Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 29 (902) ДОПОМАГАЄ У СКЛАДНИХ ЖИТТЄВИХ ОБСТАВИНАХ Ужгородський міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді

Цей комунальний заклад утворений Ужгородською міською радою для надання соціальних послуг сім’ям та особам, які перебувають у складних життєвих обставинах. Відповідно до затвердженого штату, тут працюють директор, бухгалтер, є відділ соціальної роботи – юрисконсульт, психолог, два фахівці соціальної роботи.

Кожен виконує свою функцію, зокрема фахівці соціальної роботи здійснюють відвідування сімей, складають оцінки потреб сімей та осіб у складних життєвих обставинах, і вже далі спільними зусиллями Центр допомагає розв’язувати проблеми клієнтів-містян.

На обліку тут перебуває 621 сім’я, разом налічується 1093 дитини. Тільки впродовж цього півріччя соціальною роботою охоплено 338 сімей та осіб із проблемами і близько 260 дітей.

Нові форми виховання дітей – наставництво і патронат

Сім’я – це одна з найбільших життєвих цінностей. На жаль, у сім’ях інколи бувають складності, які особливої шкоди завдають дітям. Прийти на допомогу в таких ситуаціях покликаний міський центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді. Директор Центру Іван Фленько розповів нам про нові форми виховання дітей – такі, як наставництво і патронат:

«Положення про наставництво затверджене Постановою Кабміну № 465 від 4 липня 2017 року. Воно визначає механізм організації здійснення і ведення наставництва над дитиною, яка проживає в закладі для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Тобто визначає, як людина, котра має вільний час і бажання приділити свою увагу та любов, може передати навички дитині, що виховується в інтернатному закладі. Така особа, пройшовши навчання й підготувавши пакет необхідних документів, може взяти дитину додому на вихідні, навчити її чогось корисного чи просто цікаво провести дозвілля. Треба, щоб дитина бачила сімейні цінності, традиції і, відповідно, вчилася цього, щоб сама потім мала можливість використати ті знання в особистому житті, у власній сім’ї».

Внесено в законодавство, у сімейний кодекс і зміни, які передбачають патронат. У Центрі пояснюють, що основною метою патронату є вберегти дитину від негативних наслідків сімейних труднощів, допомогти сім’ї повернутися у благополучне русло, повернути дитину до рідних і возз’єднати родину.

Постанова Кабміну від 16 березня 2017 року № 148 подає основні вимоги до здійснення патронату над дитиною, порядку створення та діяльності сім’ї патронатного вихователя, влаштування дитини в сім’ї патронатного вихователя.

«Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом із батьками чи законними представниками; надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю, відповідно до інтересів дитини», – зазначає Іван Фленько.

У Центрі розповідають і про прийомні сім’ї та дитячі будинки сімейного типу, які створюються для того, щоб діти-сироти й діти, позбавлені батьківського піклування, могли зростати в сімейному оточенні. Відмінність між прийомною сім’єю і дитячим будинком – у кількості дітей: прийомна сім’я – до чотирьох дітей; ДБСТ – не більш як десятеро дітей, враховуючи рідних. В Ужгороді наразі є дві прийомні сім’ї, в яких проживає троє дітей. Дитячих будинків сімейного типу в місті немає.

У чому полягає допомога Центру?

Крім того, що Центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді надає консультації в індивідуальному порядку, здійснюється і групова робота профілактичного спрямування – лекції, бесіди на соціальну тематику: популяризація здорового способу життя, профілактика шкідливих звичок тощо. Відбуваються заходи, в основному, на базі навчальних закладів Ужгорода.

Часто Центр разом із партнерами проводить соціальні акції, приурочені до різноманітних дат, зокрема святкові заходи до Міжнародного дня захисту дітей, Першого вересня, Дня Святого Миколая, Нового року і Різдва тощо.

Тепер планується акція в Боздоському парку для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, а також для малозабезпечених до 1 Вересня – «Перший портфелик». У планах також акція «Бути добру!» для ромських дітей. Основним джерелом фінансування таких програм є Ужгородська міська рада. Вагомий внесок у реалізацію міських соціальних заходів здійснюють соціальні партнери Центру – благодійні фонди і громадські організації. Як повідомив Іван Фленько, цьогоріч до організації долучилося багато спонсорів, котрі забезпечили клієнтів Центру одягом, взуттям, харчовими продуктами, іграшками та канцелярським приладдям, будівельними матеріалами:

«Зростає активність, і поступово громадськість усе більше цікавиться проблемами містян, що перебувають у складних життєвих обставинах. У цілому наша діяльність добре зорганізована. Ми забезпечені кадрами, приміщенням, технікою, усім необхідним для ефективної роботи. Щиро вдячний і соціальним партнерам, без підтримки яких не обійтись у реалізації соціальних заходів».

Тенденції та психологічні аспекти роботи Центру

За словами директора Центру Івана Фленька, кількісні показники обліку збільшилися завдяки підходу до розв’язання проблем, визначеному міськрадою: «Якщо минулого року в нас передбачалася штатна чисельність 5 працівників, то цьогоріч – шестеро. Відповідно, якщо є більша кількість працівників, то й кількість охоплених сімей зростає. Радше маємо не так кількісний, як якісний показник роботи зі сім’ями, що опинились у складних життєвих обставинах».

Клієнтами Ужгородського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді є багатодітні родини, сім’ї учасників АТО, внутрішньо переміщених осіб, діти-сироти і молодь з їх числа, родини, в яких є діти під опікою, особи, що стикнулися з проблемами насильства в сім’ї та вживанням психотропних речовин, родини, в яких є особи (зокрема й діти), що скоїли правопорушення, малозабезпечені сім’ї, родини, в яких є особи (діти) з інвалідністю. Відповідно до перелічених категорій, із такими проблемами й працює психолог Центру.

Звичайно, є й труднощі. Іван Фленько зізнається, що під час роботи з клієнтами часто важко мотивувати їх до змін: «Люди не звикли до роботи з психологом настільки, щоб самі могли прийти і розказати про свої проблеми. Тільки після того, як надходять повідомлення від інших суб’єктів соціальної роботи, ми починаємо працювати з людиною, в якої проблема вже досить ускладнена. Краще, якби це вирішувалося на початковому етапі. От цієї довіри до психолога і треба навчати суспільство. Поділитися своїми проблемами із кваліфікованим спеціалістом – це не має викликати в людини почуття сорому».

Натомість більше звернень є інформаційними. Клієнти Центру легко «йдуть на контакт» із юристом, послуги якого, на відміну від інших закладів, є безплатними. Але тут вирішують питання тільки соціального характеру.

«Хочу зауважити: дуже добре, що налагоджена плідна співпраця з іншими суб’єктами соціальної роботи. Часто разом проводимо різноманітні акції. Однак індивідуальна робота є не менш важливою, адже може докорінно змінити майбутнє осіб чи сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах», – додає директор Центру.

Працівники Центру закликають усіх небайдужих краян до співпраці. Якщо серед ваших знайомих є люди, які потребують допомоги, порадьте їм звернутися або самі зверніться до Ужгородського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді за адресою: площа Петефі, 24 б. Разом допомагати легше!

Юлія МЕДЮХ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS