Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 3 (469) Особливості національного тестування-2008

Підписаний міністром Іваном Вакарчуком напередодні нового року і зареєстрований у Мін’юсті 10 січня цього року наказ Міністерства освіти України „Про зовнішнє незалежне оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів системи загальної середньої освіти, які виявили бажання вступати до вищих навчальних закладів у 2008 році” розставив крапки над „і” в питанні випуску та вступу-2008. Отже, всі, хто планує цьогоріч позмагатися за місце у виші, повинні пройти тестування.
І хоч зовнішнє незалежне оцінювання має як прихильників, так і противників, наразі ламати списи навколо нього не варто — однозначно (в усякому разі цьогоріч) йому бути. Тож усім причетним до ЗНО слід зосередитися на підготовці до нього й успішному здійсненні: центрам незалежного оцінювання та управлінням освіти забезпечити його організаційно, а учасникам, ретельно підготувавшись, — змістовно.

Олена МАКАРА, “Ужгород”

Що воно таке?

Зовнішнє незалежне оцінювання не є новинкою, зокрема, для ужгородських школярів (Ужгород має 2-річний досвід його проведення та участі в ньому), проте цього року тестування суттєво відрізнятиметься від попередніх.

Найперше за кількістю дисциплін, винесених на ЗНО. Якщо досі їх було 3, то нині — 11 (українська мова й література, зарубіжна література, історія України, всесвітня історія, математика, біологія, фізика, хімія, географія, основи економіки та основи правознавства). Проте учасники можуть тестуватися лише з 2—3 із них: з української мови і літератури, що є обов’язковим, та з 1—2 предметів за власним вибором.

Друге. Ні перескладати тестування, ні покращити бал сертифіката не можна. Той результат, який отримає учень на ЗНО, буде зараховано йому як державну підсумкову атестацію за курс повної загальної середньої освіти та як вступні випробування у вузи (їх цьогоріч ВНЗ не проводитимуть, за винятком іноземної мови).

Результати тестів дійсні тільки рік. І якщо хтось не використає їх цьогоріч чи не пройде за конкурсом у виш, наступного року змушений буде повторити процедуру.

Апеляція передбачена після отримання результатів у разі, коли не було створено нормальних умов для складання тесту або якщо є сумніви з приводу одержаної кількості балів.

За даними Українського центру оцінювання якості освіти, цьогорічне тестування матиме 2 сесії. Перша проходитиме у квітні — травні й розпочнеться 22 квітня з історії України. Друга — в червні, для тих, хто через непередбачувані обставини не зможе взяти участь у першій.

Визначено, що всі учасники ЗНО складатимуть тести українською мовою. Випускників національних шкіл, згідно із наказом міністра, забезпечать перекладними словничками з основними термінами, які використано в завданнях.

Основне, що слід усвідомити: зовнішнє незалежне оцінювання обов’язкове для тих, хто нинішнього року вступатиме до вищої школи, — як цьогорічних випускників, так і попередніх років. Винятки зроблено лише для військовослужбовців, звільнених зі строкової служби нинішнього року (їм дано право вибору — складати вступні іспити у вузі чи тестуватися), та для інвалідів 1—2 груп (перелік категорій має узгодити МОЗ).

ДОВІДКА. Докладну інформацію про ЗНО можна знайти на сайті Українського центру оцінювання якості освіти www.testportal.com.ua

Крок перший — зареєструватися

Нагадаємо, що учасником зовнішнього незалежного оцінювання можна стати лише попередньо зареєструвавшись у пункті реєстрації до 20 лютого. Хто не встигне цього зробити, автоматично позбавляє себе права брати участь у ЗНО, а отже, й позмагатися за місце в обраному вузі. Тому зараз першочергове завдання — визначившись із предметами, пройти реєстрацію.

Нинішні одинадцятикласники роблять це в тих школах, де навчаються, а випускники попередніх років — у пункті реєстрації при міському управлінні освіти. Для реєстрації учасникам ЗНО-2008 необхідно мати паспорт (кому на 20.02.2008 р. виповниться 16 років), а випускникам попередніх років – ще й атестат про загальну середню освіту.

І хоч до зазначеного терміну залишилося менше місяця, на кінець минулого тижня лише близько 40 % ужгородських випускників визначилися щодо тестування. Богдан Кіштулинець, заступник начальника міського управління освіти, пояснює таку пасивність учнів тим, що вузи донедавна не оприлюднювали перелік предметів, із яких цього року прийматимуться сертифікати зовнішнього незалежного оцінювання або проводитимуться вступні випробування. Нині ж, коли ці предмети відомі, реєстрація активізувалася. Інша причина затримки — відсутність у випускників, котрим виповнилося 16 років, паспортів. „Наскільки мені відомо, нині проблем із бланками паспортів нема. Але є черга на виготовлення документів, на що йде 2—3 тижні, бо паспорт виписується вручну, — каже Богдан Михайлович. — Ми роз’яснили, що краще реєструватися за паспортом. Хоча можна використати і свідоцтво про народження”.

Загалом в Ужгороді цьогоріч очікується 1056 випускників. Проте не всі з них, прогнозують освітяни, виявлять бажання вступати до ВНЗ — таких буде відсотків зо 20. „Частина учнів просто випробує власні сили на ЗНО, а вже далі вирішуватиме, використовувати отриманий бал чи ні. Бо наявність сертифіката не зобов’язує до вступу, натомість вступ без сертифіката неможливий”.

„Певні хвилювання в нас викликали випускники попередніх років, котрі тестуватимуться нарівні з нинішніми, — буквально до цього тижня їх у нас, в управлінні, зареєструвалося лише 45. Наразі їхня активність зросла, і цими днями навіть виникла черга, — розповідає освітянин. — Потребує вирішення питання, як бути із тими, хто наразі в рамках обміну навчається в США. Звідти ці одинадцятикласники повернуться в травні-червні, тож не встигнуть зареєструватися. Пройти ж ЗНО встигають у другій сесії. Очевидно, щодо них буде прийнято окреме рішення”.

Вузи визначилися. Черга за абітурієнтами

Разом із наказом про зовнішнє незалежне оцінювання побачив світ інший документ — „Про затвердження Умов прийому до вищих навчальних закладів України”. Відповідно до нього вузи розробили власні умови вступу, в яких, зокрема, визначили й перелік предметів для конкурсного відбору на навчання.

Провідні місцеві вузи — Ужгородський національний та Закарпатський державний університети — нещодавно ознайомили журналістів із ними.

Як розповів Микола Вегеш, ректор УжНУ, вони „тільки-но отримали наказ міністра освіти про умови вступу, вже наступного дня визначилися з предметами. Більше того, вирішили піти спрощеним шляхом для вступників — зняли по одному предмету на кожну спеціальність і, крім української мови й літератури, залишили ще одну дисципліну за профілем”.

Отже, цьогоріч на конкурс до УжНУ всі вступники подаватимуть сертифікат з української мови та літератури. Його буде достатньо для вступу на спеціальності „українська мова та література”, „словацька мова та література” та „журналістика”.

Сертифікати з хімії знадобляться на спеціальності „хімія”, „екологія, охорона навколишнього середовища та збалансоване природокористування”, „фармація”;

з біології — на „біологію”, „здоров’я людини”, „агрономію”, ”сестринську справу”, „лікувальну справу”;

з географії — на „географію”, „туризм”;

з історії України — на „історію”, „політологію”, „соціальну роботу”;

з основ правознавства — на „правознавство”;

з математики — на „економіку і підприємництво”, „фінанси і кредит”, „облік і аудит”, „математику”, „прикладну математику”, „комп’ютерну інженерію”, „геодезію, картографію та землеустрій”, „лісове і садово-паркове господарство”;

з фізики — на „фізику”, „прикладну фізику”, „інженерну механіку”, „мікро- та наноелектроніку”, „електронні пристрої та системи”, „приладобудування”, „будівництво”, „стоматологію”, „інформаційну безпеку”.

Крім того, вступникам на навчання до університету на російську, румунську та угорську філологію доведеться складати тести з відповідної мови та літератури, розроблені університетом та затверджені міністерством; на спеціальності факультету романо-германської філології (англійська, німецька, французька), а також “міжнародні відносини” та “міжнародну економіку” — з одної з іноземних мов. На „здоров’я людини” — нормативи з фізичної культури, які оцінюватимуться як „зараховано”/„не зараховано”.

Дещо іншим шляхом пішов ЗакДУ. За словами його ректора Федора Ващука, тут вирішили приймати сертифікати з усіх предметів, які можуть вважатися фаховими для певної спеціальності. І цього року „конкурс у ЗакДУ буде в 3—4 рази вищий, ніж в інші вузи, бо не буде технічного обмеження на сертифікати”, — спрогнозував він.

Так, на напрями „комп’ютерні науки” та „програмна інженерія” вступники можуть подавати сертифікати з математики або фізики;

на „облік і аудит” та „фінанси і кредит” — з математики чи основ економіки;

на „міжнародні відносини” — зі всесвітньої історії або географії, математики, основ економіки чи основ правознавства;

на „правознавство” — з основ правознавства.

На „міжнародні відносини” передбачено вступне випробування у формі тестування з одної з іноземних мов за вибором абітурієнта.

При цьому подання сертифіката з української мови та літератури є обов’язковим на всі напрями.

ДОВІДКА. Інформацію про перелік предметів, сертифікати з яких потрібно подавати при вступі, та вступні випробування до УжНУ можна знайти на сайті univ.uzhgorod.ua; до ЗакДУ — zakdu@ukrpost.net; до інших вищих навчальних закладів України — на сторінці “Інформація з приймальних комісій ВНЗ” сайту www.testportal.com.ua

Далі — готуватися

Нинішнім випускникам і їхнім батькам не позаздриш: досі не відомі тестові завдання з предметів, попри попередні наміри організаторів ЗНО забезпечити ними всіх учасників оцінювання протягом січня. Проте впадати у відчай не варто. Готуватися до тестування можна за минулорічними завданнями, які разом із відповідями є на сайті УЦОЯО. Тут же, в розділі „Програми ЗНО-2008”, розміщені програми й основні характеристики тестів із кожного предмета, а також переліки підручників і посібників, рекомендованих для підготовки до зовнішнього оцінювання.

Що ж до самих завдань, вони, як повідомив Богдан Кіштулинець, не виходитимуть за рамки шкільних програм. При цьому 20 відсотків з них будуть складні, 20 — легкі, решта — середнього рівня. І додав: „Якщо учень має хороші знання, то й отримає високий бал. Принаймні минулорічні завдання були такими, що діти, маючи певний рівень знань, могли з ними впоратися”.

Наразі ж в усіх школах міста за минулорічними зразками бланків випускників вчать заповнювати тести. Дехто з них виявив бажання взяти участь у пробному тестуванні (воно платне), і в березні вони зможуть випробувати свої знання.

…й тестуватися

Кожен учасник тестування за місцем реєстрації отримає запрошення на зовнішнє незалежне оцінювання й у визначений час візьме участь у тестуванні в одному з пунктів. Їх, за словами Богдана Михайловича, в місті планують створити 7 і, окрім минулорічних при ЗОШ №№ 1 (нині лінгвістична гімназія) та 19, розмістити в гімназії, ЗОШ №№ 3, 5, 6, 8. Але остаточна кількість таких пунктів залежатиме від кількості зареєстрованих учасників ЗНО, що стане відомо після 20 лютого. Відповідно до вимоги, в 15 аудиторіях одного пункту тестуватиметься не більше 15 учнів. Кожен сидітиме за окремою пронумерованою партою, і на кожне робоче місце з Івано-Франківська, де знаходиться регіональний ЦОЗ, прийде персональний пакет із завданням.

До речі, за неофіційною інформацією, наразі розглядається питання про те, що й УжНУ цьогоріч стане центром проведення ЗНО, забезпечивши його як необхідними приміщеннями, так і технічно.

Хутчіш до вузів

Сертифікати з результатами тестування учасники отримають у травні-червні. І от оці самі сертифікати виші прийматимуть для конкурсного відбору на навчання за умови, що їхній бал не буде нижчий за 4 бали за 12-бальною шкалою оцінювання або 124 бали за 100-бальною. І якщо донедавна „крутилася” інформація про те, що сертифікат зовнішнього незалежного оцінювання вступникам можна буде подавати не більш як до трьох вищих навчальних закладів, а всередині ВНЗ — не більш ніж на три факультети, нині це обмеження зняте, і кількість вишів та напрямів визначатиме для себе кожен абітурієнт.

Як зазначив Микола Вегеш, термін початку прийому документів, до звичного переліку яких додалися сертифікати ЗНО, прив’язаний до моменту оголошення результатів тестування, і про нього буде повідомлено дещо згодом. А прийматимуть документи в УжНУ до 15 липня, в ЗакДУ — до 22 липня. Відповідно вступ розпочнеться — із 16-го та 23-го, а зарахування відбудеться до 5 та 10 серпня.

Обидва виші у Правилах прийому обумовили, зокрема, особливі умови участі в конкурсі, які, на переконання Федора Ващука, дають університетам право впливати на якісний склад першокурсників; критерії черговості на право бути зарахованими за однакової кількості балів; категорії вступників, котрі мають право на навчання без вступних іспитів, тощо. Ці Правила будуть опубліковані після затвердження в МОН наприкінці березня. Отоді й доречно буде детально розповісти про них. Проте вже нині в приймальних комісіях УжНУ (тел.: 64-30-84) та ЗакДУ (тел.: 5-15-24) готові відповідати на всі запитання абітурієнтів та їхніх батьків.

А наразі

… хвилюються всі: освітяни — аби ЗНО пройшло чітко в організаційному плані; вузи —„щоб у центрах, де проводитиметься тестування, все було чесно”, і вони отримали сильних студентів; батьки, в уяві котрих руйнуються старі звичні схеми; і, звісно, здобувачі сертифікатів, бо саме їм підтверджувати набуті знання.

„Можливо, перший рік буде важко, проте через 2—3 роки все стане на свої місця” (Микола Вегеш). “Адже нові умови роблять вступ більш прозорим, спрощують його порядок та надають більше можливостей абітурієнтам у виборі вишу”(Федір Ващук). „Коли суспільство звикне до ЗНО, буде користь і школі, і вузам, бо матимуть хороших учнів, а держава виграє, бо формуватиметься інтелектуальна еліта” (Богдан Кіштулинець).


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS