Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 44 (737) В гостях у психолога. Стан пригнічення чи спосіб маніпуляції людьми?

Найчастіше депресивний стан помічається у людей віком 20–30 років

Останнім часом усе більше людей звертається до психологів. Серед основних причин звернень – психологічна напруга, викликана, зокрема, такими факторами, як фінансова нестабільність, проблеми в сім’ї, невміння реалізувати себе у суспільстві. Нерідко люди почуваються загнаними в глухий кут і замикають проблеми в собі. Це і є першим кроком до депресії.

Чому вона виникає і що являє собою цей незрозумілий стан, «Ужгород» запитав у психолога-практика Світлани Хоркавої, котра залюбки погодилася дати кілька порад щодо того, як не стати заручником власного «я».

– Отже, пані Світлано, насамперед розкажіть, чим з психологічного погляду є депресія.

– Взагалі депресія – це стан пригнічення. Характеризується вона зниженням фізичної активності, заниженням самооцінки, небажанням працювати і скритністю. Людина в прямому сенсі слова замикається в якусь вакуумну кулю, з котрої не бажає виходити. Вона потопає у своїх проблемах, якими ні з ким не хоче ділитися. А це дуже погано! Адже з легкої депресії, що триває два-три тижні, явище може перерости в серйозне психічне захворювання, коли без антидепресантів обійтися вже неможливо.

– Але ж антидепресанти негативно впливають на життя людей. Чи не так?


– Згодна! Тому моя порада така: найкраще не вичікувати критичного моменту, а за перших ознак депресії звертатися до фахівців. Тепер психологія вже не новинка, і ми завжди готові прийти вам на допомогу у скрутну хвилину. Та якщо людина не має бажання поліпшити свій душевний стан, зробити щось на краще буде дуже складно, навіть майже неможливо.

– Чи справді депресія буває сезонною?

– Чесно кажучи, це явище може спіткати нас у будь-яку пору року. Безперечно, на поведінку і самопочуття людини впливає і зміна погоди, але все ж найчастіше поява депресії спричинена внутрішніми проблемами людини: негаразди в сім’ї, проблеми на роботі тощо. Погода ж справляє додатковий вплив на стан і поведінку людей. Восени дні стають коротшими, дощить, надворі холодно, і люди менше часу проводять на свіжому повітрі. А це тягне за собою низку інших проблем – те ж зниження активності і пригнічення настрою, що і є першим дзвоником до початку депресії.

– А темперамент людини відіграє роль у її схильності до депресії?

– З якогось боку – так! До прикладу, холерики й сангвініки майже не впадають у депресію – вони без жодних докорів сумління виливають свої проблеми іншим. Їх можна порівняти з вампірами. Завдяки рисам свого характеру вони нерідко маніпулюють тими, хто їх слухає, – чого не скажеш про меланхоліків і флегматиків, котрі, зазвичай, приховують усе в собі. Висновок, гадаю, зрозумілий!

Стреси, які тепер ідуть нога в ногу з нами, тільки загострюють ситуацію. Вони насамперед пов’язані з економічним становищем у країні. Багато людей впадають у депресію через фінансову нестабільність і безробіття.

– Яка вікова категорія найбільше схильна до депресивного стану?

– Згідно з результатами новітніх наукових досліджень, найчастіше депресивний стан зустрічається в людей від 20-ти до 30 років. Ця категорія громадян стикається з проблемою обрання фаху і влаштування на роботу по спеціальності. Коли після закінчення навчання в університеті вони розуміють, що роботи немає, – переживають не найкращі емоції. У цей період люди думають і над створенням сім’ї, а це теж може вплинути на емоційний стан. Чоловік і жінка починають віднаходити спільні інтереси, думати про майбутніх дітей, про те, як жити разом… Коли ж стикаються з проблемою несумісності характерів, тут велике значення має поступливість. Також корективи у спільне життя вносить матеріальна забезпеченість. Через те, що грошей обмаль і нема можливості їх заробити, люди стають замкнутими, закритими від інших.

– А гендерні фактори мають якесь значення стосовно впадання в депресію?

– Так! І, як ви вже здогадалися, найбільший ризик її виникнення – у жінок. Ми вразливіші, емоційніші, дуже близько до серця сприймаємо не тільки свої, а й чужі проблеми. А це, можна сказати, подвійний удар.

– У професійному плані також є розмежування на схильних і менш схильних до депресивних станів?

– Еге ж! Звичайно, тут має значення, яка у вас робота. Аби було зрозуміліше, наведу приклад: частіше депресія зустрічається в офісних працівників, аніж у будівельників. Коли людина працює фізично, вона не має часу на зайві роздуми про сенс буття на цьому світі. А от у тих, хто весь день проводить за паперами чи сидячи за комп’ютером, часу для цього предостатньо. У багатьох країнах керівництво таких закладів уже ввело хвилини відпочинку – так звані «Coffеe-Brake», також там облаштовані розважальні зали з настільним тенісом чи більярдом. І людина, коли втомлюється від роботи, – замість того, аби «піти в себе», йде у такий зал і певним чином перезаряджається. Це і підвищує продуктивність праці, і запобігає виникненню депресії.

– А якими є наслідки тривалої депресії?

– Затяжний стресовий стан у кращому випадку веде до лікування у психдиспансері – у гіршому ж може призвести до суїциду. Саме тому, щойно ви помітили перші ознаки депресії, – бийте на сполох, і тоді допомогти вам буде легше, аніж коли ситуація дійде до критичної. Депресія – це не спосіб розв’язання проблем, це – намагання втекти від них.

Розмовляла Іннеса МАНЗУЛИЧ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS