Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 3 (469) Асоціація міст України б’є на сполох, але сподівається на краще

З прийняттям Держбюджету-2008 знову загострилася проблема формування місцевих бюджетів. Саме цьому питанню в контексті Закарпаття присвячувалася вівторкова прес-конференція виконавчого директора ЗРВ АМУ Олега Лукші, міського голови Рахова Ярослава Думина та начальника фінуправління Чопської міськради Миколи Рябця у прес-центрі “Нове Закарпаття”.

Асоціація міст України стривожена тим, що в Держбюджеті-2008 практично не врахували її пропозиції, внесені до проекту. І хоча її члени розуміють, що новий уряд за вкрай короткий термін фізично не міг цього зробити, все ж знову акцентують увагу на деяких ключових моментах. Так, недофінансування делегованих державою повноважень у сфері освіти, охорони здоров’я і соціального захисту в прийнятому Держбюджеті становить 9 млрд. грн., обсяги вилучень із місцевих бюджетів зростають на 36% (з 4,1 до 5,6 млрд. грн.), а бюджети розвитку міст, які спрямовуються на реконструкцію і розбудову комунальної інфраструктури, знижуються до 2,71% обсягу місцевих бюджетів. У Європі ж цей відсоток має сягати не менше 10-ти. І про яке реформування ЖКГ може йтися за таких умов? Тут, як кажуть росіяни, “не до жиру, быть бы живу”. Важко назвати позитивом і те, що головним розпорядником коштів по всіх субвенціях передбачені центральні міністерства, а не лише Мінфін. Минулорічний сумний досвід, коли субвенції на житлово-комунальне господарство профільне міністерство перераховувало до міських бюджетів у IV кварталі, відчув на собі й Ужгород, і така практика може вкоренитися. І тоді або ремонтуй теплотраси взимку, як можеш і скільки встигнеш, або повертай невикористані кошти у державну казну. До того ж субвенція надається під деталізований перелік об’єктів ЖКГ населених пунктів, а від часу подання заявки до отримання коштів ситуація на місцях може змінитися — і тоді для внесення коректив потрібна нова постанова Кабміну. Отже, маємо жахливу централізацію, за якої “нагорі” краще знають, що слід робити “внизу”. Та й тендерне законодавство поки що, м’яко кажучи, не додає оптимізму.

Уже наступного дня після прийняття Держбюджету-2008 АМУ розіслало листи до своїх регіональних відділень і міських рад з аналізом та прогнозом наслідків для місцевого самоврядування від такого головного фінансового документа країни. Сесія Ужгородської міської ради відразу ж підтримала позицію АМУ і затвердила своє звернення до керівництва держави.

Утім, уже 14 січня в кінці тунелю зблиснуло світло: Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко мала в Дніпропетровську робочу зустріч із членами правління АМУ і дослухалася до їхніх проблем. Вирішили утворити 3 робочі групи: з питань підготовки ЗМІ до Держбюджету-2008; вдосконалення міжбюджетних відносин та тендерного законодавства (щоправда, АМУ категорично виступає за ліквідацію Тендерної палати України як такої, де прокручуються величезні корупційні схеми). Досягнуто також домовленостей про зустріч Юлії Тимошенко з представниками Секції малих міст АМУ, де від Закарпаття будуть Іван Ревтій, мер Сваляви і заступник Секції малих міст АМУ, та Олег Лукша, виконавчий директор ЗРВ АМУ.

Чи справді намітилися позитивні тенденції і уряд та органи місцевого самоврядування знайдуть порозуміння — побачимо невдовзі, бо вже у понеділок у парламенті збирають мерів міст із питань доопрацювання Держбюджету та місцевих бюджетів на 2008 рік.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS