Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 3 (696) НЕ ГРИПУЄМО. ПОКИ ЩО…

Закарпатські медики очікують у лютому три штами грипу: два штами грипу А і один - В. Серед них: давній знайомий - пандемічний, т. зв. “свинячий грип” H1N1 і новий H3N2 - Вікторія. Саме через нього днями було оголошено надзвичайний стан у Бостоні та Нью-Йорку.

Поки що грип Закарпаття оминає. За словами епідеміологів, в області спостерігаються тільки випадки захворювання на гострі вірусні інфекції.

“Захворюваність на ГРВІ відповідає традиційним сезонним значенням - 22,6 на 10 тис. населення, що значно нижче від епідпорогу (33,2 на 10 тис.), каже лікар-епідеміолог ДУ “Закарпатський обласний лабораторний центр Держсанепідслужби України” ВІКТОРІЯ ТИМЧИК. - За тиждень зареєстровано 2789 випадків звернень громадян до закладів охорони здоров’я області з приводу захворювань ГРВІ. Більш ніж половина всіх захворілих (58,2%) - діти до 17 років”. Також епідеміолог зазначила, що з початку епідсезону в області проведено 4595 щеплень проти грипу. На сьогодні вірус грипу в області не виявлено. За даними вірусологічної лабораторії, в області підтверджена циркуляція вірусів парагрипу та РС-вірусів. Поки що епідситуація в області спокійна”.

Медики зазначають, що найменше захищені перед грипом діти і люди з ослабленим імунітетом. Вірус дає ускладнення на дихальну систему, загострює хронічні захворювання. При перших же ознаках захворювання (підвищена температура, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах) потрібно викликати лікаря. Самолікування чи відтермінування консультації медиків може призвести до важких ускладнень як у дітей, так і в дорослих. Це запальні процеси ЛОР-органів, бронхів та легенів, гнійно-запальні ураження мозкових оболонок - менінгіти та енцефаліти.

Завідувач педіатричного відділення поліклініки дитячої лікарні м. Ужгорода ЛЮДМИЛА ФОГЕЛЬ зазначає, що особливої уваги потребують діти дошкільного та молодшого шкільного віку: “При перших ознаках небезпечного ускладнення: дуже висока температура, блювота, порушення свідомості, надмірна сонливість чи збу- дженість, утруднення дихання або біль у грудній клітці - негайно викликайте “швидку”. Також лікар наголошує на неприпустимості відвідання дитячих та навчальних закладів дітьми, які вже мають перші ознаки простудного захворювання: “Звичайний нежить сьогодні в однієї дитини призводить до ланцюгової реакції, і через день-другий хворіє половина всіх учнів. А дитина, що захворіла першою, має ускладнення, які доводиться лікувати тижнями”.

За словами лікарів, дотримання рекомендацій щодо профілактики вірусних захворювань дозволить не тільки захистити дитину і всю родину від небезпечної інфекції, а й мінімізувати її наслідки у разі, якщо підступний вірус таки не оминув вас.

Симптоми, що вимагають лікування вдома

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома - щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не наражати інших людей на небезпеку, смертельну для деяких з них.

Такими симптомами є: підвищена температура тіла, біль у горлі, кашель, нежить, біль у м’язах.

Із будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря - його слід викликати додому. Призначене лікарем симптоматичне лікування в домашніх умовах може бути достатнім для одужання. Якщо стан хворого не погіршується, необхідно далі проводити лікування вдома до повного зникнення симптомів.

Симптоми, що вимагають термінової госпіталізації

Якщо стан хворої людини погіршується, не зволікайте з госпіталізацією, адже тепер під загрозою - її життя.

Викликайте “швидку” чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні такі симптоми: сильна блідість або посиніння обличчя, утруднення дихання, висока температура тіла, що довго не знижується, багаторазове блювання та випорожнення, порушення свідомості - надмірна сонливість чи збудженість, болі у грудній клітці, домішки крові у мокроті, падіння артеріального тиску. Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів - небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Навіть якщо ознак хвороби немає:

- Уникайте скупчень людей - аби зменшити імовірність контактів із хворими людьми, при тому, що деякі з них є заразними навіть до появи очевидних симптомів.

Особливо актуально під час сезону грипу та епідемій:

- Користуватися одноразовими масками при необхідності - щоб захистити себе чи оточення від зараження. Маскою повинна користуватися людина, яка доглядає за інфекційним хворим чи просто спілкується з ним. Хвора людина повинна використовувати маску лише в одному випадку: якщо їй доводиться перебувати серед здорових людей, не захищених масками. Маска ефективна, тільки якщо вона прикриває рот і ніс. Важливо пам’ятати, що в будь-якому разі маску потрібно замінити, як тільки вона стане вологою чи забрудниться. Найкраще користуватися стандартними хірургічними масками, що мають вологостійку поверхню і довго залишаються ефективними. Економити чи лінуватися вчасно замінити маску немає сенсу - волога маска не діє. Використані маски ні в якому разі не можна розкладати по кишенях чи сумках - їх потрібно одразу викидати у смітник.

- Регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання - як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси й бактерії, що можуть бути активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини.

- Повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтоми - для підвищення опірної здатності організму. Це збільшить шанси запобігти як зараженню, так і важким формам хвороби та її ускладненням.

- Мати чисті руки - інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками. Тими ж руками ви тримаєте гроші чи тримаєтеся за поручні, де кілька годин зберігаються в активному стані віруси і бактерії, що залишились від дотиків рук інших людей. Тому необхідно часто мити руки з милом або обробляти їх дезінфікувальним гелем із вмістом спирту.

- Користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками - як після миття рук, так і для того, щоб прикрити обличчя під час кашлю, а також при нежиті. Використані серветки необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження. Багаторазові серветки та рушники, особливо у громадських місцях, суттєво підвищують ризик зараження і широкого розповсюдження інфекції. У таких умовах як одноразові серветки можна використовувати туалетний папір.

Вакцинація: найефективніший спосіб захисту

“Щорічна вакцинація є найефективнішим способом для захисту організму від вірусів грипу, - наголошує керівник прес-центру управління охорони здоров’я в Закарпатській області Олена Суханова. - Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною. Найкращий час для проведення вакцинації - напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж усього сезону. Всупереч поширеному міфу, це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу”.

Лікарі кажуть, що можуть бути вакциновані і жінки, які годують грудьми. Крім того, будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби.

З метою профілактики захворювання на грип в епідсезоні 2012-2013 років можуть використовуватися вакцини, які мають державну реєстрацію та пройшли на сьогодні лабораторний контроль якості:

FLUARIX(tm)/ФЛЮАРИКС(tm) - інактивована спліт-вакцина для профілактики грипу, виробництва GlaxoSmithKline Biologicals Branch of SmithKline Beecham Pharma GmbH & Co. KG, Німеччина;

Інтанза 9/Інтанза 15 (Intanza 9/Intanza 15) - спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована, виробництва Санофі Пастер С. А., Франція;

ІНФЛУВАК(r)/INFLUVAC(r) - вакцина для профілактики грипу, поверхневий антиген, інактивована, виробництва Abbott Biologicals B. V., Нідерланди;

ВАКСІГРИП/VAXIGRIP - спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, виробництва Санофі Пастер С. А., Франція;

Гриппол(r) плюс - вакцина для профілактики грипу тривалентна інактивована полімер-субодинична, виробництва ТОВ “НПО Петровакс Фарм”, Російська Федерація;

ВАКСІГРИП/VAXIGRIP - спліт-вакцина для профілактики грипу інактивована рідка, (фасування з форми “in bulk” фірми-виробника Санофі Пастер С. А., Франція), Україна.

Згідно з чинним законодавством вакцини для профілактики грипу централізовано МОЗ не закуповуються.

Йосип ІВАНЧО


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS