Газета ужгородської міської ради і виконкому

#37 (860) УЖГОРОД РОЗМАЇТО ВІДЗНАЧИВ СВОЄ 1123-РІЧЧЯ

День народження цього року місто відзначило особливо яскраво і насичено: були різноманітні фестивалі, культурні та мистецькі локації, міжнародний бізнес-форум, візит послів майже зі сорока країн, і не тільки. Святкування минулими вихідними відбувалися з самого ранку на площах Театральній та Фенцика. Спочатку – концерт, потім – патріотичний танцювальний флеш-моб вихованців танцювальних шкіл і студій міста, а також унікальний Мост Сіті Фест.

За доброю традицією Ужгород зустрічав гостей на всенародному Вічі з нагоди відзначення 1123-ої річниці з часу першої писемної згадки про місто. Урочистості в залі обласної філармонії розпочалися з Державного гімну України, який виконав заслужений академічний Закарпатський народний хор.

«Вважаю, що цей рік був позитивним для нашого міста. Ужгород змінюється і розвивається, стає гарнішим. Ми всі можемо бачити, як набувають нового обличчя вулиці, парки, як оновлюється наш історичний центр. Незмінним залишається одне – почуття єдності і приналежності Україні, рідному краю!» – сказав у своєму вітальному слові міський голова Богдан Андріїв.

Привітав ужгородців зі святом і керівник Закарпатської обласної адміністрації. «Цього року Закарпаття й Ужгород зокрема відвідало чи не найбільше гостей. Ми стали найпривабливішою в Україні областю для туристів», – сказав Геннадій Москаль. Він також наголосив на тісній співпраці та повному порозумінні керівництва міста й області, побажав ужгородцям щастя, добра і злагоди.

Голова Закарпатської обласної ради Михайло Рівіс подякував за запрошення розділити свято і зазначив: «Ужгород – серце Закарпаття, і якщо серце в тонусі, то життя всієї області пульсуватиме в нормальному ритмі. Те, що Закарпаття обрало європейський вектор, підтвердили майже всі посли акредитованих в Україні диппредставництв, які сьогодні прибули до Ужгорода».

Традиційно на урочистому зібранні вручили відзнаки новим почесним громадянам Ужгорода і лауреатам почесної відзнаки Ужгородської міської ради.

За особисту мужність і героїзм, виявлені під час захисту державного суверенітету й територіальної цілісності України в ході проведення антитерористичної операції на Сході країни звання «Почесний громадянин м. Ужгорода» (посмертно) присвоєно старшому солдату Юрієві Біровчаку і рядовому Василеві Варзі. Нагороди отримали рідні загиблих. Пам’ять Героїв ушанували хвилиною мовчання, опісля ветерани АТО і найкращі учні ужгородських шкіл понесли квіти для покладання до могил загиблих бійців.

Звання почесного громадянина Ужгорода посмертно присвоїли й Олександру Туряниці – заслуженому працівникові культури України. Нагороду одержала дружина.

Ужгородці Лев Луцкер і Анатолій Герей, які також стали почесними громадянами міста, на жаль, бути присутніми на Вічі не змогли, однак підготували для всіх відеозвернення.

Почесні відзнаки Ужгородської міської ради отримали професор кафедри фізики напівпровідників УжНУ Олександр Грабар, завідувачка ДНЗ № 40 Марія Ворожильник, заступник головного лікаря Ужгородської міської дитячої лікарні Юрій Небесник, лікар-хірург обласної клінічної лікарні ім. Новака Тіберій Островка, директор ТОВ «Плодоовоч-Уж» Володимир Селехман, юрист Олександр Волосянський, заслужений працівник культури України, художній керівник зразкового дитячого ансамблю народного танцю «Джерельця Карпат» Михайло Сачко, журналістка Тетяна Літераті, креативний директор студії дизайну Dominik Levitsky Studio Домінік Левицький, головний спеціаліст відділу державного контролю та нагляду за безпекою на транспорті управління Укртрансбезпеки в Закарпатській області Тарас Наконечний, президент Федерації боксу Закарпатської області Андрій Стрижак, голова федерації міні-футболу в місті Ужгороді Юрій Мандич, начальник навчально-методичного центру цивільного захисту і безпеки життєдіяльності Закарпатської області Роман Богдан, старший оперуповноважений управління карного розшуку ГУНП України в Закарпатській області підполковник поліції Іван Келемен, заступник голови ГО «Карпатське агентство з прав людини «ВЕСТЕД» Микола Яцков, Генеральний консул Генерального консульства Словацької Республіки в Ужгороді Янка Буріанова.

Нагородили й ужгородських випускників шкіл, а нині вже студентів, які за підсумками ЗНО здобули найвищий результат – 200 балів. Грошові премії в розмірі середньомісячної заробітної плати по Україні, а саме – 4838 гривень, одержали випускниця класичної гімназії Юлія Зарева і випускник лінгвістичної гімназії ім. Т. Г. Шевченка Едуард Паловчик.

Після офіційної частини Віча колективи Закарпатської обласної філармонії подарували мистецьке вітання учасникам зібрання. Завершив свято спеціальний гість – народний артист України Василь Зінкевич.

Дипломати з 39 країн, у тому числі посли Алжиру, Білорусі, Бразилії, Грузії, Литви, Естонії, Індії, Італії, Китаю, Кореї, Лівану, Марокко, Мексики, Узбекистану, Швеції, Молдови, Пакистану, Португалії, Японії та інших країн приїхали до Ужгорода на інвестиційний форум «Закарпаття – бізнес у центрі Європи». Хлібом-сіллю їх зустріли голова Закарпатської обласної адміністрації Геннадій Москаль, голова обласної ради Михайло Рівіс, міський голова Ужгорода Богдан Андріїв.

Геннадій Москаль, відкриваючи форум, побажав усім гостям позитивних емоцій від перебування на Закарпатті й гарного відпочинку. Михайло Рівіс підкреслив, що Закарпаття – європейський край, ті світові компанії, які в нас уже працюють, – «Фішер», «Ядзакі» та інші не мають жодних проблем ні з фіскальною службою, ні з владою, почуваються тут комфортно, бо в області постійно сприятливий інвестиційний клімат.

Богдан Андріїв привітав гостей форуму і, користуючись нагодою, подякував урядові Японії в особі Надзвичайного та Повноважного Посла Японії в Україні Шігекі Сумі за грантову допомогу – подароване дошкільним закладам Ужгорода сучасне кухонне обладнання.

Від дипломатичного корпусу виступив Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Узбекистан в Україні Алішер Абдуалієв.

Перший заступник міського голови Ужгорода Іштван Цап презентував інвестиційний проект рекреаційно-спортивного комплексу Aquatic Center Uzhgorod. Цей проект у разі реалізації дасть можливість Ужгороду приймати змагання європейського рівня з водних видів спорту. Також наше місто стане рекреаційним центром Закарпатської області європейського рівня. За попередніми оцінками, за умови реалізації цього комплексу Ужгород відвідуватиме близько 1 мільйона туристів щороку.

В Ужгородському замку відбувся прийом офіційних делегацій з міст-побратимів обласного центру Закарпаття, зокрема Дармштадта, Ніредьгази, Бекешчаби, Міхаловце, Ческої Ліпи, Кросно, Сату-Маре, Дебрецена, Бреста, закордонних друзів нашого міста, представників Тернополя, інших високоповажних гостей, серед яких Генеральний консул Словацької Республіки в Ужгороді Янка Буріанова і Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бугайла. Усі вони тепло привітали наше місто зі святом.

Міський голова у вітальному слові відзначив, що Ужгород має дружні зв’язки та тісну співпрацю зі 17-ма містами-побратимами і словацьким містом-партнером Гуменним.

«Цьогоріч ми значно активізували міжнародне співробітництво з нашими містами-побратимами. Так, зокрема, делегація з Ужгорода, до якої входив і я, відвідала місто Корвалліс у США; на запрошення друзів із міст-побратимів відвідав місто Ніредьгаза в Угорщині, місто Міхаловце у Словаччині та місто Кросно у Польщі. Представники міської ради взяли участь у Європейських вихідних у німецькому Дармштадті, Ярославському ярмарку в Польщі, святі карнавалу в угорському Сомбатгей. Ужгород був достойно представлений на Європейському конгресі місцевого самоврядування у Кракові в Польщі. Ужгород – багатонаціональне місто, і ми, як і вся Закарпатська область, відкриті до співпраці з усіма країнами та народами, котрі сповідують загальнолюдські цінності», – сказав Богдан Андріїв.

Він подякував гостям за підтримку, за те, що відвідали Ужгород у ці святкові дні, і висловив сподівання, що дружні стосунки тільки зміцнюватимуться, а співпраця ставатиме ще тіснішою.

Спеціально до Дня міста ТОВ «Яфар Україна» – офіційне представництво Fabryka Armatur Jafar S. A. (Польща) в Україні спільно з регіональним представником у Закарпатській області – ТОВ «Термотранс» подарували Ужгороду наземний пожежний гідрант JAFAR, який встановлено перед відреставрованим історичним комплексом «Совине гніздо».

У рамках відкриття «Совиного гнізда» та міжнародної виставки-ярмарку «Тур’євроцентр Закарпаття 2016» міський голова Ужгорода Богдан Андріїв, голова Закарпатської обладміністрації Геннадій Москаль, голова обласної ради Михайло Рівіс і директор ТОВ «Яфар Україна» Олексій Ковтун відкрили гідрант. Олексій Ковтун зазначив, що незабаром в Ужгороді можуть таким чином оновити й інші гідранти і вони стануть ще однією окрасою міста. Нагадаємо, що громадські активісти Ужгорода виступили з ініціативою, підтриманою міською владою, щодо збереження наземних пожежних пристроїв для забору води, встановлених у місті впродовж минулих майже ста років.

За збереження та процвітання Ужгорода, за добробут його мешканців, за мир в Україні, за весь український народ, здоров’я наших воїнів, які обороняють державу, помолилися в Горянській ротонді – найдавнішому храмі не тільки Ужгорода, а й усього Закарпаття. Тут

відбулася святкова Божественна літургія. Настоятель храму отець Юрій Орос, який провів богослужіння, подякував міському голові Богданові Андріїву за те, що відвідав службу, за підтримку, привітав вірян зі святом і побажав добре відпочити, адже в місті цими днями дуже гарно.

Одна з найцікавіших святкових локацій – Мост Сіті Фест – була на площі Фенцика біля обласної філармонії. Тут пропонували смачну їжу, якісну музику, освіжні напої, ексклюзивні прикраси, одяг, косметику місцевих виробників. Найменших ужгородців чекало спеціальне Міні-Місто прямо на березі Ужа. Тут навчали ліпити посуд із глини, створювати гіпсові скульптурки, грати на барабанах. А дорослих консультував професійний сімейний психолог. Окрім того, поруч працювала міська барахолка, де, крім одягу і взуття, можна було придбати книжки за вільними цінами. Кошти від їх продажу пішли на підтримку закарпатських військовиків.

Заступник міського голови Олександр Білак, відкриваючи Фест, передав вітання від міського голови, відзначив новий формат цьогорічних святкувань, подякував митцям і креативним організаторам за сміливі ідеї та яскраву реалізацію.

А на площі Ш. Петефі працював ярмарок майстрів генд-мейд. Тут усі зацікавлені могли знайти унікальні сувеніри, прикраси, косметику, іграшки, сумки і навіть посмакувати особливими еко-наїдками.

З нагоди відзначення Дня Ужгорода на цій же площі відбувся і «СмачноФест. Їж. Твори. Дивуй». Школярі влаштували справжнє фуд-шоу і виставку осінніх дарів. Здивувати дітям справді вдалося – на площі з’явилися цілі овочево-фруктові міста, казки та композиції. Цвітна капуста перетворилася на пуделів та овець, дині – на їжаків, а кавуни вражали розмаїттям квіткових візерунків. Більшість композицій школярі виконали в техніці «карвінг» – різьба по овочах і фруктах. Також діти розмалювали імпровізовану карту Ужгорода, за якою можна вивчати й пізнавати місто. Наприкінці «СмачноФесту» його експонати було дозволено скуштувати – смачними наїдками, незвичними на вигляд, пригощали всіх охочих.

А на стадіоні «Автомобіліст» на відзначення Дня міста відбувся футбольний матч на Кубок міського голови Ужгорода між командами депутатів різних рівнів і гравцями-аматорами краю. У напруженій безкомпромісній боротьбі з рахунком 3:1 перемогу здобула команда аматорів.

Одразу ж по завершенні зустрічі Богдан Андріїв відзначив подяками людей, які зробили вагомий внесок у розвиток футболу Ужгорода: Олександра Філіпа, Юрія Бучка, Степана Войтка, Золтана Шугара, Томаша Пфайфера.

Далі призи одержали переможці в номінаціях: «Найкращий воротар» – Андрій Стрижак, «Найкращий захисник» – Михайло Чаварга, «Найкращий півзахисник» – Томаш Мітуля, «Найкращий нападник» – Олексій Баранюк, «Найкращий бомбардир» – Анатолій Скоблей, «Найкращий гравець» – Роман Каптола, «Найкращий тренер» – Юрій Свистак.

Сувенірний подарунок – тарілку з фотографіями міських поціновувачів футболу – Богданові Андріїву від шанувальників футболу вручив депутат міськради Юрій Мандич. А кубок переможців з рук міського голови отримав капітан команди аматорів Тарас Тулайдан.

На вулиці Л. Толстого в День Ужгорода вирував ярмарок «Золота осінь». Чого тільки не привезли з усього Закарпаття і навіть зі сусідніх областей, переважно з Івано-Франківщини! Оптом і вроздріб можна було придбати овочі, фрукти; продавали м’ясо – цілими тушками і на кілограми, безліч сирів, багато меду і медопродуктів, вин, випічки, а також сувеніри, вишиванки, плетені кошики, іграшки, зокрема й дерев’яні пазли, біжутерію; і ще – живу птицю та кроликів, квіти в горщиках і саджанці; привезли навіть дерев’яні, з масиву, меблі, бочки, ручної роботи ножі. Окремою гілкою до обласного драмтеатру розташувалися продавці шашликів, боґрачу та інших наїдків. Ціни, очевидно, тішили ужгородців, бо купували багато й охоче, майже біля всіх прилавків були чималі черги.

А чинадіївський клуб історичної реконструкції привітав Ужгород із Днем народження справжньою середньовічною битвою, у виконанні лицарів-закарпатців. Дійство відбулося на площі Театральній. Участь у ньому взяли бійці-реконструктори з Чинадієва, Мукачева, Ужгорода. Усі вони мали на собі лицарські обладунки і не жаліли ні сил, ні суперників у двобоях.

В оновленому Альпінарії влаштували «Квіткову феєрію дитячих мрій». Вихованці всіх садочків та дошкільних відділень НВК міста зробили для цього квіткові ікебани. Мозаїчні пазли з фруктів, овочів та природних матеріалів вражали різноманітністю.

Серед багатьох відвідувачів на виставку в Альпінарій завітав і міський голова. Богдан Андріїв відзначив, що приємно вражений талантами ужгородських дітей.

Серед святкових заходів до Дня Ужгорода була і нестандартна локація у дворику Обласного художнього музею ім. Бокшая – там відбувся культурно-мистецький захід «Унгварстайл». За словами ініціаторів, мета його проведення – об’єднання міста, всіх мешканців, з оновленням закладеного історично ментального коду сучасними динамічно-креативними методами.

«Разом з унікальними молодими людьми, мистецькими об’єднаннями ми спробували створити нове брендове свято для міста – розробили татуювання Ужгорода, яке нанесли на звичайні білі футболки. На одній футболці цікавим розписом тату зображений Унг – це він, чоловік; на другій – Вар, це вона, жінка. Окремо придбати не можна, треба брати обидві – таким чином ми показуємо об’єднаний древній Ужгород, – захоплено розповідав організатор свята Євген Забарило. – Також написана нова пісня про Ужгород, яку виконує співачка Алекса. Окрім того, відбувся квест для закоханих пар під назвою «Сад» – десять зареєстрованих пар пройшли певними місцями Ужгорода і виконували завдання: читали вірші, співали, танцювали і навіть пробували себе у фехтуванні. Основна ж мета цього всього – відкрити жінку як квітку, а чоловіка – як садівника і символічно показати, що сад є своєрідною родиною. Так через механізми мистецтва й культури ми намагаємося донести до ужгородців вічні цінності, заради яких варто жити, незважаючи на хаос у країні».

На «Унгварстайлі» були представлені творчі роботи митців: картини, написані фарбами, що світяться вночі; розпис обличчя; різьба по дереву, кулінарні смаколики; виступи місцевих музичних гуртів у сучасній ритміці техно і багато іншого. Переможці квесту Валерія Софіюк і Олександр Ерфан отримали чудовий подарунок – подорож до Будапешта, а також головну пам’ятку святкування Дня міста – унікальні футболки.

У День народження Ужгорода подбали і про найменших мешканців – для них, ну і, звісно, для всіх містян діяла спеціально облаштована локація на набережній Незалежності – на міні-фестивалі, організованому зусиллями кількох громадських організацій, кожен міг відпочити і поспілкуватись у дружній атмосфері. Завдяки культурно-кулінарному об’єднанню «Друзі», ГО «Щасливі діти» і громадській активістці Ренаті Протасовій дітки брали участь у майстер-класах, малювали, розфарбовували, забавлялися іграшками, розглядали книжечки. Дорослі ж відпочивали на еко-зонах, диванах зі сіна, смакували наїдками та напоями. Чимало було охочих сфотографуватися з написом «Я люблю Ужгород» поруч із чудовими дитячими малюнками нашого міста.

Особливої атмосфери святу додавали виступи артистів обласної філармонії та хореографічних колективів. До Дня міста на площі Петефі відбувся святковий концерт, де музиканти, співаки й танцюристи дивували ужгородців своїми талантами. Для глядачів виступили народний артист України Василь Зінкевич, студія сучасного танцю «Blitz», оркестр радості «Ватага», рок-гурт «Триставісім» і гурт Rock-H.

Із 1123-ою річницею від дня першої письмової згадки про Ужгород містян і гостей привітав Богдан Андріїв. Міський голова побажав усім гарного настрою і відпочинку, бо для цьогорічного святкування Дня міста в Ужгороді створено багато цікавих локацій, як для малечі, так і для дорослих. Такий формат свята – це можливість кожному обрати саме те, що найбільше подобається.

У неділю на площі Петефі був День гостей. Тут концертували гурти «Ray Band», «Sun Groove», «Epolets» – подивитися і послухати їх прийшло чимало ужгородців та гостей нашого міста. І ще один приємний сюрприз був від організаторів свята – велика повітряна куля з написом «UNGVAR 1123» над пішохідним мостом. А о 21-ій годині на площі Петефі засяяло фаєр-шоу від театру вогню «FireLife».


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS