Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 22 (895) ОЛЕКСАНДРА ГАРКУША: «ЧАС НЕ ГУБИТЬ ЕНТУЗІАЗМУ, ЯКЩО ЦЕ – УЛЮБЛЕНА СПРАВА»

Відома ужгородська художниця і видавець Олександра Гаркуша не тільки допомагає книжкам з’являтися на світ, а й робить із них справжні мистецькі творіння. Більше ніж за десять років існування видавництва тут вийшло друком понад дві сотні різноманітних літературних видань і художніх альбомів.

ПОЧАТОК ДІЯЛЬНОСТІ Й ПЕРША КНИЖКА

У невеликому офісі видавництва пані Олександри справді затишно. На полицях – кольорові книжки, а на стінах – грамоти. Не одну нагороду видавництво отримало за втілення письменницької душі як закарпатських авторів, так і літераторів з інших областей.

«Те, що малювати – моє покликання, я зрозуміла ще дитиною. Досі збереглися мої перші зошити з «карлючками». Тоді не уявляла себе ніким іншим, як художницею. Тепер думаю, що могла би спробувати себе ще в якійсь професії. Однак я рада, що можу робити справу, яка мені дійсно до душі», – зізнається Олександра Гаркуша.

Після закінчення Ужгородського училища прикладного мистецтва ім. А. Ерделі вона навчалася в Українській академії друкарства ім. Івана Федорова, де здобула спеціальність художника-графіка. Захоплення видавничою справою почалося з роботи у видавництві «Закарпаття».

Пані Олександра згадує: «Після декретної відпустки повертатися на цю роботу не бачила сенсу. Це був 2005 рік, видавництво тоді не могло похвалитися великою кількістю замовлень – був нетривалий застій, можна сказати. Тому ми з чоловіком Олексієм, який за фахом економіст, вирішили розпочати власну справу. Зважаючи на свій потенціал, розуміли, що видавнича діяльність нам під силу. І потрохи все закрутилося».

Першою книжкою видавництва Олександри Гаркуші було літературно-художнє видання – збірка поезій письменниці Маріанни Салай-Пак «У чарах білого дощу». А першими з дитячих видань, які художниця ілюструє власноруч, були книжки Софії Сороки «Зійшло сонечко ясне», «Іди, іди, дощику…». Поступово з’являлось усе більше замовників та поціновувачів друкованих творінь саме цього жанру.

КНИЖКОВА КУЛЬТУРА УЖГОРОДА

Пані Олександра вважає, що на Закарпатті не так часто купують книжки, як би цього хотілося. Натомість за кордоном напередодні свят книжкові магазини вщерть заповнені покупцями, які для подарунків рідним обирають саме книжки.

Художниця переконана, що нині в Україні видавнича справа переживає розквіт: «Тепер і європейські видавництва можуть черпати ідеї від українських талановитих дизайнерів-художників. А серед наших недоліків – те, що ми мало мандруємо».

Видавчиня пригадує, що були часи, коли друкували книжки з мистецтва в Угорщині, оскільки якість друку і палітурних робіт була там вищою. Тепер цим може похвалитися й Україна. Почастішала співпраця українських і зарубіжних видавництв. Минулого тижня якраз вийшла друком книжка «Міста і села Закарпаття», котру Видавництво Олександри Гаркуші підготувало й видало у співпраці з чеським – «KARPATIA».

ВІД БАЖАННЯ АВТОРА – ДО СПІЛЬНОГО РІШЕННЯ

Коли Олександра Гаркуша працює над мистецькими виданнями про художників, то кожну книжку порівнює з документальним фільмом. Каже, що потрібно бути і прекрасним колористом, аби передати задуману автором суть: «Є таке поняття, як культура видання. Особливо складно зробити художній альбом, який має багато етапів створення: збирання матеріалів для книжки, укладання їх у певній послідовності й відповідно до книжкових канонів, редагування текстів і фотоматеріалів, дизайн, поліграфічне виконання, художнє редагування та контроль тощо».

У видавництві спочатку уважно слухають побажання замовника, а в процесі підготовки книжки до друку пропонують свої ідеї і шукають спільних рішень, котрі будуть до душі як автору, так і видавцеві.

«ЗЕРНА» І «ПЛОДИ» ВИДАВНИЦТВА

Окрім закарпатських авторів, у Видавництві Олександри Гаркуші друкуються письменники з інших куточків України. Наприклад, торік тут народилася дитяча книжка «Жив та був один песик» Ірини Солодилової – авторки з Криму.

Серед пріоритетів під час підготовки видання – і неординарне оформлення, ілюстрації, новітні поліграфічні матеріали. На перше місце ставлять якість, а не вигоду. У видавництві зізнаються, що інколи поступаються власним доходом заради покращення поліграфічного виконання книжки.

Реалізацією переймаються і видавець, і автори. Видавництво Олександри Гаркуші співпрацює з ужгородськими книгарнями. Основним рекламним джерелом вважають соціальні мережі та презентації книжок.

Більшість книжок пані Олександра ілюструє сама. Іноді для створення ілюстрацій залучає і молодих художників Закарпатської академії мистецтв і Коледжу мистецтв ім. А. Ерделі, а також відомих закарпатських митців. З авторами у видавництві підтримують теплі взаємини. Це стосується як закарпатських, так і письменників з інших областей України. Улюбленої книжки художниця виділити не може – кожна є, на її думку, особливою й унікальною.

Ужгородські видавці активно працюють, щоразу створюючи все більше нових книжкових шедеврів. Минулого року вийшло досить багато книжок – це і мистецькі альбоми художників Михайла Сирохмана, Одарки Долгош, книжка прозаїка і драматурга Олександра Гавроша «7 п’єс про любов до Батьківщини», книжка поезій Людмили Кудрявської, монографія з проблем літературознавства науковиці Надії Ференц та ін.

За роки існування видавництво здобуло чимало перемог – в Україні і за кордоном. За книжку Мілана Бобака «Бути птахом» (2014) Літературний фонд у Братиславі нагородив ужгородську видавчиню премією: поетична збірка словацького автора, який пише українською мовою, посіла перше місце.

Видавництво Олександри Гаркуші стало переможцем у найпрестижнішому Всеукраїнському рейтингу «Книжка року 2016» із книжкою Флоріана Заплетала «Міста і села Закарпаття. Дерев’яні церкви Закарпаття» – перше місце в номінації «Візитівка. Краєзнавча і туристична література»; третє місце посіло з книжкою Олександра Гавроша «Легенди Срібної Русі» для дітей середнього віку в номінації «Дитяче свято».

Ужгородські видавці здобувають перемоги і в рідному місті, зокрема на книжковому фестивалі «Книга-фест-2017»: у номінації «Літературно-художнє видання» антологія щорічного міжнародного Арт-фесту «Березневі коти», упорядником якої є Вік Коврей, посіла перше місце, а книжка «Міста і села Закарпаття…» стала переможницею в номінації «Приз глядацьких симпатій».

СЕКРЕТ УСПІХУ

«Досі ми не втратили того професійного ентузіазму, який надихає на роботу. Буває, з часом люди «вигорають», але ми завжди переймаємося своїми книжками, від початку – і до завершення. Важливою є робота з автором. Не стоїмо на місці, постійно цікавимося новою літературою – і українською, і закордонною!» – у цьому вбачає подружжя Гаркуш головну запоруку успіху. Для них відповідальність у роботі й любов до видавничої справи – найважливіше.

Щороку тут народжується близько двох десятків книжок. Для того, щоб іти в ногу з часом і встигати стежити за книжковими новинками, пані Олександра з чоловіком Олексієм багато подорожують. Нещодавно ужгородські видавці повернулися з Берліна, де сповна відчули атмосферу Німеччини.

«Там вражає розмаїття книжок, тематика, екзотичність і унікальність деяких тем, персоналії митців, висока поліграфічна якість, культура викладення інформації, укладання книжок, які продаються у книгарнях, спеціалізованої літератури в музеях, а також у приватних бібліотеках німців. Дуже подобається те, як продають книжки. Книгарнею може бути кафе, де випікають смаколики, поряд – полиці з книжками, котрі можна переглядати, сидячи за столиком. Є п’ятиповерхові книгарні, з книжками на будь-який смак, розмаїттям дрібної сувенірної поліграфії – поштових листівок, карток і т. д. Видання тут не є дешевими, ціна може коливатися від 500 до 2000 гривень і вище. Собі придбала книжку видавництва “Tashen” “100 найвідоміших ілюстраторів”. Але найбільше вразили люди, а саме – їхнє вміння відпочивати і радіти життю», – розповідає пані Олександра.

Найближчим часом завдяки Видавництву Олександри Гаркуші світ побачать книжки з мистецтва Закарпаття, а також тут працюють над кількома проектами про Ужгород. Незалежно від того, чи це наукове видання, чи мистецький альбом, до його підготовки і друку ставляться відповідально і творчо. Завдання видавця – зрозуміти душевні настрої автора, зробити книжку привабливою, сучасною, цікавою. А завдання автора – знайти свого читача. У видавництві Олександри Гаркуші вміють «смачно подати» книжковий продукт. Далі – вибір за читачами.

Юлія МЕДЮХ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS