидії корупції та взаємодії з правоохоронними органами є відносно новим виконавчим органом Ужгородської міської ради. У своїй діяльності він керується Конституцією України, законами, актами Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, центрального органу виконавчої влади зі спеціальним статусом, який забезпечує формування і реалізацію державної антикорупційної політики.

Про особливості роботи, пов’язаної з протидією корупції в Ужгороді, ми поспілкувалися з начальником відділу Віталієм Штефуцою.

– Розкажіть про діяльність відділу. Які його основні функції?

– Основними функціями відділу є: забезпечення реалізації державної політики з питань запобігання і протидії корупції, взаємодії з підрозділами правоохоронних органів, органів юстиції та суду щодо дотримання законності й правопорядку; підготовка, забезпечення і контроль здійснення заходів для запобігання корупції; надання методичної та консультаційної допомоги з питань дотримання вимог антикорупційного законодавства; участь в інформаційному і науково-дослідному забезпеченні здійснення заходів щодо запобігання та виявлення корупції, а також у міжнародному співробітництві в зазначеній сфері. Крім того, сюди належить проведення організаційної та роз’яснювальної роботи із запобігання корупції, її виявлення і протидії їй; проведення перевірки фактів своєчасності подання декларацій про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, перевірки таких декларацій на наявність конфлікту інтересів; здійснення контролю за дотриманням вимог законодавства щодо врегулювання конфлікту інтересів; розгляд заяв та скарг громадян стосовно дій чи бездіяльності, які містять ознаки корупційних дій і вчинені працівниками виконавчого комітету Ужгородської міської ради.

– Який досвід роботи ви мали до початку керування відділом? Як працюється на цій посаді?

– Перед тим, як очолити відділ, у період від березня 2016-го до березня 2017 року я працював радником міського голови Ужгорода; від 2013-го до 2016 року був помічником начальника Управління ДСНС України в Закарпатській області. У 2009–2014-му викладав в Ужгородському національному університеті, є кандидатом наук. Крім того, від 2002-го до 2013 року був приватним підприємцем.

На новій посаді працюється добре, робота цікава і, головне, корисна для суспільства. Як бачите, працював я у різних сферах. Я часто стикався з проявами корупції і перевищення владних повноважень. Ще з часів, коли був підприємцем, з’явилося сильне бажання змін і боротьби з ганебним явищем корупції.

– З якими проблемами стикнулися на початку роботи? Які з них уже вдалося розв’язати?

– Проблем як таких не було – був надзвичайно великий обсяг роботи, яку мав опановувати, мав вивчати безліч документів, часто – вчитися, так би мовити, «на ходу», адже саме наприкінці минулого – на початку цього року вступила в дію норма про е-декларування для посадових осіб органів місцевого самоврядування. Усі працівники міської ради та її структурних підрозділів, а також депутати міської ради вперше подавали електронні декларації, державний реєстр працював із перебоями, інформації та роз’яснень було обмаль, але ми справилися. Під час роботи постійно відчуваємо повну підтримку, розуміння та сприяння з боку керівництва міської ради і виконкому.

– Що тепер на порядку денному? Які першочергові завдання?

– Наразі працівники відділу проводять роботу з інформаційного забезпечення здійснення заходів щодо запобігання корупції та її виявлення. На завершальній стадії перебуває створення «Гарячої лінії з питань запобігання та протидії корупції в структурах Ужгородської міської ради». 20-го вересня 2017 року плануємо розпочати роботу гарячої лінії – взагалі вона вже працює, але поки що в тестовому режимі. Сюди громадяни зможуть повідомляти про факти корупційних дій, скоєних працівниками структурних підрозділів Ужгородської міської ради. Усі такі повідомлення реєструються в журналі реєстрації звернень громадян на цю гарячу лінію. Виконується й аудіозапис звернень на гарячу лінію. За наведеними фактами проводитиметься службова перевірка.

Розроблене положення про «Гарячу лінію з питань запобігання та протидії корупції в структурах Ужгородської міської ради» подане на затвердження виконавчим комітетом. На стадії розробки перебувають інформаційно-роз’яснювальні матеріали з питань запобігання конфлікту інтересів і врегулювання його. Ведуться роботи зі створення «Антикорупційної програми Ужгородської міської ради та її виконавчих органів».

За період від 01.03.2017 до 10.08.2017 працівники відділу провели 9 службових розслідувань, 3 службові перевірки, надали відповіді на 36 запитів від правоохоронних органів, організацій і фізичних осіб. Здійснюємо прийняття, реєстрацію та облік пропозицій, заяв і скарг громадян стосовно фактів, які містять ознаки корупційних дій.

Також проведено детальний аналіз офіційного веб-сайту Ужгородської міської ради, до його структури внесено розділ «Протидія та запобігання корупції» з посиланням на антикорупційне законодавство і можливістю в електронній формі звернутися до відділу запобігання і протидії корупції та взаємодії з правоохоронними органами.

– Що мається на увазі під словом «корупція»?

– Законодавча база роз’яснює значення цього терміна, а саме – у статті 1 Закону України «Про запобігання корупції»: корупція – використання особою, зазначеною у статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди, або прийняття такої вигоди чи обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб, або, відповідно, обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або, на її вимогу, іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов’язаних з ними можливостей.

Якщо згадати дані нещодавнього міжнародного дослідження Ernst & Young, де взято до уваги 41 країну, то серед них перше місце за рівнем корупції посідає Україна – 88% респондентів відповіли ствердно. При слові «корупція» в мене одразу з’являється думка, як поліпшити становище в нашому місті. Тому я як начальник відділу запобігання і протидії корупції та взаємодії з правоохоронними органами виконавчого комітету Ужгородської міської ради, здійснюючи керівництво і забезпечуючи виконання покладених на мене завдань, намагаюся робити все можливе в цьому напрямку.

– Частина роботи відділу – взаємодія з правоохоронними органами. Чи налагоджена співпраця?

– У нас налагоджені добрі ділові стосунки з керівництвом правоохоронних органів, ми завжди з ними співпрацюємо під час проведення масових заходів і в низці інших питань, які належать до компетенції нашого відділу.

Юлія МЕДЮХ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS