Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 28 (721) Віктор Погорєлов: “Місто працює весь час”

Незважаючи на всі об’єктивні труднощі, за два з половиною року в Ужгороді зроблено дуже багато

На своїй посаді міський голова Ужгорода Віктор Погорєлов перетнув екватор 5-річного терміну, тож є чудова нагода підбити підсумки діяльності за період, що минув. Зауважмо, керувати містом Віктору Володимировичу доводиться в дуже несприятливий період, коли країна перебуває в постійному передкризовому стані (про це не раз нагадує й центральна влада), що тягне за собою економію на всьому можливому, затягування ременя, а відповідно - й проблеми з оплатою всіх важливих для життєдіяльності міста робіт.

Тим не менше, зроблено в місті за цей час чимало. А що конкретно, “Ужгород” поцікавився у самого міського голови.

ЗМЕНШЕННЯ СМЕРТНОСТІ ТА РІСТ НАРОДЖУВАНОСТІ

- Вікторе Володимировичу, традиційно наших людей у першу чергу цікавить ситуація в охороні здоров’я, освіті та міському благоустрої. Старших людей, крім того, турбує соціальний захист. Пропоную й нам розпочати з цих тем.

- Головне, що вдалося нам зробити в медицині, - суттєво збільшити її бюджет. Це, звичайно, дозволило покращити рівень надання медичних послуг ужгородцям. Так бюджет охорони здоров’я на 2011 рік становив 65 млн. 711 тис. гривень, у 2012 році - 77 млн. 339 тис. гривень, а в 2013 році - 79 млн. 283 тис. гривень. Крім того, з кінця 2010 року ми додатково виділили на медицину 9,4 мільйона гривень. Завдяки цьому цьогоріч фінансування медичних потреб одного ужгородця становить уже 685 гривень. Погодьтеся, така сума дозволяє забезпечити хворого як необхідними медикаментами, так і пристойним харчуванням.

Не забуваємо в міській раді ми і про те, що отримувати допомогу пацієнти повинні в пристойних умовах, тому з 2011 року на будівництво та реконструкцію медичних закладів із міського бюджету ми виділили трохи більше ніж 10 мільйонів. За ці гроші, зокрема, зробили капремонти дахів медустанов; добудували котельню міської дитячої лікарні та реконструювали - центральної міської клінічної лікарні; завершуємо ремонт будівлі сімейної медицини на вул. Легоцького.

Близько трьох мільйонів з міського бюджету витратили на медичне обладнання і комп’ютерну техніку для медзакладів. До речі, хочу наголосити, що значну користь нам приносять партнерські стосунки з містами-побратимами. Зокрема, американський побратим Ужгорода місто Корваліс подарував нашому місту сучасний мамограф, небулайзери, ультразвукові апарати, томограф, оптичний рентгенапарат, компресор хірургічний та інше медобладнання.

Загалом, для медицини за цей час було зроблено дуже багато, і лише перерахунок усіх позитивів може зайняти чималу газетну площу. Найкраще про результати свідчить те, що в місті відмічається покращення демографічної ситуації в цілому, в першу чергу за рахунок зростання рівня народжуваності та формування позитивного приросту населення - до +3,9; зменшується смертність працездатного населення; стабілізується стан здоров’я дітей, про що свідчить зменшення показника захворюваності, а також показника малюкової смертності та інвалідності.

ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ЗАПРАЦЮВАЛИ ДВА БАСЕЙНИ

- Звичайно, те, що в нас з’являється все більше маленьких ужгородців, не може не тішити. Втім, з часом потрібно дбати про те, щоб дати їм гідну дошкільну та шкільну освіту. Які зрушення в Ужгороді в цій галузі?

- Так, справді, всі ужгородці, в яких є маленькі діти, знають, що місць у садочках бракує. Звісно, відомо про це й міськраді. Тому, прагнучи, щоб дошкільною освітою було охоплено не менш ніж 85% діток, міська влада реорганізувала три навчально-виховні заклади в дитсадки. Школа № 18 реорганізована в НВК “Горяни”. У ньому, а також у дитсадках № 33 і № 36 відкриті додаткові групи. Крім того, на пл. Петефі відкрита нова школа для молодших школярів, на що витрачено близько двох мільйонів меценатських коштів.

Оскільки догляду дорослих, поки батьки на роботі, потребують і наймолодші школярі, з 1 вересня минулого року в Ужгороді було відкрито 15 додаткових груп продовженого дня. Нагадаю, до речі, що наші дошкільні та шкільні заклади відвідують не лише мешканці міста, а й 2 тисячі дітей з Ужгородського району.

Не забуваємо, звичайно ж, і про літні табори для школярів. Приємно відзначити, що на це нам вдається виділяти все більше коштів. Скажімо, якщо торік на дитячі табори при школах було виділено 400 тисяч гривень, то цього літа - вже 700 тис.

Основні фінансові витрати в дошкільних та шкільних закладах освіти йдуть на ремонт і реконструкцію будівель. І в цьому плані нам теж є чим пишатися. Всього по закладах освіти виконано робіт на загальну суму: у 2011 році - 7 798 000 грн., у 2012 році - 9 881 700 грн., за І половину 2013 року - 4 279 600 грн.

Зокрема, хочеться відзначити відновлення роботи шкільних басейнів гімназії м. Ужгорода і БПЛ “Лідер” - ЗОШ № 20, реконструкцію під облаштування основи спортивних майданчиків зі штучним покриттям для гри в міні-футбол, будівництво 10 нових котелень та реконструкцію старих, що дозволило перевести на автономне опалення всі без винятку освітні заклади. Ми також відремонтували чимало дахів та фасадів, завершили реконструкцію будівлі ЗОШ № 4 (майже два мільйони гривень), актовий зал школи № 5 тощо.

ПОНАД 10 ТИСЯЧ НОВИХ РОБОЧИХ МІСЦЬ

- Вікторе Володимировичу, не секрет, що нині в країні - і Ужгород тут не виняток - найважче живеться людям пенсійного віку, також невиліковно хворим, інвалідам та просто соціально незахищеним верствам населення. Як міській владі вдається полегшувати їм життя?

- Згоден з вами, що найважче нині тим, хто з тих чи інших причин тепер не здатен подбати про своє благополуччя самостійно. Втім, радий відзначити, що нам вдається полегшити їхнє життя - нехай, можливо, й не настільки, як вони потребують. Загалом роботою міського управління праці та соціального захисту населення я дуже задоволений. Спеціалісти управління регулярно перевіряють матеріально-побутові умови проживання громадян пільгових категорій, зокрема й пенсіонерів та інвалідів. З 2011 року й до кінця першого півріччя нинішнього міськрада надала фінансову допомогу 2176 малозабезпеченим громадянам на загальну суму 295,6 тисяч гривень.

Крім того, 63 особи отримали інвалідні візки, стільки ж - милиці й палиці; 660 ужгородців направили для протезування; путівки в санаторії отримали за рахунок різних джерел 380 громадян міста, зокрема 276 ветеранів війни; 46 010 чоловік придбали медикаменти за пільговими цінами. Підтримується і вдосконалюється робота в міському територіальному центрі для інвалідів на вул. Тимірязєва.

Виплати пільговикам можна перераховувати довго. За останні півроку працівники управління надали різноманітних послуг на 50 млн. 809 тис. гривень.

Окремо хочу відзначити роботу реабілітаційного центру “Дорога життя”, який опікується дітьми з вадами розвитку. Головне завдання Центру, з яким він справляється, - привчити цих діток до повноцінного життя.

Але не забувайте, що це управління працює не лише з пільговиками, а й дбає про захист працездатних ужгородців. За два з половиною року спеціалісти управління перевірили 1131 підприємство (організацію, установу) міста, щоб виявити неофіційних працівників, тіньову зарплату, шкідливі й небезпечні умови праці.

Згідно з Програмою сприяння зайнятості населення на 2010-2011 рр. в Ужгороді у 2011 році створено 3862 нові робочі місця (154,5% до річного прогнозу). А згідно з Програмою сприяння зайнятості населення на 2012-2014 рр. в Ужгороді у 2012 році створено 4057 нових робочих місць (104%), у 2013 році вже створено 2314 нових робочих місць (57,8%).

ЦЬОГОРІЧ НА ЕКОНОМІЧНИЙ ТА СОЦІАЛЬНИЙ РОЗВИТОК - 52 МІЛЬЙОНИ

- Робочі місця - це вже економіка міста. Яка загалом ситуація в економічній сфері?

- За час, про який ми говоримо, на розгляд виконкому та сесії міської ради були подані 3 проекти “Програм економічного і соціального розвитку міста”. Міськрада затвердила Програму підтримки розвитку малого і середнього підприємництва в м. Ужгороді на 2011-2012 роки та відповідно на 2013-2014 роки.

Ми весь час намагаємося підтримувати чесних підприємців та створювати їм комфортні умови для роботи в Ужгороді - і це дає свій результат. Про збільшення кількості робочих місць я вже сказав. З кожним роком зростають і податкові надходження до бюджету міста. А це, у свою чергу, дозволяє нам виділяти більші кошти на капітальне будівництво, утримання, ремонт і реконструкцію об’єктів комунальної власності. Так за два останні роки реконструйовані вулиці Минайська, Швабська, Мукачівська, Легоцького, низка тротуарів міста.

За кошти, передбачені Програмою економічного і соціального розвитку міста на 2013 рік, ми проводили роботи з утримання доріг, зелених насаджень, систем вуличного освітлення, світлофорних об’єктів, русла річки Ужа, кладовищ, ліквідації несанкціонованих сміттєзвалищ. Лише в першій половині 2013 року на ремонт вулиць та об’єктів благоустрою ми виділили 1 млн. 151 тис. гривень. А всього на утримання, розвиток житлово-комунального господарства, будівництво і реконструкцію соціально-культурних та комунальних об’єктів, ремонт закладів освіти, охорони здоров’я Програмою економічного і соціального розвитку міста на 2013 рік передбачено понад 52 мільйони, з них понад 10 мільйонів - на ремонт вулиць та тротуарів. За два останні роки нам вдалося завершити перехід міста на автономне й індивідуальне опалення, що значно покращило ситуацію в опалювальний період. Остаточно розв’язали проблему вивезення та утилізації сміття, уклавши угоду з підприємством “АВЕ”, яке успішно справляється зі взятими на себе зобов’язаннями.

Окремо хочу відзначити розвиток туризму, який є невід’ємною частиною ужгородської економіки. Тут у нас вже затверджено фінансування з джерел міжнародної технічної допомоги проекту “Підвищення туристичної привабливості історичних міст-побратимів Ярослава та Ужгорода” реставрації будівлі Амбару та Винного льоху на вул. Ракоці, 2 - на суму 900 тис. євро. З 2012 року ми реалізовуємо грантовий проект “Партнерський проект розвитку спільного туризму, який базується на молодіжному спорті та розважальних центрах” на загальну суму 59 тис. євро.

Наші спеціалісти спілкуються на семінарах з колегами і працюють над розробкою проекту розвитку велосипедної інфраструктури, що, не сумніваюся, зробить місто ще привабливішим для гостей.

НА МІСЬКИХ ПЕРЕВЕЗЕННЯХ ЗАДІЯНІ 184 АВТОБУСИ

- Вікторе Володимировичу, одним із найпроблемніших і водночас дуже актуальних питань для життєдіяльності міста є громадський транспорт. Не мені вам казати, що претензій до маршрутних перевезень у нас вистачає і, певно, десь вони справедливі. Що можете сказати з цього приводу?

- Не найпростіше для нашого міста питання. Ми це знаємо бодай тому, що за два з половиною року розглянули 204 письмові звернення громадян і 144 звернення, прийняті по телефону, щодо роботи автобусів на міських автобусних маршрутах загального користування та поліпшення дорожньої інфраструктури міста. Водночас, мушу сказати: хоч окремі претензії до маршрутних перевезень я визнаю, але в цілому ситуація з приходом до керівництва нашої команди суттєво змінилася на краще.

У грудні 2010 року, тобто практично відразу, як я очолив місто, ми уклали договори на право перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах терміном на 5 років. На даний час в Ужгороді затверджена автобусна маршрутна мережа з 28 маршрутів. Перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування здійснюють 184 автобуси.

Питання безперебійної роботи автобусного транспорту, заходів для безпеки дорожнього руху та безпечного перевезення пасажирів на громадському транспорті, розвитку й удосконалення дорожньої інфраструктури ми постійно тримаємо на контролі. За 2,5 року відбулося 27 засідань комісії з безпеки дорожнього руху та координації роботи автотранспорту, 12 нарад заступника міського голови з перевізниками щодо неухильного дотримання умов договорів. Підсилили контроль за дотриманням перевізниками зобов’язань, які вони взяли на себе, підписуючи угоди на роботу. Як результат, за цей період проведено 72 заміни автобусів на новіші та комфортабельніші.

Раз уже згадали маршрутний транспорт, то нагадаю, що безпосередньо ним опікується відділ транспорту, державних закупівель та зв’язку. За цей час він також провів 22 перевірки автобусів на маршрутах на предмет їх належного санітарного й естетичного стану. З метою впорядкування діяльності з надання послуг щодо перевезення пасажирів на таксі рішенням виконкому сформована мережа таксомоторних стоянок; ухвалено низку рішень для вдосконалення контролю за графіком роботи транспорту.

Ми частково змінили чотирнадцять схем руху автобусних маршрутів, щоб покращити пасажирські перевезення та оптимізувати маршрутну мережу. Відкрили новий автобусний маршрут № 24 “НПО Реабілітація - УжНУ - вул. Володимирська”. Впорядкували рух автотранспорту в центральній частині міста у вихідні та святкові дні, провели моніторинг перевезень пільгових пасажирів автомобільним транспортом загального користування, оглянули автобуси на відповідність їх вимогам безпеки, охорони праці й екології, державним стандартам і належного технічного, зовнішнього, внутрішнього та санітарного стану автобусів, що здійснюють перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах.

УЖГОРОДСЬКІ ДІТИ ПОВИННІ ОТРИМАТИ ВСЕ НАЙКРАЩЕ

- Дозвілля, культурні заходи, дитячий спорт - це, певно, одне з найлегших та найприємніших питань, адже відпочинок, а тим паче культурний відпочинок - це те, що люблять всі ужгородці. Те, що в цьому напрямку міська влада робить чимало, не бачать хіба що ті, хто й не хоче бачити. А що скажете ви?

- Дійсно, приємно констатувати, що в цьому напрямку нами зроблено дуже багато. Навіть інформація про роботу управління у справах культури, спорту, сім’ї та молоді за 2,5 року займає аж 29 (!) сторінок.

Думаю, лише перерахунок усіх заходів зайняв би всю газетну площу. Тому й не будемо цього робити. Ужгородські діти відвідують численні спортивні та мистецькі гуртки, демонструють пристойні результати, беруть участь і перемагають у всеукраїнських та міжнародних конкурсах, спортивних змаганнях. Будьте певні: ми знаємо, що наші діти - це майбутнє Ужгорода, і ми докладаємо всіх можливих зусиль, щоб зробити їхнє дитинство якомога щасливішим та пліднішим, допомогти їм розкрити свої таланти.

Звичайно, насамперед це залежить від батьків, але й міська влада зацікавлена й має бажання допомогти дітям та молоді, щоб з часом вони прославляли Ужгород за межами Закарпаття, навіть в інших країнах. Або ж хоч просто запам’ятали свої юні роки як найкращий період життя.

Окремо хочу зазначити: я дуже радий, що завдяки зусиллям мешканців міста, обласної влади нам вдалося відновити роботу парку “Під замком” і нині там так само затишно й гарно, як у роки мого дитинства.

На жаль, доводиться констатувати, що не всі ужгородські дітлахи живуть насиченим безхмарним життям. Повторюся: насамперед безтурботне дитинство залежить від батьків, але не всі вони проявляють потрібну відповідальність перед своїми нащадками. Тому не оминули місто й підліткова злочинність, жебрацтво, неконтрольоване дитяче дозвілля, яке включає в себе прогулювання занять у школі, споживання спиртного й інші негативні речі. Управління проводить регулярні рейди нічними клубами, інтернет-кафе, місцями масового скупчення молоді, щоб запобігти таким негативним явищам.

Особливо боляче за найменших ужгородців, які повністю залежні від недолугих батьків. Ми створили базу даних на дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Згідно з даними служби у справах дітей, яка опікується захистом прав неповнолітніх, запобіганням злочинності та правопорушенням серед них, за 2,5 року статус дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування, отримали 98 юних ужгородців. Вони всиновлені, відправлені до дитбудинків, передані до прийомних сімей тощо. Служба за цей час дійшла висновку, що 75 батьків повинні бути позбавлені батьківських прав.

Це - сумні дані, які ми також змушені визнавати й оприлюднювати. Однак такі негативні показники є характерними для кожного українського міста, і Ужгород, на щастя, має далеко не найгіршу картину. А визнання того, що така проблема існує, є одним із кроків до її розв’язання. Станом на першу половину цього року під супроводом Ужгородського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді перебуває 145 родин із 338 дітьми.

З МІСТАМИ-ПОБРАТИМАМИ - ПЛІДНА СПІВПРАЦЯ

- Ваша робота передбачає, зокрема, й безпосередній контакт з ужгородцями. Як відомо, кожного першого понеділка місяця ви проводите особистий прийом громадян. Як багато людей до вас звернулося за період роботи на посаді міського голови та з якими проханнями до вас звертаються найбільше?

- На особисту зустріч зі мною прийшло 1158 людей. Та значно більше звернулося поштою - 8892 громадян. Навряд чи когось здивую, сказавши, що переважно люди приходять з особистими питаннями, проханнями допомогти у розв’язанні власних проблем, з якими не спроможні справитися особисто. В основному це питання аграрної політики та сільського господарства (2545 звернень), комунального і дорожнього господарства (2876), житлової політики (1725), соціального захисту (1161) і так далі. Надійшло також 191 звернення з питань забезпечення законності та охорони правопорядку. Ще 30 грудня 2011 року я видав розпорядження про створення громадської приймальні, щоб ми могли надавати громадянам безоплатну первинну правову допомогу. Крім того, звернення ми регулярно розглядаємо на засіданнях міськвиконкому і щотижневих нарадах за участі керівників усіх відділів та управлінь міськради.

- В нашій розмові вже згадувалася співпраця з іноземними містами й країнами, зокрема з містами-побратимами. А загалом, на якому рівні міжнародна співпраця нашого міста?

- Я б сказав, що доволі жвава та плідна. За час моєї роботи на посаді глави міста у нас відбулися зустрічі з послами Великобританії, Японії, Швейцарії, Австрії та інших країн. Усього місто з офіційними візитами відвідали дипломати 23 країн світу. Ми регулярно приймаємо делегації з численних міст-побратимів Ужгорода і самі відвідуємо їх. Я особисто побував на святкуваннях їхніх знаменних дат у шести містах - наших побратимах.

За сприяння та допомоги міської ради відбувався обмін учнівськими і студентськими групами, творчими колективами. Підписано низку партнерських угод між загальноосвітніми школами і дошкільними навчальними закладами, спортивними закладами міста. Є ряд інвестиційних проектів з містами-побратимами. Завдяки цьому ми, зокрема, напередодні дня міста зуміли відкрити для мешканців та гостей міста старовинні підвали “Совине гніздо”, котрі до того 40 років використовувалися як складські приміщення.

- У 2011 році вступив у дію Закон України “Про доступ до публічної інформації”, який мав на меті зробити діяльність, зокрема, органів місцевого самоврядування більш відкритою. Чи стала такою робота міськради?

- Я не думаю, що Ужгородська міськрада й до того була закритою від мешканців міста. Але дійсно, зі вступом у дію закону всі, хто бажає стежити за діяльністю міського органу влади, отримали таку можливість. Можу сказати, що мешканці міста активно користуються цією можливістю, і мене, як міського голову, тішить, що життєдіяльність міста цікава його мешканцям. Відколи закон почав діяти, на нашу адресу надійшло 495 запитів на інформацію.

До речі, цікаво, що безпосередньо від ужгородців запитів лише 355. На другому місці - запити з Києва. Є також із райцентрів Закарпаття, обласних центрів України. Найчастіше звертаються щодо надання копій проектів рішень та ухвалених рішень сесій Ужгородської міської ради і виконкому, організаційних питань та питань діяльності міського господарства. Крім того, запити стосувалися майнових питань, питань архітектури, освіти, земельних, роботи транспорту, торгівлі, культури і спорту.

Проблем у нас з інформаційними запитами немає. Всі вони оперативно розглядаються, й відправники отримують відповіді. А раз на місяць інформація про запити з’являється на офіційному сайті Ужгородської міськради.

- Вікторе Володимировичу, наостанок, як і прийнято в подібних розмовах, хотілося б почути про головні завдання, які ви ставите перед собою на другу половину своєї каденції на посаді міського голови Ужгорода.

- Не буду багато говорити, визначу наші пріоритети тезово. Серед наших головних планів на наступні два з половиною року: затвердження генерального плану Ужгорода, відкриття нового цвинтаря, завершення робіт для переходу на цілодобове водопостачання, виконання програми освітлення міста повною мірою (вартість - 25 мільйонів), розширення пішохідної зони, встановлення платних шлагбаумів перед заїздами до центру, відновлення роботи дитячої залізниці, старт будівництва сучасних дитсадка і школи, початок робіт зі зведення нового пішохідного мосту, побудова 5 фонтанів, реконструкція фасадів будівель у центрі міста, реконструкція площі Театральної, ремонти доріг та тротуарів на всіх вулицях міста.

Юрій ЛІВАК


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS