Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 45 (378) Тетяна Мар’їна: «Історія, збережена на папері, є безсмертною»

Про специфіку роботи міських архіваріусів – у розмові з їхнім керівником

«Що написане пером, того не вирубаєш і сокирою!» – це давнє прислів’я знаходить своє підтвердження і тепер, коли надворі XXI століття і повним ходом діє Інтернет. Важлива документація з’являється регулярно, і її збереження є обов’язковим пунктом у житті всієї держави. Цю функцію, як відомо, виконують архіви, котрі зберігають документи навіть столітньої давнини.

Структура, де з паперів можна дізнатися про офіційне минуле міста, є і в Ужгороді. Направлена сюди суспільно важлива інформація потрапляє до рук її подальших розпорядників – архівістів.

Ми звернулися до представниці цієї професії – начальника архівного відділу Ужгородської міської ради Тетяни Мар`їної, яка працює з міськими архівами близько чотирьох років. За цей час вона встигла полюбити свою справу і тепер повністю їй віддається: «Діяльність у цій сфері без бажання просто неможлива. Працювати в архівах можуть не всі – робота загалом сидяча і потребує чималої витримки, терпіння, як і всяка «паперова» справа. Праця архівіста є відповідальною і цікавою. Документи ж, які потрапляють до нас, ще й мають важливе значення для міста».

– А з якими питаннями звертаються люди найчастіше?

– Здебільшого причини звернутися до нашого відділу в людей виникають через життєву чи професійну потребу. За дверима нашого архіву вони можуть віднайти документи, котрі створюються в ході діяльності того чи іншого міського підприємства і в подальшому визнаються цінним надбанням українського народу. В якому стані будуть збережені ці документи, в такому вигляді вони й дістануться нашим нащадкам. У документах – наша історія, досвід, перспективи розвитку на майбутнє. Попри складні умови зберігання документів – проблеми фінансування тощо – ми намагаємося в найкращому вигляді зберегти інформацію. Сподіваюся, нам це вдається добре. Історія, що збережена на папері, є безсмертною.

– Пані Тетяно, а в чому ж загалом полягає робота вашого відділу?

– Ми є самостійним структурним підрозділом Ужгородської міської ради. Крім мене, у відділі працюють ще два спеціалісти: завідувач трудового архіву Ганна Бондаренко і головний спеціаліст Олена Станчак. Кожна з них веде свій напрям роботи. Ганна Борисівна працює з трудовим архівом – надає довідки про стаж роботи і заробітну плату. А Олена Степанівна видає майнові довідки. Головне ж їхнє завдання – забезпечення обліку, збереження й охорони документів національного архівного фонду, які нагромаджуються протягом функціонування в місті тої чи іншої структури. Це дає нам змогу ознайомитися з роботою підприємства, проаналізувати її, побачити всі переваги й недоліки, котрі виявляються під час роботи.

– А скільки років найдавнішим документам, які зберігаються в міському архіві?

– У цих стінах є папери, зареєстровані ще в 1951 році. Раніше в нас тут зберігалися і давніші документи, але у зв’язку з тим, що умови не дозволяють їх тут зберігати, папери довелося відправити до обласного архіву.

– Які найцікавіші запити на інформацію ви отримували?

– Хочу роз’яснити всім, що наша структура не збирає якоїсь інформації національного значення. Тут зберігаються рішення міськвиконкому, документація ліквідованих підприємств і структур, а також тих, що функціонують тепер, і таке інше. Цікавими для всіх і кожного ці дані не є. Вони можуть знадобитися тільки людям, котрі були чи нині є пов’язані зі сферою, інформацію про яку запитують.

Стосовно рішень, ухвалених на закритих комісіях міськради, то для ознайомлення з ними людина має аргументовано пояснити причину зацікавлення цими даними, вказати, для чого саме вона хоче отримати ту чи іншу інформацію. Також архівними матеріалами користуються науковці, дослідники під час написання своїх праць. Серед них, наприклад, Віктор Шевченко, котрий певний час працював у нашому архівному відділі і згодом за інформацією, наданою архіваріусами, написав книгу.

А про що ви мрієте у професійному плані на майбутнє?

– Я вже живу думками про переїзд нашого архіву до нового приміщення, яке нам виділили на вул. Кармелюка, 7. Велика площа будівлі дасть змогу не тільки розкласти на свої місця всі документи, наявні в архіві тепер, а й дозволить збирати далі, не переймаючись тим, куди покласти той чи інший документ, аби він завжди був під рукою в потрібний момент. Тоді ми запропонуємо і самим ужгородцям долучитися до заповнення архівних полиць. Головне, що вони повинні довести під час здачі матеріалів до архіву, – це значимість збереження саме цієї інформації. Там, сподіваюся, буде вже належна система охорони, котра захищатиме документацію ще й від сторонніх очей, адже те, що є важливим для однієї людини, може надалі відіграти важливу роль і для міста в цілому. Збиратимемо вже також фото- й відеоматеріали, які стосуються нашого міста. Разом, надіюся, ми зможемо добре зберегти сьогодення для майбутнього покоління. Маємо намір облаштувати там читальну залу, де б охочі могли ознайомитися з необхідними їм документами, так би мовити, не відходячи від каси. Переїхати до нового приміщення маємо вже до кінця цього року. Тепер питання – у виділенні коштів казначейством. Та сподіваймося на краще, і воно так і буде.

Іннеса МАНЗУЛИЧ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS