Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 7 (700) Нове життя Богольвару

На черговому засіданні виконавчого комітету Ужгородської міської ради схвалено Програму участі Ужгорода у спільному українсько-польському грантовому проекті “Ярослав - Ужгород: спільна ініціатива для покращення туристичної привабливості історичних міст-побратимів” на 2013-2015 роки. Програмою передбачено здійснення реставрації в Ужгороді пам’ятки архітектури національного значення XVIII століття - будівель “амбару” та винного льоху (”Совине гніздо”, “Богольвар”) по вул. Ф. Ракоці, 2.

Як розповів начальник управління економіки та підприємництва Ужгородської міської ради Михайло Станкович, загальний бюджет грантового проекту, головним партнером Ужгорода в якому виступає міська рада польського міста Ярослава, становить 1 млн. 856 тис. євро. Реалізація проекту для Ужгорода обійдеться у 928 тисяч євро, причому 90% цих коштів надійде у вигляді гранту (понад 835 тис. євро). Партнерська частка Ужгорода в проведенні реставраційних робіт становитиме 92 тисячі євро. Також за рахунок коштів міського бюджету передбачено виготовлення проектно-кошторисної документації. Загальний бюджет заходів Програми для Ужгорода становитиме 1 млн. 400 тис. гривень. Цього року з міськбюджету буде витрачено 600 тисяч гривень, з них 400 тисяч - на виготовлення проектно-кошторисної документації. На 2014 рік бюджетом має бути передбачено 400 тисяч гривень, ще 400 тисяч - у 2015 році. З ініціативи секретаря міської ради Світлани Король у проект рішення при розгляді було внесено пропозицію рекомендувати міській раді передбачити кошти на фінансування в цьому році.

Цього четверга влада Ужгорода спільно з представниками управління архітектури й містобудування Ужгородської міської ради та міськими проектантами оглянули історичну пам’ятку “Совине гніздо” чи, як її ще звуть місцеві старожили, “Богольвар” - будівлю з винним льохом і коморою, зведену в далекому 1781 році. Відбулося обговорення спектру робіт, які слід виконати в рамках реставрації.

Сьогодні ця історично-архітектурна пам’ятка є досить популярною - тут часто проводяться різноманітні фестивалі. Та скільки ще стоятимуть історичні стіни, якщо про них не попіклується влада міста, - невідомо, адже 232 роки - немалий вік для споруди. За словами міського голови Ужгорода Віктора Погорєлова, упорядкування приміщень Богольвару вже розпочалося, і сьогодні ужгородці та гості міста можуть побачити зміни цієї пам’ятки на краще: “Нещодавно ми дещо змінили вигляд прилеглої до пам’ятки території - замінили старе вибите мощення на майданчику біля винного льоху і за кошти меценатів провели очищення самих підвалів. Тепер почали задумуватися над тим, щоб продовжити відновлювати історичну пам’ятку архітектури. В цьому нам зголосилися допомогти іноземні інвестори. Зокрема, кажу про партнерів із міста Ярослава (Польща), з якими в нас розроблений спільний проект під назвою “Ярослав - Ужгород: спільна ініціатива для підвищення туристичної привабливості історичних міст-побратимів”. Згідно з цим документом на проведення реставраційних робіт у Богольварі Європейський Союз виділив Ужгороду 900 тис. євро. Саме тому ми вирішили створити робочу групу, яка оглянула б пам’ятку і зробила власні професійні висновки з приводу її реставрації. Ми разом обійшли всі куточки Богольвару, ознайомилися з підвалами пам’ятки, побували у приміщеннях на другому поверсі. Відтак було ухвалено низку рішень, які вже згодом втіляться в життя”.

Створена робоча група спеціалістів повинна оцінити масштаби реставраційних робіт, дати свої професійні рекомендації. “Коли ми перебували в цій споруді, разом з фахівцями обговорили питання її сучасної експлуатації, адже кардинально щось змінювати було б недоречно, - каже Віктор Володимирович. - Фахівці дійшли висновку, що спершу треба відвести ґрунтові води з приміщень підвалу, потім потрібно забезпечити водопостачання, замінити стару понівечену покрівлю і налагодити там освітлення. Крім того, незабаром буде проведене дослідження на виявлення додаткових підвалів, які, можливо, були споруджені під цими. На думку про те, що внизу є ще приміщення, наводить той факт, що в цій будівлі сьогодні є кафетерій, який розміщений набагато нижче від лінії підлоги підвалів. Також варто задуматися над відновленням кам’яних стін, які зазнали корозії. Призначення ж цієї споруди ми змінювати не будемо. У ній і в майбутньому будуть дегустаційний та концертний зали, винотека і, можливо, ми подумаємо над облаштуванням тут музею Ужгорода та міської галереї. Роботи в нас чимало, але першочергово ми вже надіслали запит до Чехії, в Прагу, з проханням дослідити питання і надати матеріали щодо мети використання цього приміщення в минулому. Ми повинні розуміти наших пращурів і не руйнувати те, що вони з гордістю залишили нам у спадок”.

Іннеса МАНЗУЛИЧ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS