Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 22 (895) ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР ПРАЦЮЄ І РОЗВИВАЄТЬСЯ. Переймаємо досвід інших міст, де роблять усе комплексно

Ужгородський міський голова Богдан Андріїв та головний архітектор міста Олег Боршовський на телеканалі «Тиса-1» у програмі «Про головне», яка вийшла в ефір 1 червня, презентували проекти майбутніх реконструкцій окремих об’єктів міста і відповідали на запитання ведучого Олександра Мерявчика, журналістів Віталія Глаголи, Лариси Романюк, Петра Гойса. Пропонуємо виклад розмови читачам газети «Ужгород».

– В Ужгороді активно тривають ремонти і вулиць, і тротуарів. Про окремі ділянки й аспекти цих робіт ми поговоримо детальніше, але хотілося б загальну характеристику. Як тривають роботи? Чи йде все за планом? І, власне, чи задоволені ви ходом виконання цих робіт?

Богдан Андріїв: – Місто працює, ремонтні роботи тривають. На початку цього сезону нам трохи завадили погодні умови: фактично, травень був першим місяцем після зими, де вже не було кількаденних дощів, щоб ми могли приступити до активної фази капітальних і поточних ремонтів наших доріг. Наразі триває капітальний ремонт на вулиці Заньковецької (на ділянці від проспекту Свободи до вулиці Грушевського). До речі, на цій ділянці для легкових автомобілів ми плануємо запустити дворядний рух. Сподіваємося, найближчим часом усі роботи будуть завершені.

Також триває капітальний ремонт вулиці Берчені, яка переходить у вулицю Тимірязєва. Ця ділянка вже заасфальтована до перехрестя, і ми тепер рухаємося далі в напрямку вулиці Підгірної.

Щодо вулиці Собранецької, де до ремонту є серйозні зауваження, то найближчим часом проведемо комісійну зустріч із виконавцями цих робіт. І тоді ухвалимо рішення щодо відновлення асфальтного покриття, зобов’язань виконавців відповідно до угоди. Усе буде прозоро, відкрито, відповідно до чинного законодавства. Чи дійдемо з ними до судових перипетій? Час покаже. Вони звинувачують виробників асфальту, але це не наші питання і не проблеми містян чи власників транспортних засобів.

– Є питання щодо розмітки доріг у місті. За півроку її ніде не було нанесено, немає розмітки і на нових ділянках дороги, де зроблено капремонт. Це ускладнює, особливо у вечірній час, рух транспорту. Коли на дорогах Ужгорода з’явиться розмітка?

Богдан Андріїв: – Щодо нанесення розмітки. Були застосовані тендерні процедури. Перший раз тендер був зірваний, бо з 1 мільйона 200 гривень ціна дійшла до 500 тисяч гривень – тобто до такої суми, за котру якісно провести роботи такого масштабу неможливо. Тепер відбулися повторні тендерні закупівлі. Уже підписана угода з компанією, здається, з Чернігова, тому найближчим часом розмітка з’явиться на нових вулицях і на тих, які були прописані в технічному завданні.

– Чи є конкретні терміни? Яка якість цієї розмітки? У Європі всюди встановлюють якісну об’ємну розмітку, а не просто покривають фарбою. Чи буде в нас така в місті?

Богдан Андріїв: – Ми не можемо конкурувати, на жаль, із західними виробниками, бо все впирається в ціну. Ми не бачимо виконавців цих робіт, усе відбувається, як за зачиненими дверима. Перший чинник – це ціна. Хто дав найкращу пропозицію – той і виграв… Процедура подібна до Prozorro.

– На попередньому ефірі ми говорили про якість ремонту доріг, що місто складає дефектні акти на не дуже радивих виконавців. На цей час ви підбили якісь підсумки? Хтось був покараний і чи виправив ті хиби, які були, зокрема, на вулиці Собранецькій?

Богдан Андріїв: – Про Собранецьку я вже розповів. Що стосується ремонтів внутрішньоквартальних територій, зокрема на вулицях Грушевського, Заньковецької в районі ТЦ «Токіо», – там виконавці робіт усунули всі дефекти, поклали новий шар асфальту.

– Бачимо, що є проблеми з водовідведенням. При кожному дощі на Собранецькій збирається все, що стікає з Кошицької. Це всі бачили під час нещодавньої зливи…

Богдан Андріїв: – Проблема в тому, що тоді, коли почали забудовувати нові квартали, на жаль, недобросовісні власники багатоповерхівок навіть зливову каналізацію з прибудинкових територій звели в загальноміську каналізаційну мережу. І при великій зливі мережа не справляється з тим напором та об’ємом води. Те саме тепер маємо й на площі Петефі. Уже готовий проект стосовно дорожнього покриття, але тепер перебуває на експертизі проект щодо заміни комунікацій усієї площі Петефі: від Будинку побуту до магазину «Фокстрот», до вулиці Льва Толстого. Усі підземні комунікації там також будуть перероблені. Аж тільки після того ми повернемося до дорожнього покриття.

– Чи можливий там хоча б тимчасовий ямковий ремонт?

Богдан Андріїв: – Найближчим часом ми зробимо ямковий ремонт на цій ділянці. Проблема в тому, що в нас сьогодні на ціле місто одна фреза, яка наразі працює на вулиці 8 Березня. Є ще один виконавець, у якого ця фреза є, але вона на ремонті. Тепер наше КП «КШЕП» закуповує і фрезу, і коток, і машину, яка заробляє емульсійною сумішшю щілинки на дорозі.

Хочу привернути увагу до ще однієї проблеми: немає кому працювати. У зв’язку з децентралізацією трохи більше коштів є в місцевих громад, однак підприємці не мають технічної можливості і людського ресурсу, щоби проводити так багато ремонтних робіт. Великі компанії не хочуть братися за малі дороги, які є в місті, через бордюри, необхідність піднімати люки тощо.

– Чи можна їм віддати одразу 10 вулиць – один комплексний проект реконструкції?

Богдан Андріїв: – Ні. Нас одразу звинуватять у зловживанні щодо проведення тендерних процедур.

– Вулиця Перемоги – дуже потужна автомобільна артерія. Але навіть люди з Боздоша об’їжджають її, бо ця вулиця «вбита». Там ремонт був запланований ще дуже давно, за Погорєлова навіть зрізали дерева, щоб її трохи розширити. У планах є вона на цей рік чи ні?

Богдан Андріїв: – На цій вулиці ми починаємо робити капремонт із боку Сторожниці. Стару бруківку будемо знімати, використаємо її в центрі міста. Буде влаштований коловий рух на перехресті Перемоги – Легоцького – Баб’яка. Це перший етап; наступний – від круга до вулиці Грушевського; і третій – від Грушевського до проспекту Свободи. Також у нас у капремонті є вулиця Легоцького (до колового руху, до ТЦ «Токіо»).

Відбуваються тендерні торги на вулиці Можайського (від Минайської до вулиці 8 Березня). Вартість цього проекту становить близько 10 мільйонів гривень.

– На центральних вулицях міста кам’яні бордюри були зняті і замінені на бетонні. Де ці старі кам’яні надійні бордюри?

Богдан Андріїв: – Усі бордюри, які зняті з вулиць, зберігаються на території комунального підприємства «КШЕП» (вулиця Проектна). Ми їх будемо використовувати в центрі міста. Якщо є бажання, можемо зібрати журналістів і поїхати подивитися, переконатися, що все на зберіганні.

– Депутат міськради Віктор Щадей сказав, що порушено 4 кримінальні справи з перевитрат коштів на ремонти доріг, які вже були проведені в місті. Можете спростувати чи підтвердити це?

Богдан Андріїв: – Це популістські заяви. Процедура на сьогодні така, що якщо у вас є якісь зауваження, ви звертаєтесь у правоохоронні органи, вони заносять дані в Єдиний реєстр досудових розслідувань і проводять перевірку. Відповідно до таких звернень і порушено кілька кримінальних проваджень. Для цього і є правоохоронні органи – щоб усе перевіряти, якщо є зауваження мешканців чи фахівців.

– Що стосується центру міста – чи є якісь конкретно вулиці, де буде встановлена не ФЕМ-плитка, а якісна бруківка та облаштування?

Богдан Андріїв: – Буквально днями ми почали демонтаж старої бруківки на площі Поштовій. Замість неї буде гранітне покриття.

Олег Боршовський: – Хотів би додати. Бачимо, що маємо проблемні питання. Причин є кілька. По-перше, недобросовісними бувають виконавці робіт; по-друге, не були враховані певні речі у проектних роботах. І для того, щоб ми далі рухалися, – перед тим як будемо приступати до центральної частини міста, мусимо врахувати всі питання, які стосуються не тільки тротуарів і доріг, а й водовідведення, інженерних комунікацій. Так будемо робити тепер із центральною частиною міста – площами Театральною і Фенцика, площею Петефі. Тобто в нас є проекти благоустрою, але не були зроблені проекти заміни інженерних комунікацій. Тому ми найперше тепер проходимо експертизу заміни інженерних комунікацій, після чого буде проведено гарний благоустрій.

Переймаємо досвід інших міст, до прикладу Львова, де роблять усе комплексно. Вважаю – краще зробити раз, навіть хай це забере більше часу, ніж потім три рази переробляти. Хоча, на жаль, маємо проблеми навіть із проектантами.

Богдан Андріїв: – Додам до того, що сказав пан Олег. Ми плануємо зробити таку розв’язку: Собранецька – Берчені – Другетів – Шумна – Підградська – до транспортного мосту. Маємо готовий проект із заміни водопроводу діаметром 300 мм на вулиці Шумній вартістю 5 мільйонів гривень. Тож замінимо спочатку водопровід, а потім зробимо капітальний ремонт тієї ж вулиці Шумної, який перейде на Підградську.

– Територія навпроти спорткомплексу «Юність» у занедбаному стані. Тепер проводиться багато спортивних змагань, зокрема й міжнародного рівня. Чи можна щось із цим зробити?

Олег Боршовський: – Було завдання міського голови архітектурі, ми замовили зйомку цієї території, після чого маємо проаналізувати і зробити проект благоустрою. Знаємо – вона буде дотикатися до того великого комплексу, який заплановано збудувати там. Заплановано розроблення детального плану тієї території, потрібно провести підготовчі роботи, тобто отримати вихідні дані, зробити топогеодезичні знімання і залучити якісних архітекторів, які запроектують те, що потрібне для міста.

Богдан Андріїв: – Ще обговорюємо продовження руху позаду колишнього Будинку меблів – там теж неякісна дорога. Ми просто не хочемо починати там капітальних ремонтів, бо будуть проводитися будівельні роботи на території колишнього універмагу «Україна», заїжджатиме важкий транспорт. Але, як я вже казав, проводимо капремонт на вулиці Заньковецької.

– Якщо можна – повернімося до центру міста. Ви кажете: відновлення вулиць Капітульної, Лучкая і т. д. Там дуже вузькі тротуари. Наприклад, на вулиці Підгірній так і не було встановлено обмежувальних стовпчиків на тротуарі. Тобто: вузький тротуар має метр, там паркується автомобіль – і ніхто не може пройти вільно. Чи буде ця помилка при проектуванні врахована?

– Олег Боршовський: – Так, на вулиці Підгірній ми робили капітальний ремонт. На жаль, ці питання у проекті не були закладені. Якщо ми проаналізуємо саму проблему вулиць Підгірної, Лучкая чи Капітульної, то питання в тому, що сам проїзд занадто широкий. Якщо ми розширимо тротуари, – зовсім стоянок не буде, буде гарна вулиця. Вважаю, що нам не потрібно стоянок у центральній частині на тих маленьких вулицях, їх треба зробити більше пішохідними, комфортними для міста.

– При проектуванні нових об’єктів будете враховувати ці моменти?

Богдан Андріїв: – Обов’язково.

– Ви сказали, що буде гранітна бруківка перед мерією на Поштовій. Чи буде хороша, якісна гранітна бруківка, наприклад, на Корзо і Театральній?

Олег Боршовський: – Спочатку було дуже багато варіантів, яким має бути вигляд площі Театральної. Вирішили, що великих змін робити не будемо, площа історично сформована. Нам просто треба поставити якісне покриття, щоб людям було зручно ходити, і зробити гарне функціонально правильне водовідведення. Ми бачимо там проблеми з водовідведенням – після дощу завжди є потічок, який треба відвести звідти. Також замінимо там стару бруківку на гранітну – взяли за основу варіант, як на площі Митній у Львові.

– Чи робитимуть фасад будівлі лялькового театру в рамках реконструкції площі?

Олег Боршовський: – Наскільки мені відомо, виділені певні кошти на відновлення фасаду будівлі з обласного бюджету, проте до нас ще не зверталися щодо погодження упорядкування фасаду. Ми будемо спільно працювати з управлінням культури, щоб відновити історичний фасад будівлі.

– Терміни реконструкції площ Театральної, Поштової. Чи є якісь дедлайни для виконавців? І чи є якесь покарання, якщо не вкладаються в терміни?

Богдан Андріїв: – Є багато чинників, які впливають на кінцеві терміни виконання робіт. Ми намагаємося акцентувати не на швидкості чи кількості, а на якості проведення робіт. Тепер на площі Поштовій демонтують бруківку. Переконаний, що робити там будуть якісно, бо фірма, яка там працює, добре себе зарекомендувала.

До речі, тепер у місті також проводяться роботи з відновлення дорожнього покриття, тротуарів із бруківки на вулицях Масарика, Менделєєва. Планується таке ж відновлення у районі ЗОШ №№ 1, 3, на вулиці Довженка. Щодо площі Поштової – думаю, протягом місяця роботи завершаться.

Олег Боршовський: – Єдине – ремонт на Поштовій може трохи затягнутися через демонтаж наявних там комунікацій, зокрема теплових камер, які треба демонтувати і засипати, щоб не просідало покриття.

– Чи намагається місто щось зробити, аби зберегти пам’ятку модернізму – кінотеатр «Ужгород»?

Олег Боршовський: – Ми розбиралися в цьому питанні, до нас зверталися громадські активісти. Ми офіційно звернулися до власника, переглянули матеріали про надання містобудівних умов і обмежень. Власники повідомили, що ніякої реконструкції вони не проводять, а тільки поточний ремонт. Хотів би зазначити, що немає жодних документів, які би свідчили, що ця будівля належить до пам’яток місцевого чи державного значення, але міститься в історичній частині Ужгорода.

Богдан Андріїв: – У договорі купівлі-продажу цього об’єкта у 2007 році зазначено: «без зміни цільового призначення» – тобто без дозволу міської ради цільове призначення не може бути змінене, там має бути кінотеатр.

– Чи запланований ямковий ремонт на вулиці Олександра Блистіва (колишній Краснодонців)?

Богдан Андріїв: – Там планується провести поточний ремонт, на майбутнє – капітальний. У зв’язку з тим, що неякісно було проведено раніше водовідведення на цій вулиці, є проблема на ділянці дороги поблизу автомобільного салону. Хотів би наголосити, що тепер ми в першу чергу звертаємо увагу на головні артерії міста. До прикладу, вже є проект реконструкції площі Кирпи, проводяться тендерні процедури. Тут буде облаштований круг, щоб не було таких заторів, як маємо нині.

– Хто контролює і відповідає за несвоєчасну ліквідацію розриття після земляних робіт? Куди звертатися людині, якщо, наприклад, біля її будинку є таке розриття?

Богдан Андріїв: – У відділ благоустрою міської ради. До нас звертаються по дозвіл на проведення земляних робіт різні підприємства: «Закарпатгаз», «Закарпаттяобленерго», Водоканал – такі дозволи надає виконком. Проте є й екстрені випадки, коли необхідно негайно ліквідовувати аварійну ситуацію, – це робиться без рішення виконкому. Щодо відновлення, то замовник робіт звертається до організації, яка може відновити дорожнє покриття. На попередньому засіданні виконкому ми не дали жодного дозволу на проведення земляних робіт до того, поки не будуть усунуті вже наявні у місті розриття.

– Яскравий приклад – вулиця Гоголя, де бруківку змішали зі глиною і так залишили…

Богдан Андріїв: – На вулиці Гоголя проводили ремонтні роботи працівники «Закарпатгазу». На минулому засіданні виконкому був присутній представник цієї організації, ми зобов’язали підприємство долучитися до співфінансування капітального ремонту вулиці Гоголя, оскільки відновити повністю бруківку на тій вулиці в тому вигляді, який вона мала до розриття, неможливо, потрібен капітальний ремонт. Ви бачите на прикладі вулиці Довженка, біля СБУ, що відновити бруківку в такому стані, як вона була, вже не можна, якщо порушено замок її укладання.

– Питання про політичне життя – адже міська влада без політики не обходиться. Є кілька приводів поставити це запитання: насамперед – зареєстрований проект рішення про дострокове припинення повноважень міського голови від громадськості (зареєстрував його Олександр Волосянський); і є окремі рішення від депутата Михайла Чурила – про зміну складу виконкому, недовіру секретарю міської ради Андріані Сушко, про переформатування депутатських комісій. Ваші думки з приводу того, чи є підстави вимагати відставки мера. З чим ви пов’язуєте появу такого проекту?

Богдан Андріїв: – Міська рада Ужгорода працює в нормальному режимі, напередодні відбулася 13 сесія міської ради, де розглянули всі питання порядку денного. Рішення ухвалювалися переважною більшістю депутатів – 25, 27 голосів «за» із 32 присутніх. Перед тим ми закрили засідання 12-ої сесії, де також були проголосовані всі питання, у тому числі підтримали депутати кандидатуру Ігоря Фартушка на посаду заступника міського голови. Тому якогось деструктиву у роботі міської ради я не бачу.

Виконавчий комітет – це колегіальний орган, що утворюється за рішенням ради; право на внесення пропозицій з подання кандидатур до складу виконкому належить міському голові. Тобто законодавець прописав, що виключне право формувати кількісний і якісний склад виконкому має міський голова. Звичайно, що депутати мають право ініціювати певні зміни до складу виконкому, однак для такої зміни мають бути вагомі причини, об’єктивні зауваження: приміром, члени виконкому не справляються з обов’язками, не проводять засідання тощо – я би це зрозумів. А просто взяти текст із Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» і написати: «…пропоную змінити кількісний і якісний склад виконкому» (бо я так хочу) – вибачте мені, але це дитячий садок. Не бачу підстав сьогодні, щоб міняти виконком.

Що стосується зміни депутатських комісій. Скажіть, будь ласка: як можна без згоди депутата записати його до складу тієї чи іншої комісії? Повинно бути бажання кожного депутата, підкріплене власноруч написаною ним заявою, що він хоче працювати у певній комісії. Аж тоді готується проект рішення і виноситься на голосування на сесію.

– А як щодо секретаря міської ради? Була така заява у нашій попередній програмі, що вона не виконує своїх функцій комунікації між виконавчою гілкою і депутатським корпусом. Що думаєте з цього приводу?

Богдан Андріїв: – Вважаю, що секретар міської ради Андріана Сушко справляється зі своїми обов’язками. Тепер вона ще більше зосередила увагу на роботі, щоб була тісніша комунікація між виконкомом міської ради і депутатами.

– І все-таки, повертаючись до проекту про дострокове припинення повноважень міського голови…

Богдан Андріїв: – Ну, розпочав це Іван Данацко, який себе позиціонує як великий активіст, але він навіть не є жителем Ужгорода, сам зі села Анталовців. Потім якимось чином цю ініціативу перебрав Волосянський. Мені розповідали ужгородці, що хтось ходить і збирає по квартирах підписи про мою відставку. Що ж, це конституційне право громадян. До речі, днями мені принесли і петицію на мою підтримку.

Треба розуміти: є поняття «місцева ініціатива», і є поняття «народна ініціатива». Є Закон «Про місцеве самоврядування в Україні», і є Закон «Про статус депутатів місцевих рад». І от Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» має чіткий перелік підстав для припинення повноважень міського голови: зокрема, це може бути власноруч написана заява, припинення громадянства, набрання чинності обвинувального вироку щодо нього, порушення вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою, порушення Конституції або Законів України, рішення референдуму, третиною від складу депутатського корпусу (теж за наявності вагомих причин), за народною ініціативою. Якраз з останнім і відбулася підміна понять – власне, щодо народної ініціативи і місцевої ініціативи.

Рішення про внесення пропозицій щодо відкликання, наприклад, міського голови обласного центру за народною ініціативою ухвалюється на зборах виборців у кількості, не меншій ніж 200 осіб; кількість членів ініціативної групи – не менша ніж 50 осіб; кількість голосів, яку має зібрати ініціативна група, має перевищувати кількість голосів, які віддали за нього виборці. Що стосується мене, то це понад 20 тисяч голосів. Потім ще перевірку підписів має провести ТВК. На все це є чітко встановлені строки, у які потрібно вкластися.

Якщо територіальна виборча комісія ухвалює рішення, що все правильно, відповідає законодавству, повинні ще звернутися до політичної партії, кандидатом якої є міський голова (у разі, коли мер – не самовисуванець), вищий керівний орган партії ухвалює рішення – відкликати свого кандидата чи ні.

– Наскільки ви впевнені, що серед депутатського складу Ужгородської міської ради у вас є більшість?

– Я вже наводив раніше приклад останніх сесій, де рішення ухвалювалися переважною кількістю голосів присутніх депутатів. Взагалі, вважаю, що опозиція у міській раді – що, в принципі, означає опозицію до проблем міста – це взагалі нонсенс. Як можна не голосувати, наприклад, за ремонт вулиці Анкудінова чи Довженка, за Берчені чи Перемоги, чи якоїсь іншої? Або за ремонти покрівель?

– А серйозніші питання – приміром, земельні?

– Вкотре наголошу: нові земельні ділянки не виділяються – тільки учасникам АТО. Те, що голосується у сесійній залі, стосується узаконення землі під власними об’єктами нерухомості. До прикладу, у вас є будинок чи гараж – ви хочете оформити право власності на земельну ділянку, на якій це майно міститься. Ви маєте на це право, однак тільки сесія може ухвалити рішення дати вам дозвіл на це.

• • •

Підсумовуючи зустріч, журналісти висловили керівництву міста свої побажання. Зокрема, просили ще більше працювати над тим, щоб ужгородцям було комфортніше і зручніше жити в місті, щоб були хороші дороги, тротуари, освітлення. Пропонували активніше долучати до обговорення громадськість, до початку проведення якихось робіт у місті, аби врахувати всі побажання ще на стадії проектування, – тоді буде менше зауважень та нарікань.

У свою чергу міський голова Богдан Андріїв подякував за гарну, предметну дискусію; відзначив, що всі пропозиції є слушними, їх обов’язково врахують у роботі; проанонсував щомісячні зустрічі із представниками ЗМІ – прес-конференції з усім керівним складом: міським головою, заступниками, керуючим справами, секретарем ради, а також керівниками структурних підрозділів – аби відповісти на всі запитання, що стосуються життєдіяльності міста.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS