Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 11 (884) ПРО ВИБІР СІМЕЙНОГО ЛІКАРЯ ПОРА ДУМАТИ ВЖЕ ТЕПЕР

Від 1 січня цього року розпочалися зміни у системі первинної ланки медичної допомоги в нашій країні, згідно з якими до липня українці мають обрати свого сімейного лікаря й укласти з ним угоду.

До нововведень залишається понад 3 місяці, і є чимало запитань, на котрі намагаються знайти відповіді як лікарі, так і пацієнти. Попри все медики переконані, що обстеження всією родиною у сімейного лікаря дають можливість запобігти низці захворювань. Про стан впровадження сімейної медицини в Ужгороді ми вирішили дізнатися у головного лікаря Ужгородського центру первинної медико-санітарної допомоги Тетяни Козак.

– Тетяно Юріївно, розкажіть про теперішнє функціонування Центру, яким є його штат медпрацівників…

– Центр первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) працює від 2014 року – минуло три роки, як ми відокремили первинну мережу медпослуг від вторинної, охопивши і дитяче, і доросле населення. У штаті є 82 сімейні лікарі, 115 медичних сестер, які обслуговують 113 603 пацієнтів. У мережі функціонує 9 амбулаторій, наближених до різних мікрорайонів. Приємно, що у трьох із них зроблено ремонт під європейський зразок, потихеньку оснащуємо всім необхідним обладнанням.

– Розкажіть про стан впровадженням реформи сімейної медицини в Ужгороді.

– Наразі на нас чекає складний переломний процес у медичній галузі всієї країни. Якщо досі сімейні лікарі надавали допомогу за дільничним принципом, коли за ними були закріплені певні вулиці, то тепер прив’язку до району знято – будь-який пацієнт може обрати собі лікаря, незалежно від того, в якій амбулаторії він приймає. Та на мою думку, на початку впровадження реформи все одно діятиме стара прив’язка до районів, оскільки, якщо нинішній сімейний лікар подобається пацієнтові, то він, звичайно, не буде шукати іншого, а укладе угоду саме з ним. У нашому медичному закладі вже підготували шаблонну заяву щодо прикріплення пацієнта до того чи іншого лікаря. Ми даємо людям час, аби вони зважили, придивилися до лікарів і в разі, якщо теперішній лікар не влаштовує, змогли перейти на облік до іншого.

Тепер ми запускаємо автоматизоване робоче місце для кожного сімейного лікаря, бо для того, щоб ця реформа справді запрацювала, лікар має вести електронну картку пацієнта. Крім того, проводимо моніторинг: скільки кожен лікар має пацієнтів і скільки буде мати. Поки що 25% ужгородців уже визначилися зі сімейними лікарями.

– Тобто вибір сімейного лікаря цілком за пацієнтом?

– Так, кожна особа може вільно вибрати лікаря, якому довірить лікувати себе і свою сім’ю. Щороку у вересні відбуватиметься переоформлення відносин зі сімейним лікарем (або розірвання угоди, або її продовження). І якщо людина тепер укладе угоду з певним лікарем, це не означає, що саме він її має лікувати впродовж цілого життя. Думаю, з огляду на всі ці нововведення виникне велика круговерть, бо люди звикли звертатися за потреби до різних лікарів, а відтепер для того, аби пройти обстеження у профільних лікарів, треба буде мати направлення від свого сімейного – інакше послуга у спеціалістів буде платною. Однак це більше дисциплінуватиме як пацієнтів, так і лікарів.

– Якщо людина не укладе угоду з лікарем до липня, – що тоді?

– Реформа першого липня щойно стартує, а повністю запровадиться, мабуть, до кінця року. Будуть оформлені 2 реєстри – так звані «зелений» і «червоний». У «зеленому» будуть зазначені ті особи, що оформили відносини з лікарем, а в «червоному» – ті, які з певних причин не оформили (але і їм, звісно ж, за необхідності буде надаватися медична допомога). Особи, які не оформлять угоди, в разі хвороби зможуть звертатися до того лікаря, в якого були на обліку раніше. Проте така схема буде діяти тільки певний період, тому що капітаційна ставка (єдиний державний тариф по всій Україні, який встановлюватиметься лікарю за «ведення» одного пацієнта на один рік – авт.), має бути прив’язана до конкретного пацієнта. Уже на самому прийомі лікар пропонуватиме людині укласти угоду або з ним, або обрати собі іншого. Тому перед нами – велика праця, щоб навчити правильних взаємовідносин між лікарями і пацієнтами.

– Чи залежатиме зарплатня сімейного лікаря від того, скільки в нього є пацієнтів?

– Звичайно. За штатним нормативом у сімейній медицині одна посада сімейного лікаря – на 1500 осіб дорослого і дитячого населення в містах і на 1200 осіб у сільській місцевості. Лікар має право взяти на облік пацієнтів із різних районів міста, але виникає запитання: чи буде в такому разі якість надання послуг відповідати вимогам? Так само є й охочі з районів області лікуватися в місті, тому це все потребує регулювання. Велика кількість пацієнтів свідчить про довіру до лікаря і його авторитет, однак, з другого боку, лікар повинен надавати якісну медичну допомогу. Поки що капітаційна ставка, від якої залежить зарплатня лікаря, передбачає кількісну межу пацієнтів, а далі, крім кількісних показників, оцінюватиметься і якість роботи лікаря.

– Функції сімейного лікаря візьмуть на себе нинішні терапевти?

– Уже більша частина лікарів – як дільничних педіатрів, так і терапевтів – набули кваліфікації сімейного лікаря. Вони можуть укладати угоди з усіма членами сім’ї, але й можна мати для дорослих одного лікаря, для дітей – іншого.

– Що ж буде з поліклінічними відділеннями і роботою вузькоспеціалізованих медичних фахівців?

– Усі переживають, що нововведення порушить їхню роботу. Насправді спеціалізована вторинна допомога була, є і буде. Проте вона буде якіснішою і дорожчою. За первинним зверненням пацієнта лікар визначатиме, чи потрібна спеціалізована допомога, і, за потреби, даватиме направлення, за яким послуга буде безплатною. Якщо ж пацієнт без сімейного лікаря звертатиметься до фахівців, то сам оплачуватиме послугу. Так є у всьому цивілізованому світі. Іноді пацієнт не може самостійно визначити, наскільки йому потрібна спеціалізована допомога, але це може агент його здоров’я – сімейний лікар. Його основна функція – збереження здоров’я пацієнта і профілактика захворювань. Лікар буде відповідати, якщо зайвий раз направлятиме особу на обстеження, витрачаючи гроші на непотрібну консультацію, і так само – за невчасне направлення до спеціаліста. Контролювати ж якість надання медичних послуг буде Національна служба здоров’я, яка укладає договір із лікарем. Тому поруч із доброю зарплатою має бути відповідальна праця сімейних лікарів.

– Що би ви порадили громадянам при виборі сімейного лікаря?

– Люди повинні зрозуміти, що в першу чергу сімейна медицина вигідна саме їм, оскільки держава гарантує кошти на безоплатну медичну допомогу. За наступні три місяці можна спокійно обдумати кандидатуру сімейного лікаря, познайомитися з ним, порозпитувати знайомих. Основним критерієм у виборі має бути довіра до лікаря, котрий лікуватиме тебе упродовж тривалого часу. Тому про вибір сімейного лікаря пора подумати вже тепер і не варто відкладати це на потім.

Розмовляла Ольга ПАЛОШ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS