Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 11 (884) УЖГОРОДСЬКІ ДІТИ ПОДІЛИЛИСЯ ВРАЖЕННЯМИ ПРО ДАРМШТАДТ

«Дуже було добре! Хочу поїхати ще, але вже на довше!» – такою фразою Юліанни Копчі можна узагальнити враження сімох ужгородських школярів, які нещодавно за програмою обміну два тижні навчались у школах міста-побратима Ужгорода – німецького Дармштадта.

На прес-конференції, що відбулася цього тижня в залі засідань виконавчого комітету Ужгородської міської ради, діти детально розповіли про поїздку, свої враження і здобутий досвід.

Зокрема, Романові Міцоді з Ужгородської ЗОШ № 12, котрий навчався в одній із найбільших шкіл Дармштадта, сподобалося, як проводилися уроки, – наприклад, учні складали моделі хімічних елементів із набору-конструктора; а з історії німецьким дітям викладали в 10 класі те, що наші вивчають ще у 8-му. Прикладом для хлопця стала учениця тієї школи, яка за програмами обміну побувала вже у Канаді та Сінгапурі.

Іван Синетар, який в Ужгороді навчається у ЗОШ № 15, розказав про особливості облаштування німецької школи, про нових друзів.

«Учителі ставляться до дітей як до друзів. У будні в усіх важка праця, насичений графік, але у вихідні відпочивають активно», – повідомила Катерина Галевич із Ужгородської ЗОШ № 2.

Найменша учасниця поїздки, учениця школи № 6 Юліанна Копча відзначила уроки французької, з якої вона вивчила перші для себе слова, а також те, що в тамтешній школі великий сад і діти в ньому не рвуть квітів, нічого не нищать.

Ярослава Рішко, учениця Лінгвістичної гімназії ім. Т. Шевченка, у Дармштадті навчалась у приватній школі, яка різко відрізняється від інших навчальних закладів – там нема домашніх завдань, учні 5-го і 6-го класів навчаються разом, лише на окремих предметах їх ділять на групи, так само навчаються й учні 7–9 класів.

За словами Тані Подобєдової з Ужгородської ЗОШ № 15, на території школи, де вона навчалася в Німеччині, заборонено користуватися телефонами, а на уроках фізкультури всі просто грали в різні спортивні ігри.

Особливо теплими були відгуки дітей про родини, де вони жили: всюди їх прийняли як рідних, возили на екскурсії – до замків неподалік Дармштадта, когось – до Мюнхена, Франкфурта. На прес-конференції ужгородські підлітки ділилися і спостереженнями щодо облаштування німецьких міст, зручностей для мешканців, особливостей інфраструктури. Одна дівчинка жила в родині вегетаріанців, і її вразило, наскільки великий асортимент саме таких харчів у магазинах та супермаркетах; і вона помітила, що «телевізор не є членом їхньої родини – вони тісніше спілкуються одне з одним». Тому при від’їзді прощалися всі зі сім’ями, де жили, зі сльозами.

Перед поїздкою ужгородським школярам нагадували, що вони їдуть не лише вдосконалювати німецьку мову, пізнавати культуру і знаходити нових друзів, а й представлятимуть у Німеччині Ужгород, нашу країну. Діти відчули в Німеччині щиру цікавість і ровесників, і їхніх батьків та вчителів до України – всюди їх докладно розпитували і про наш край, про Ужгород, і про ситуацію в державі, про Київ і Львів тощо.

Співорганізатор поїздки, депутат Ужгородської міської ради одного з попередніх скликань Ігор Баран розповів, як виник сам задум започаткувати програму обмінів: «Трохи більше ніж два роки тому сталася визначна для науки подія – перший в історії модуль здійснив посадку на ядро комети (Чурюмова-Герасименко), а запустили його з Європейського центру управління космічними об’єктами, який є саме у Дармштадті. Виявляється, навіть на офіційних бланках міста вказано, що Дармштадт – місто науки. Тоді я подумав, що було б добре, якби наші здібні діти мали можливість ознайомитися з цим потенціалом. Тому при відборі дітей, плануванні поїздки йшлося не тільки про вдосконалення знання німецької, а й про фізику. Поки наше з управлінням освіти Ужгорода спілкування з німецькими партнерами тривало заочно, домовитися про поїздки дітей не дуже вдавалося, але коли ми торік туди поїхали, все радикально змінилося, дуже велику роботу провели фахівці з міжнародних зв’язків мерії Дармштадта. І ось результат – задоволені діти».

Представник мерії Дарштадта Мартін Ройтер, який теж був на прес-конференції, сказав, що дуже розчулений розповідями дітей про їхні враження від поїздки. Надалі головне – щоб це не залишилося єдиною акцією, а діяв повноцінний проект обміну, і для початку треба якісно організувати відвідання Ужгорода німецькими дітьми. Також він запропонував ужгородським школярам, які першими поїхали на навчання до Дармштадта, створити клуб, щоб не втратити зв’язки, аби тривало спілкування. «Потрібні активісти, які люблять Ужгород і Дармштадт і які будуть носіями побратимства, дружби. Бо партнерство між містами – це не партнерство між представниками влади, а взаємини між людьми. Нам треба продовжувати роботу», – підсумував Мартін Ройтер.

Керівниця групи, яка супроводжувала дітей до Дармштадта, вчителька німецької мови Лінгвістичної гімназії ім. Т. Г. Шевченка Людмила Трокай повідомила, що німецькі батьки були дуже задоволені нашими школярами, приємно вражені, тож готові відпустити старших, 14-16-річних дітей до Ужгорода.

Начальниця управління освіти Оксана Бабунич пригадала, як торік, коли щойно напрацьовувалися можливості таких обмінів, у Німеччині казали, що до нас, в Україну, ніхто їхати не захоче, та й батьки дітей не відпустять, бо це небезпечно. «Тепер цих побоювань практично немає – наші діти зламали кригу настороженості. Вони зробили велику справу для нас як спільноти, навіть як країни», – вважає Оксана Бабунич.

Один із присутніх на прес-конференції батьків зазначив, що для більшості дітей це була перша поїздка без батьків, а тому – ще й дуже великий новий досвід. Його родина спілкувалася з батьками німецької родини через Скайп, і вже є домовленість, що нові німецькі знайомі приїдуть до Ужгорода всією сім’єю.

Начальниця відділу міжнародних грантових програм та інновацій Ужгородської міської ради Вікторія Тарахонич додала, що Дармштадт у різні роки дуже багато допомагав Ужгороду, і розповіла про молодіжний оркестр із представників 22 міст-побратимів Дармштадта, в тому числі Ужгорода, – щороку оркестр виступає на фестивалі, який почергово проводиться в кожному з міст. Цього року – саме черга Ужгорода, і ми очікуємо цей дуже цікавий колектив.

Керуюча справами виконкому Олена Макара наголосила, що враження дітей, якими вони поділилися, – яскравий приклад конкретної реалізованої співпраці між містами-побратимами. Досі щороку відбувався також обмін мистецькими колективами, їздили одні до одних кілька разів на рік, наш ансамбль «Писанка» став у Німеччині постійним гостем. Є і наукові проекти, зв’язки між підприємцями, торік поважна делегація з Дармштадта була в Ужгороді на святкуванні Дня міста. Цього року, коли відзначаємо 25-річчя підписання угоди між нашими містами, буде реалізовано ще більше спільних ініціатив. «Чекаємо на ваші ідеї, як нам краще все організувати, – сказала Олена Макара, звертаючись до школярів та їхніх батьків, і підсумувала: – Завдяки таким проектам, зв’язкам між людьми ми стаємо зрозумілішими одне одному і світ загалом стає більш відкритим».


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS