Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 39 (862) МОЖЛИВОСТІ ДОЛУЧЕННЯ ГРОМАДСЬКОСТІ ДО ПРОГРАМ ТРАНСКОРДОННОЇ СПІВПРАЦІ представили у міськраді

Уперше Закарпаття може брати участь одразу у трьох масштабних програмах транскордонного співробітництва. Можливості долучитися до них презентували 11 жовтня в Ужгородській міській раді під час зустрічі з представниками всіх громадських формувань, організацій, установ, з усіма, хто зацікавлений у реалізації грантових програм і транскордонного співробітництва для розвитку міста.

Заступник міського голови Олександр Білак провів презентацію і докладно розповів про кожну з програм.

Перша – «Польща – Білорусь – Україна 2014–2020» (PL-BY-UA). У рамках аналогічної програми, яка діяла в попередні роки, реалізовано в Ужгороді проект реставрації пам’ятки історії та архітектури «Совине гніздо».

Тепер програма передбачає загальне фінансування на 116 мільйонів євро. На сприяння місцевій культурі, збереженню історичної спадщини – 14,84 млн. євро; підвищення доступності регіонів, розвиток міцного та стійкого до кліматичних впливів транспорту, комунікаційних мереж і систем – 28,32 млн. євро; спільні виклики в галузі захисту і безпеки – 14.53 млн. євро; сприяння управлінню кордонами та управління безпекою, мобільністю й міграцією – 23,79 млн. євро.

Закарпаття належить до основних територій, визначених для реалізації цієї програми, тому можна подавати на розгляд інфраструктурні проекти. Для Ужгорода важливо, що наші польські міста-побратими Кросно і Ярослав теж належать до основних територій.

Заплановано упродовж двох років два конкурси для звичайних проектів і один – для малих. Перший конкурс проектних заявок стартує вже і триватиме до нового року. Суттєво, повідомив Олександр Білак, що відразу нема необхідності подавати повний проект, розроблений до деталей, і весь пакет проектно-кошторисної документації, – спочатку розглядатимуть проектну заявку, викладену в концептуальній записці.

Для малобюджетних проектів фінансування за цією програмою становить щонайменше 20 тисяч євро і максимальна сума, на яку можна претендувати, – 60 тисяч євро.

Уже найближчим часом проводитимуться численні тренінги, навчання, де для охочих реалізувати проекти представлять аплікаційну форму на подання заявок. Допомагатимуть і в пошуку партнерів у всіх країнах, які беруть участь у програмі.

У цій польсько-білорусько-українській програмі – PL-BY-UA – вже визначено терміни прийняття заявок на різних етапах, час ухвалення рішень щодо підтримки й фінансування проектів, коли підписуватимуться контракти і триватиме реалізація тощо.

Друга програма – «Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна 2014–2020» (HU-SK-RO-UA). У ній значний акцент робиться на проектах для довкілля, здоров’я людей. Спільний технічний секретаріат міститься в Будапешті, закріплений за офісом прем’єр-міністра Угорщини.

Третя програма – «Румунія – Молдова – Україна 2014 –2020» (RO-MD-UA). Вона зорієнтована на програми в освіті, доступ до якісної медичної допомоги, розвиток транспортної прикордонної інфраструктури, запобігання надзвичайним ситуаціям та боротьбу з організованою злочинністю. Малі проекти за цією програмою передбачають фінансування в розмірі до мільйона євро, великі – на понад мільйон.

Олександр Білак наголосив, що при підготовці проектів для наших учасників важливо враховувати, хто буде партнером за кордоном, зокрема головним, тобто вестиме основний діалог зі спільним технічним секретаріатом, який затверджуватиме проекти. Також потрібно чітко визначати, який буде соціальний ефект від реалізації проекту і який буде транскордонний ефект – для обох партнерів по різні боки кордону.

Юрист, представник Карпатського агентства з прав людини «Вестед» Микола Яцков ознайомив присутніх із напрацьованим проектом Хартії про співпрацю органів місцевого самоврядування міста Ужгорода з громадськими і благодійними організаціями. Цим документом пропонується визначити засади, форми і принципи співпраці. Хартія могла б бути основою і для співпраці з метою реалізації проектів у рамках презентованих програм.

За словами Олександра Білака, під час відзначення Дня Ужгорода домовилися з делегаціями з міст Угорщини, Румунії, Словаччини, Польщі про налагодження багатопланової співпраці саме в рамках можливостей цих програм транскордонного співробітництва. Заступник міського голови підкреслив, що Ужгородська міська рада готова консультувати з питань менеджменту проектів усіх, хто хоче долучитися до транскордонної співпраці. Крім того, керівництво міської ради обговорює, хоч поки що лише як ідею, виділення співфінансування з міського бюджету для найкращих 5 проектів, котрі будуть реалізовуватися в рамках цих програм. Але залежатиме це, насамперед, від можливостей бюджету, тих базових пріоритетів, які для місцевих громад закладуть у державному бюджеті на наступний рік. Наразі йдеться про те, що на місцеві бюджети передадуть значні витрати, які раніше проводилися централізовано, і буде відчутно менше, ніж цього року, можливостей фінансувати проекти розвитку, ремонти й оновлення.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS