Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 41 (864) 125-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЙОСИПА БОКШАЯ вшанували в музеї його імені

Жовтень став направду доленосним місяцем у житті одного з найвідоміших художників Закарпаття. Саме посеред розкішної і філософської водночас осені Йосип Бокшай народився (2 жовтня 1891 року), восени ж він і відійшов у вічність (19 жовтня 1975 р.). А ще цього місяця – власне, 25 жовтня – митець одружився з Маргаритою Арвої, яка була його Мадонною і на полотнах, і в дійсності.

У Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая цього тижня відкрили експозицію, що, за словами самих музейників, є чи не найкращою з досі представлених, адже презентує помітну добірку творів як із музейної, так і з родинної колекцій, а також – архівні матеріали, документи, світлини, котрі сповна показують не лише мистецьку, а й людську особистість Йосипа Бокшая.

В урочистому відкритті виставки «Людина віри, художник правди» до 125-річчя з дня народження співзасновника закарпатської художньої школи, академіка, народного художника СРСР Йосипа Бокшая і 70-річчя Закарпатського обласного художнього музею, який названий ім’ям корифея, у вівторок узяв участь міський голова Ужгорода Богдан Андріїв.

Були присутні також представники обласної влади, дипломатичних представництв Угорщини і Словаччини в Ужгороді, весь склад Луганського обласного академічного українського музично-драматичного театру, який приїхав зі спектаклем до нашого міста.

Відкриття виставки супроводжували виступи академічного камерного хору «Кантус».

Заступник голови Закарпатської ОДА, керівник апарату Олександр Петік відзначив, що Йосип Бокшай – яскравий представник закарпатців, які належать до галереї лідерів Європи.

«Людина віри, художник правди» – це не просто звучна назва виставки, а й непохитні життєві і творчі переконання Йосипа Бокшая. Так про художника мовив присутній на виставці єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Мілан Шашік: «Він прожив нелегке життя. Але важливо, що навіть у ті часи, коли змушували творити в стилі соцреалізму, у глибині душі Йосип Бокшай залишився тим, ким і був насправді. Я не мав щастя знати його особисто, але мав нагоду спілкуватися з його учнями. Вони згадували, як їх, тодішніх студентів, вражало те, що, малюючи в горах, Йосип Бокшай не соромився в їхній присутності ввечері стати на коліна і молитися, ба навіть, починаючи малювати, перехрещував полотно. Він не соромився своєї віри, він звеличував її».

Відтак священики прочитали молитви в пам’ять про художника.

Сакральний живопис вважає вершинним здобутком у творчості Йосипа Бокшая завідувачка експозиційного відділу музею, мистецтво-знавець Олена Приходько: «Із перших самостійних кроків у мистецтві Йосип Бокшай проявив себе як художник сакральної теми, художник-монументаліст. Здобув прекрасну освіту в Будапештській академії мистецтв, удосконалював фахову майстерність в Італії, і оцей відгомін відчувається в його сакральних монументальних творах. Знаємо, що найвищим його досягненням у цій царині є розписи ужгородського Хрестовоздвиженського кафедрального собору, які непогано збереглися, хоч і потребують реставраційних втручань».

Постійну експозицію Бокшая, яка діє в обласному музеї, доповнили полотнами, котрі зазвичай зберігаються у фондах. Загалом відвідувачі виставки можуть побачити близько 80 творів. Долучився також Благодійний фонд ім. Й. Бокшая, який представив для огляду архівні матеріали, дитячі рисунки, фронтові замальовки митця. Виставку з нагоди ювілею Йосипа Бокшая охочі зможуть оглянути до 7 грудня.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS