Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 10 (883) «КАБІНЕТ УЖГОРОДЦЯ». Наше місто стало першим на Закарпатті, яке відкриває своїм мешканцям шлях до електронних послуг

Можливості і функціонування цифрової екосистеми «Кабінет ужгородця», розробленої в рамках тристоронньої співпраці проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», Ужгородської міськради та громадської організації «Вголос», представили в міській раді. З цієї нагоди до обласного центру Закарпаття завітали міжнародний менеджер проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» Гендрік ван Зіл, координаторка з інноваційного врядування цього проекту Марія Гуцман, спеціаліст із розвитку громад, який координує проекти в кількох областях, Олександр Рябий, інженер проекту Лариса Батченко.

Міський голова Ужгорода Богдан Андріїв, відкриваючи зібрання, подякував представникам проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», ГО «Вголос, ІТ-спеціалістам на чолі з Владиславом Паніним, які втілили інноваційний задум, і наголосив, що Ужгород має добрий досвід співпраці з ЄС/ПРООН в оновленні, капітальних ремонтах багатоповерхівок, мешканці яких оформили статус ОСББ. У цьому багато допомогли координаторки Проекту ЄС/ПРООН «МРГ-3» в Закарпатській області Марія Йовбак і Любов Павлович. А тепер наше місто стало першим на Закарпатті, яке відкриває своїм мешканцям шлях до електронних послуг, впровадивши елементи електронної демократії.

«Кабінет ужгородця» дозволить працівникам міської ради налагодити кращу співпрацю та комунікацію з мешканцями міста, швидше реагувати на нагальні проблеми, а ужгородцям спростить доступ до отримання адмінпослуг, дасть можливість відстежувати хід розгляду поданих ними заяв, скарг і пропозицій, можна буде сплатити рахунки за комунальні послуги, зареєструвати суб’єкт господарювання, записати дитину в дитячий садочок та багато іншого.

– Комплекс послуг, який пропонується в «Кабінеті ужгородця», не є кінцевим, остаточним. Він буде доповнюватися з розширенням їх спектру, розвитком технологій. До прикладу, вже у червні плануємо розповсюдити можливості «Кабінету ужгородця» і на медичні послуги для мешканців міста, а з часом – впровадити так звану електронну видачу довідок. Тобто людині не треба буде йти до міської ради, чекати в черзі – можна буде зареєструватися в Кабінеті й отримати потрібну довідку. Взагалі, якщо ужгородець один раз зареєструється на порталі або через ЦНАП, то він зможе через свій електронний кабінет відстежувати діяльність Ужгородської міської ради, – повідомив Богдан Андріїв.

Загальний кошторис реалізації проекту «Кабінет ужгородця» становить понад 807 тисяч гривень, з них із міського бюджету Ужгорода (а за умовами співпраці з ЄС/ПРООН це має бути не менше ніж 20%) профінансовано близько 170 тисяч.

Міжнародний менеджер проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» зазначив, що головна мета проекту – реалізація якісних змін для місцевих громад, децентралізаційного процесу на місцевому рівні, обмеження людського фактору, прямої взаємодії громадян із чиновниками, а відтак – корупції. «Електронне спілкування все більше проникає в наше життя і відкриває для громадян діяльність влади. Нашими проектами ми сприяємо внесенню змін у можливості спілкування влади з громадою. У різних містах України вже реалізовано 41 мікропроект на загальну суму 750 тисяч доларів. Кожне місто визначало, що саме для них краще зробити», – сказав пан Гендрік ван Зіл.

Голова громадської організації «Вголос» Юлія Паніна розповіла, як реалізовувався «Кабінет ужгородця», які навчання, форуми, тренінги ПРООН МРГ проводилися для безпосередніх виконавців при його підготовці: «Найскладнішим було розв’язати проблему ідентифікації користувачів через офіційний сайт Ужгородської міської ради. Також ми дійшли висновку, що потрібен єдиний інструмент, який би уніфікував усі послуги». Щоб наочно показати систему в дії, Юлія Паніна коментувала кожен із кроків, які здійснювали реальні користувачі послуг, присутні в залі, що подавали звернення, петицію і записували дитину на чергу в дитсадок. На звернення впродовж презентації надійшла вже й відповідь – підтвердження від працівників міської ради, що воно отримане й опрацьовується.

Особливе зацікавлення викликала реєстрація дитини в дитсадок. Батьки мають можливість подати заяву до двох дошкільних закладів, вказавши рік, коли дитина мала би почати дошкільну підготовку, обрати групу (скажімо, з певною мовою навчання), вказати належність до пільгової категорії. Після завершення реєстрації, яка вимагає лише кількох «кліків», батьки бачать номер дитини в черзі. За цією послугою зареєстровано вже понад 2,5 тисячі дітей, при цьому персональні дані, наприклад номер свідоцтва про народження, надійно захищені і не доступні стороннім.

Начальниця управління освіти Ужгорода Оксана Бабунич підкреслила, що цей ресурс допоможе раціональніше використовувати наявні місця, а батькам – вдало підібрати відповідний заклад для дитини.

Зможуть ужгородці в «Кабінеті» і сплатити комунальні послуги. Крім того, є функція «Оцінка комунальних послуг», через яку можна поскаржитися, висловити свою думку і додати фотоматеріали. Через «Кабінет ужгородця» є доступ до послуг транспорту, можна подивитися, коли яка маршрутка їде, як куди дістатися; діє також «Відкритий бюджет», котрий дозволяє переглянути всі витрати з міського бюджету, в тому числі за галузями.

Керуюча справами виконкому Олена Макара, зі свого боку, відзначила, що проект є гарним подарунком для Ужгородської міськради, містян; завдання влади – зробити цей проект життєздатним, наповнити, добудувати інші сервіси на цій платформі; уже створене комунальне підприємство «Центр інформаційних технологій міста», яке опікуватиметься «Кабінетом». Вона запевнила творців проекту, що влада міста зробить усе, аби сервіс розвивався, бо це значною мірою полегшує роботу працівників міської ради і робить тіснішою комунікацію з громадою.

Про окремі плани дальшого розвитку «Кабінету ужгородця» розповів заступник міського голови Олександр Білак. За його словами, проект «Розумна школа» буде продовжено проектом «Розумна лікарня», це входить до загальної концепції «Розумне місто». Система електронних медичних карток пацієнтів буде створюватися в кілька етапів. Вона передбачає значне матеріально-технічне забезпечення для закладів, автоматизацію робочих місць працівників сімейних амбулаторій, поліклінік, а надалі й закладів стаціонарного перебування хворих; електронну чергу і систему попереднього запису до профільних спеціалістів поліклінік та сімейних амбулаторій. Потрібно створити, акцентував він, комплексну програму, а не сегментовану.

Координатор проекту Олександр Рябий поінформував, що можливості інноваційної «Розумної лікарні» вже реалізують 7 міст України. Можна, наприклад, навівши смартфон на QR-код на дверях кабінету лікаря, отримати всю його біографію, з ким із його колег можна порадитися тощо.

На завершення заходу Богдан Андріїв запросив містян якнайактивніше користуватися онлайн-послугами, надсилати свої зауваження та пропозиції, щоб «Кабінет ужгородця» можна було постійно вдосконалювати.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS