Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 10 (883) ВИХІДНІ ПРОГНОЗУЮТЬ ХОЛОДНИМИ І ДОЩОВИМИ, ПРОТЕ З НАСТУПНОГО ТИЖНЯ ПОТЕПЛІШАЄ ДО 15 ГРАДУСІВ

Фах синоптика вимагає таких рис характеру, як пунктуальність, заповзятість і наполегливість. Провідний синоптик відділу метеорологічного прогнозування та гідрометеорологічного забезпечення Закарпатського обласного гідрометцентру Василина Блох пропрацювала у цій сфері понад 30 років. Від неї ми зараз дізнаємося про погоду на найближчі дні та специфіку роботи метеорологів.

– Перше, актуальне, мабуть, для всіх запитання: якою ж буде погода найближчими днями в Ужгороді?

– Сьогодні та завтра – дощовою і прохолодною, температура повітря вдень сягатиме 4-9 градусів тепла, вночі – від 2 градусів морозу до 3 градусів тепла. Проте вже 20 березня почне теплішати, опади припиняться, вдень буде 10-15° С, уночі – в межах 0–5 градусів.

– Побачимо, чи справдиться ваш прогноз! Василино Іванівно, як взагалі виникло бажання здобути фах метеоролога?

– Мені дуже подобалася географія, я хотіла вступати на географічний факультет, але спочатку потрапила до Харківського метеорологічного технікуму, а згодом здобула вищу гідрометеорологічну освіту в Одеському гідрометінституті. Метеорологія і географія є дуже близькими між собою, бо ж атмосферні течії не мають кордонів.

Починала працю як технік-метеоролог, потім працювала синоптиком на авіаметеорологічній станції «Ужгород» в аеропорту, згодом була переведена на посаду заступника начальника Закарпатського обласного гідрометцентру. І ось уже кілька років, як я повернулась до роботи синоптика.

– Розкажіть про специфіку прогнозування.

– Прогноз погоди – непроста справа. Для цього потрібно мати дані зі всіх метеорологічних станцій нашого краю і Європи. Що три години показники метеорологічних елементів оновлюються і в автоматизованому режимі складається статична карта, по якій ми бачимо, звідки і куди рухаються атмосферні течії. У роботі використовуємо спеціальні програми, за допомогою яких спостерігаємо за зміною циклонів, антициклонів, котрі зумовлюють погоду у всьому світі, зокрема і в нашій області. Аналізую також висотні карти топографії, вертикальних течій, радіозондування, комп’ютерні спеціалізовані прогностичні програми і в результаті вимальовую картину того, якою ж буде погода найближчими днями.

Після опрацювання подаємо інформацію щодо погодних умов нашого регіону до Українського Гідрометцентру – детальний прогноз на три дні і додатково консультацію ще на дві доби. Так само формуємо метеорологічний бюлетень – прогнози на 5 днів і аналіз за минулу добу. Він, до речі, доступний для перегляду на нашому офіційному сайті. Також надсилаємо його ДСНС, обласній та міській владі. Якщо очікуємо небезпечні чи стихійні явища, оголошуємо штормове попередження.

– Як часто буває, що погода виявляється інакшою, ніж ви прогнозували?

– Вкрай рідко. Прогнозуємо не гірше за відповідні служби європейських країн. Однак іноді раптово виникає так званий пірнаючий циклон із півночі, що з великою швидкістю переміщується на Карпати. Таке циклонічне утворення передбачити за 2–3 дні просто неможливо…

До слова, деякі метеоінститути України, Словаччини створюють прогнози за «схожими» роками (вибірка повинна бути не меншою ніж 100 років). Наприклад, шукають, якого року був лютий, подібний до цьогорічного, відтак орієнтовно передбачають, яким буде березень.

У своїй роботі не відкидаємо і народних прикмет. За ними – якщо лютий був холодним, то квітень буде теплим; яким є 14 березня, такою буде вся весна; якщо витікає багато березового соку – на дощове літо.

– При вашій професії, мабуть, полюбляєте природу?

– Дуже, тим більше, що живу на дачі. «Метеорологія» з грецької перекладається як наука про небесні явища, тому ми, синоптики, постійно дивимось у небо.

– Пані Василино, аби стати успішним синоптиком, потрібно…

– Постійно повинен працювати мозок, треба вміло аналізувати інформацію, підходити до праці творчо і, певною мірою, інтуїтивно. До того ж цій справі треба віддаватися сповна – я навіть рідних попереджаю, аби не турбували мене, доки я не закінчу прогноз.

Користуючись нагодою, хочу привітати працівників гідрометеорологічної служби з професійним святом і побажати доброго здоров’я, успіхів та наснаги в роботі й усього найкращого в житті!

Розмовляла Ольга ПАЛОШ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS