Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 27 (850) НАСТАВ ЧАС ДЛЯ УВІЧНЕННЯ ПАМ’ЯТІ РОШКОВИЧІВ. Будинок, що терміново потребує порятунку

Йдеться про один зі своєрідних будинків, збудованих у сецесійному стилі наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття. Міститься він на старовинній ужгородській вулиці, згадуваній в описі 1691 р.

Це колишня Замкова вулиця, яка веде до Ужгородського замку. Після того, як у ХVІІІ ст. мукачівський греко-католицьким єпископ Андрій Бачинський створив Капітулу (дорадчий орган), Замкову вулицю було перейменовано на Капітульну.

Будинок № 14 на цій вулиці має історичну, архітектурну і церковну цінність, але на цей час перебуває в досить непривабливому стані, хоча щодня повз нього проходять сотні туристів.

Він був родинним будинком Рошковичів, двоє з яких – відомі діячі Мукачівської греко-католицької єпархії: Ігнац Рошкович (старший) (1822 – 1895 рр.) – канонік, педагог, викладач Ужгородської богословської семінарії, укладач «Моральної теології» (1877 р.), «Изборника» (1887 р.) та інших книжок, виданих у Будапешті угорською мовою; його син Еммануїл (1850 – 1905) – канонік Мукачівської греко-католицької єпархії, педагог, професор теології Ужгородської богословської семінарії, укладач молитовника «Ангел Господній» і «Меморандуму…». За сприяння Еммануїла Рошковича був побудований храм для греко-католиків у Будапешті (площа Троянд, VII район, 1906 р.).

Також відомий угорський художник Ігнац Рошкович (молодший) (1854 – 1915 рр.) проживав у будинку на Капітульній – до 1875 року, коли вступив до Будапештської школи взірцевого малювання. Йому належать розписи в соборі Святого Іштвана в Будапешті, церкві Йожефвароша, галереї святих у замку та королівському палаці в Буді, греко-католицькій церкві на площі Троянд у Будапешті та інші відомі роботи. У 1885 р. за високий професіоналізм він був нагороджений Великим дипломом Угорського товариства образотворчого мистецтва, у 1900 р. – відзначений Малою золотою медаллю Угорщини, а 1902 року отримав премію угорського художника Кароля Лотца (1833 – 1904 рр.). Помер у Будапешті, де і похований.

Безумовно, настав час для увічнення пам’яті Рошковичів, які залишили помітний слід в історії Закарпаття. Вважаю, що необхідно відреставрувати родинний будинок Рошковичів, установити на ньому меморіальну дошку, а одну з вулиць Ужгорода назвати на їхню честь.

Людвіг ФІЛІП, історик і краєзнавець


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS