Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 45 (868) «У ПЛАНАХ “УЖ-ФЕСТУ” – МІНІМУМ ОДИН ФЕСТИВАЛЬ ЩОМІСЯЦЯ!» – ВАСИЛЬ КРАЙНЯЙ

Нещодавно рішенням Ужгородської міської ради було створене комунальне підприємство «Уж-Фест», на яке покладено функції організації та проведення всіх заходів дозвілля в місті. Про найближчі та перспективні плани розповідає його керівник Василь Крайняй.

– Пане Василю, розкажіть про мету створення КП «Уж-Фест».

– Ідея створення такого підприємства виникла десь півроку тому, але з певних причин довго не була реалізована. А після того як наша команда вдало показала себе на цьогорічному Дні міста, мені було запропоновано очолити «Уж-Фест». Нашим основним завданням є приведення міських свят, що відбуваються в місті, до якісного європейського рівня і запуск цілої хвилі фестивалів, котрі сприятимуть розвитку туристичної галузі в обласному центрі.

– Який маєте штат працівників?

– Підприємство щойно зареєстроване, ми лише розпочинаємо свою діяльність, тож наразі нас тільки двоє – я і мій помічник. Загалом буде четверо-п’ятеро – якраз працюю над штатним розкладом. Зрозуміло, що для великих проектів такої команди замало, тому певну частину роботи делегуватимемо перевіреним підрядникам. Зазначу: ми не отримуємо ніякого фінансування з міського бюджету. «Уж-Фест» буде сам заробляти на себе, бо ж наша мета – не тягнути гроші з міста, а навпаки – за можливості поповнювати міську скарбницю.

– Цьогорічне святкування Дня міста запам’ятається ужгородцям своєю неординарністю. Як втілювали нові ідеї в життя?

– Неординарність? Ось у тому-то і проблема, що нормальне свято пересічні громадяни сприймають як щось незвичне. У нас було бажання відзначити день народження рідного міста так, аби кожен ужгородець і гість міста відчув, що це свято саме для нього.

Безпосередньо ідея його проведення виникла так: цьогоріч ми планували знову організувати фестиваль «Most Fest» (уперше він відбувся торік у серпні на базі відпочинку «Скалка»), проте я вагався стосовно дати, а тоді мені на очі потрапив заклик міської ради до всіх небайдужих мешканців долучитися до створення справжнього свята на День міста (я ще подумав: шкода, що Ужгород святкує наприкінці вересня, а то б…) – і в цей момент народився «Most City Fest»! Я запропонував цей варіант святкування першому заступникові міського голови Іштвану Цапу, з ідеєю пішли до міського голови… Їм сподобалося, відтак ми розпочали підготовку.

І, на мою думку, спільними зусиллями, попри певні форс-мажори, нам таки вдалося влаштувати затишне та приємне свято для різних вікових і соціальних груп населення. Правильне зонування, локації з різним наповненням, що не перетиналися, а перетікали одна в одну, – це все й дало гарний результат.

– Хто ви за освітою?

– Закінчив Національну академію керівних кадрів культури й мистецтв за спеціальністю «режисер, арт-директор, продюсер театрально-видовищних форм мистецтва, КВН, з правом викладання фахових дисциплін». Тож можу, за потреби, «викладати КВН» – тим паче, що від 93-го року в нього грав, свого часу очолював ужгородську команду КВН «Палата № 6». З 2000 року професійно працюю над комплексною організацією подій. Разом із дружиною маємо невеличку сімейну компанію, до неї долучаються люди, які розкрилися в багатьох творчих напрямках і вже стали нашою командою. Тому вважаю, що маю вагомий досвід роботи у цій сфері.

– До цього часу організацією міських культурницьких заходів опікувалося управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді. Як будете надалі з ним співпрацювати?

– Вважаю, що кожну справу повинен робити професіонал. Управління має свій напрям роботи – ми наразі маємо свій. Усі поставлені завдання намагатимемося виконувати якісно. Зокрема, будемо розвивати пам’ятку архітектури «Совине гніздо» – є ідея перетворити його на Art Hub, який акумулюватиме всі прогресивні творчі сили не тільки міста, а й краю.

Повторюся: завдання «Уж-Фесту» дуже просте – всі свята, які відбуваються в місті, привести до європейського рівня. Тепер розробляємо Меморандум для майбутніх учасників міських подій.

– Минулими вихідними відбувся фестиваль молодого вина «Закарпатське Божоле», ви були співорганізаторами заходу. Чи задоволені рівнем проведення?

– Головним організатором і натхненником цього свята є Олександр Ковач, голова Спілки приватних виноградарів та виноробів Закарпаття. Як співорганізатори, ми створювали зону відпочинку навколо винних підвалів «Совиного гнізда». Що приємно – є прагнення змін на краще, як-от повна заборона торгівлі шашликами на таких святах. Але відразу свідомість – чи то вперту несвідомість – не зміниш. Багато з того, що минулими вихідними відбувалось у сквері Небесної Сотні, особисто для мене було неприйнятним. Але тому і створений «Уж-Фест» – усі разом будемо вчитися (і на помилках теж) та щоразу піднімати рівень наших святкувань.

– Чи черпаєте для міських заходів певні ідеї з-за кордону?

– Хоч я 13 разів побував на відомому угорському фестивалі «Сігет», для мене основним натхненником є Київський «Арт-завод Платформа», фестиваль «Вулична їжа». Це проект, який за кілька років став найпопулярнішим фестивальним рухом в Україні і місцем для проведення найкрутіших мистецьких і музичних подій. Це справжній прорив, гарний приклад того, як у наших складних умовах можна якісно зробити вдалий туристичний продукт світового рівня. Тому й немає особливої потреби їхати по досвід кудись за кордон, тим паче, що ментальність людей там є іншою…

– Які ще заходи плануєте провести в місті до кінця року?

– Тепер працюємо над фестивалем, який би міг відбутися в Боздоському парку напередодні католицького свята Миколая – 3-4 грудня. Це буде невеличкий, напівлокальний, але смачний і цікавий фестиваль. Далі стартуємо з новорічно-різдвяним циклом, який розпочнеться 19 грудня. На той період плануємо перетворити «Совине гніздо» на центр різдвяних розваг. Не буду анонсувати подій, але планується дуже багато цікавих, витончених і по-справжньому захопливих атракцій.

– А як щодо більш грандіозних планів, на кілька років уперед?..

– Хотілось би влаштувати в теплу пору року поблизу Ужгорода великий мультиформатний фестиваль. Закарпаття дотепер жило без якоїсь такої масштабної події. Була перша ластівка – музичний фест просто неба «Polyana Music Festival», який відбувся на початку вересня в селі Поляні. Я брав у ньому участь, допомагав з організацією.

Звичайно, «Сакура-фест»! Ще у 2009 році ми разом із моїм колегою придумали і запустили цей фестиваль. Він досить вдало стартував, але тепер, на жаль, від нього залишилась тільки назва… Докладу всіх зусиль, аби «Сакура-фест» перетворився на велике і вишукане свято, яке пасуватиме старовинному інтелігентному Ужгороду.

Взагалі ж у планах «Уж-Фесту» – мінімум один серйозний фестиваль щомісяця. Наш край має великий туристичний потенціал, а цікаві та яскраві фестивалі його тільки підвищуватимуть.

Розмовляла Ольга ПАЛОШ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS