Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 23 (716) Батогом і пряником. Виманюють гроші через електронні засоби, яких нині у кожного кілька

Через екран мобільного телефону, різні сучасні модифікації комп’ютера - з віртуального простору численні шахраї залазять у простір реальний і витягують гроші з кишень, банківських карток і рахунків фірм. “Ужгород” з’ясовував, як це буває і що робити “для профілактики” та в разі, якщо ви стали жертвою.

Начальник сектору боротьби з кіберзлочинністю УМВС у Закарпатській області Любомир Цьока розповів, що підрозділ, який він очолює, тепер розслідує дві справи про заволодіння коштами підприємств. Вірус запустили у систему електронних переказів “Клієнт - банк” і в одному випадку “нагріли руки” на 93 тисячі гривень, в іншому - аж на мільйон шістсот вісімдесят тисяч гривень. Торік підрозділу вдалося повернути 650 тисяч гривень, теж вилучених через онлайн.

Віруси, точніше вірусні програми, запускаються в систему і або самостійно обирають фірму, або ж - під цілеспрямованим управлінням.

Учасників щонайменше троє: хакер - розробляє програму і запускає її; “фінансист” - створює систему переказу коштів; третій - отримує готівку. Останній - це фіктивна фірма або доброволець, який за винагороду йде в банк. Таких часто знаходять в Інтернеті, на форумах - зазвичай це безробітні, студенти, котрі, якщо аферою вже займаються правоохоронці, першими потрапляють до їхніх рук. Далеко не завжди всі учасники знають, що відбувається шахрайство, яка його мета і хто замовник. Тішить, що на Закарпатті таких “умільців” наразі не густо - діють групи з великих міст України, з Росії, інших країн.

За словами Любомира Івановича, дуже ризикують користувачі, які люблять на робочому комп’ютері цікавитися розвагами, клікати на рекламні віконечка, завантажувати “цікавеньке” - ігри, фото, музику тощо.

Штраф за “полуничку” і “справа від СБУ”

Служба безпеки України навіть застерігала не вестися на повідомлення, які приходили багатьом користувачам від імені цієї установи з вимогою сплатити гроші за перегляд сайтів з порнографією.

“Лазиш” сайтами, деякі з них пропонують “полуничку”. Свідомий або ж випадковий клік - і раптом повідомлення на весь екран: Служба безпеки заблокувала ваш Windows, бо ви використовували свій комп’ютер з протиправною метою - проглядали та копіювали матеріали з елементами педофілії, насильства… Для розблокування необхідно заплатити протягом 12 годин 220 гривень… Бувало, при цьому обіцяли навіть видалити з архівів СБУ персональну справу проти користувача!

Тим, хто не знає, що робити з комп’ютером, - а часто на таке, подорожуючи Інтернетом, натрапляють підлітки, - соромно звертатися до когось. Та й сума не здається непідйомною - от і платять шахраям.

“Я втратив усе! Перекажіть гроші!”

За рік роботи закарпатських міліціонерів - борців із кіберзлочинністю, за словами Любомира Цьоки, до них лише двічі зверталися приватні користувачі. Але зі спамом, вірусами, зломами скриньок, аккаунтів зустрічався практично кожен. Багатьом приходять “листи щастя” про несподіваний спадок, виграш у лотерею або подарунок/благодійність якогось мецената з далекої країни. Почерговими кроками, які, здавалось би, спочатку нічим не грозять, людину, використовуючи жадобу легкого збагачення. прагнення до “шари”, - “розводять” на гроші. Дуже активно працює ця схема через смс-повідомлення.

Якось від доброго знайомого мені на електронну пошту прийшов тривожний лист. Писав, що поїхав на конференцію в Англію, втратив гроші й документи і не може повернутися додому - просив переказати кошти. Ці повідомлення, дуже вірогідні з огляду на потенційну можливість, що Валентин Михайлович за кордоном на конференції, надійшли всім його численним знайомим по листуванню.

Розповідає пан Валентин: “Мені приходили листи ніби від імені адміністрації Yahoo (принаймні на їхніх бланках), у яких повідомлялося, що вони хочуть для зручності користувачів провести певні зміни в обслуговуванні. Просили повідомити особисті дані і пароль. Пароль не можна нікому довіряти, тому я не відповідав. А потім щось написав - мовляв, відчепіться. Після цього листи почали приходити мало не щодня, попереджали, що закриють скриньку. Відтак - надіслали останнє попередження. Я подумав: що вони можуть зробити мені поганого? І вислав дані. Тоді зловмисники і розіслали листи від мого імені. Дехто повірив і почав збирати гроші.

А тим часом я не міг зайти у свою скриньку - писало, що неправильний пароль. Відповів на секретне запитання - пустило, я встановив новий пароль, але та банда вже заклала своє секретне запитання і завдяки цьому знову зайшла на мою пошту - і знову змінила пароль. Секретних запитань може бути два чи три. Мого вони, звичайно, не знали, і тому я знову зайшов у скриньку. Так повторилося разів три. Тоді я закрив свою пошту за цією адресою і півроку нею не користувався. Згодом відновив і поміняв там усі свої дані (які можна, звичайно). Проте листи почали приходити знову - очевидно, вони розсилаються автоматично тим, хто проявив якусь легковірність. Писали: вам надійшло кілька листів, але ми їх тримаємо в карантині, бо є підозра, що це спам (чи ще щось таке); дайте нам відповідь - і отримаєте листи. Я не відповідав, але потім вирішив, що раз пароль не питають, то не страшно. Так вляпався знову. Гроші вже не вимагали, бо в мою скриньку зайти не могли, але від мого імені розсилали якість тексти про леді Ґаґу, в яких були віруси. Хтось мене про це повідомив і порадив закрити скриньку. Я знову скриньку закрив, потім відкрив. Подібні листи приходять час від часу дотепер, але я вже нічого не відповідаю, бо кожна відповідь береться на замітку, незалежно від змісту, і починається бомбардування. Причому зміст листів міняється, але постійно просять пароль”.

Нормальну інформацію шукаєте ви, а не вона - вас

Досвідчений ужгородський комп’ютерник Сергій радить дотримуватися простих, але ефективних правил:

1. Користуватися ліцензійними програмами.

2. Не шкодувати грошей на антивірусні програми. Хоча як розвиваються вони, так розвивається і продукування вірусів, котрі їх обходять, а користувачеві антивірусники дають ілюзію захищеності.

3. Дотримуватися культури поведінки у світовій павутині - не лазити на сумнівні сайти, де все блимає, заманює, пропонує шару, просить клікнути, закачати - так відчиняєте двері вірусам. Спрацьовує продуманий психологічний розрахунок на автоматичне клікання або звичайну цікавість. Нормальна інформація пасивна - чекає, поки її знайдуть, а не накидається на користувача сама.

4. При користуванні скриньками, аккаунтами використовувати надійні поштові служби, не ігнорувати поради щодо паролів - ніяких дат народження, імен улюблених домашніх тварин, прізвиськ, власних слів-паразитів.

Звичайно, краще не пускати віруси на свій комп’ютер/телефон. Але якщо таке вже сталося, найпростіше для звичайних користувачів - перевстановити систему Windows. Правда, якщо вас суттєво “розвели” на гроші і ви звертаєтеся по допомогу до правоохоронців, цього якраз робити не можна, бо тоді годі з’ясувати, звідки і як відбулося втручання, знайти шахраїв.

А головне - не легковажити. Хоча вже скільки повідомляють про дзвінки нібито міліціонерів, які когось затримали на злочині і вимагають гроші! - знаходяться люди, котрі ведуться…

Лариса ПОДОЛЯК


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS