Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 45 (378) А нам все одно… Закон – не для всіх?

В ужгородських ресторанах, попри заборону куріння, і далі димлять

16-го грудня 2012 року в Україні набув чинності Закон про обмеження місць для куріння. Таке рішення Верховної Ради вдарило насамперед по кав’ярнях і ресторанах. Принаймні тоді, майже рік тому, власники багатьох закладів харчування переконували, що ця заборона задушить їхній бізнес.

Нині, втім, бачимо, що всі живі-здорові. Отже, підприємці перебільшували? Як би там не було, палити в таких закладах заборонено, тож усі, без винятку, мали б дотримуватися відповідних норм. Але, виявляється, все не зовсім так. Навіть штрафні санкції в розмірі від 1 тисячі до 10 тисяч гривень за порушення вимог закону не спинили кмітливих рестораторів.

Заклади, керівникам яких «начхати» на закон, є і в Ужгороді. Про заборону знають, проте виконувати вказівки «згори» наміру не мають. Відмовки – різні. Одні аргументують свої дії тим, що курці теж люди і мають право викурити цигарку, п’ючи каву в ресторані; а хтось узагалі каже, що ресторан – це його приватна власність і він як господар може робити все, що йому заманеться.

Тим, хто просить дотримуватися закону, пальцем – на двері

Днями до редакції нашого видання звернулася занепокоєна ужгородка. За словами Наталії, вона разом зі своїми маленькими дітьми завітала до одного з кафетеріїв Ужгорода, де їй довелося навіть посваритися, захищаючи права тих, хто не хоче псувати своє здоров’я пасивним курінням.

«Сигаретний запах відчула, ще коли підходила до закладу, – каже Наталія. – Спочатку думала, що це просто хтось проходив із цигаркою поряд і залишив тютюновий «шлейф» після себе. Але далі зрозуміла: запах тягнувся з кав’ярні, де ми хотіли скуштувати десерт».

Переконавшись у тому, що палять у самому кафетерії, жінка попросила книгу скарг, на що адміністратор «ввічливо» показав їй на двері і сказав, що в місті є багато інших закладів такого типу, де не курять. З проханням з’ясувати правомірність таких дій Наталія і звернулася до нас.

Чиє слово буде останнім?

«Скарг на курців більшає в період настання холодів, – зазначає в. о. начальника інспекції з захисту прав споживачів у Закарпатській області Анатолій Рижиков. – Як відомо, в Законі, котрий ставить табу на куріння в громадських місцях, чітко прописано, що палити заборонено не тільки на площах чи у скверах. Сувора заборона встановлена і на куріння навіть електронних сигарет у ресторанах і барах. Звісно, сказати, що ресторатори дослухаються до вказівок парламенту, ми не можемо. Всі прекрасно знають, що навіть в Ужгороді можна нарахувати кілька десятків закладів, де на заборону не зважають».

За словами Анатолія Геннадійовича, інспекція проводить планові перевірки, проте користі від них мало: «Попередження про те, що їхній заклад перевірятимуть, підприємці отримують у письмовій формі за десять днів до перевірки. За цей час власник закладу встигає навести лад, так що причин для штрафування вже просто не буде. Інша річ, коли ми діємо, керуючись заявою скаржника. Тоді проводиться термінова перевірка вже за фактом порушення прав споживача. У разі, якщо недолік зафіксований, справа набуває іншого статусу і направляється на доопрацювання: ставляться відповідні завдання і встановлюються строки їх виконання».

Саме тому головний захисник прав споживачів області наголошує на необхідності таких звернень у разі виявлення порушень: «У наших людей просто такий менталітет. Вони мовчать до останнього, а потім нарікають на те, що ми нічого не робимо. Люди не розуміють, що без конкретного приводу ми не можемо позиватися ні до яких структур. Тому ще раз наголошую: подавайте свої скарги до нас, і ми намагатимемося усунути негаразди, з якими ви стикнулися».

«Робота з виявлення порушень за статтею 2 Закону України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення» ведеться регулярно, – стверджує заступник начальника Ужгородського МВ УМВС В’ячеслав Григор’єв. – Наші працівники контролюють дотримання вимог чинного законодавства і вживають заходів щодо запобігання порушенням закону. Організовуються рейдові перевірки закладів громадського харчування, ресторанів, кафетеріїв, барів. Патрулюються вулиці, де наявні великі скупчення людей. У разі, якщо порушення зафіксовано, винуватець доставляється до міськвідділу, де з ним спершу проводять профілактичну бесіду. Коли ж ситуація повторюється, на порушника вже чекає адміністративна відповідальність».

Курив на площі? Кроком руш – на адмінкомісію!

Протоколи, що стосуються куріння в громадських місцях, розглядаються не лише в міліції, а й на засіданнях адміністративної комісії під головуванням міського голови Ужгорода Віктора Погорєлова. До слова, їхній «пік» помічався, коли заборона тільки-но набула чинності, – тоді мінімум 50% протоколів стосувалися куріння. Нині пристрасті вщухли, люди ставляться до заборони серйозніше.

Наостанок можна констатувати: на жаль, закон про заборону паління у нас – не для всіх. І хоч більшість закладів громадського харчування чемно його дотримуються, та не бракує й таких, де їх повністю ігнорують, цинічно виправдовуючись захистом прав курців.

Іннеса МАНЗУЛИЧ, «Ужгород»


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS