Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 39 (683) Марія Бадида: “Малому та середньому бізнесу держава готує вдосконалення спрощеної системи оподаткування”

Протягом дев’яти місяців 2012 року Державною податковою інспекцією в м. Ужгороді до зведеного бюджету акумульовано 437,9 млн. грн., що на 67,3 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період минулого року. До державного бюджету за дев’ять місяців поточного року надійшло 230,7 млн. грн., що перевищує минулорічні показники на 18,6% (тобто на 34,8 млн. грн.). До місцевого бюджету зібрано 207,4 млн. грн., що на 28,4 млн. грн. більше, ніж торік. Про результати роботи міської ДПІ розповідає начальник Державної податкової інспекції в м. Ужгороді Закарпатської області ДПС Марія Бадида.

- Маріє Петрівно, що є основними джерелами надходжень до бюджету?

- У розрізі податків і зборів головним бюджетоутворюючим податком є податок з доходів фізичних осіб, питома вага якого до бюджету становить 39,1%; наступним значним джерелом доходів є податок на додану вартість (36,14%); і на третьому місці - податок на прибуток підприємств, що становить 12,5%.

- Чим спричинене таке стрімке збільшення сплати податків до бюджету?

- Що стосується виконання державного бюджету, тобто надходження податку на прибуток і на додану вартість, то тут стрімке збільшення сплати податків спричинене тим, що обсяги продажу товарів і надання послуг, порівняно з минулим роком, у 2012-му зросли. Відповідно, зросла і сума зібраних платежів до бюджету. Що ж до податку з доходів фізичних осіб, то таких колосальних показників цьогоріч ми досягли за рахунок щоквартального збільшення мінімальної заробітної плати протягом усього 2012 року, яке, у свою чергу, привело до збільшення нарахувань заробітної плати податковими агентами.

- З якими структурами співпрацює ДПІ в Ужгороді?

- Державна податкова інспекція міста Ужгорода тісно співпрацює з усіма органами державної місцевої влади, зокрема з управлінням Пенсійного фонду, з управлінням статистики, органами внутрішніх справ, юстицією, прокуратурою та іншими структурами. Нами щотижнево проводяться засідання комісій, на яких, на підставі аналізування результатів роботи суб’єктів підприємництва, заслуховуються керівники суб’єктів господарювання, котрі виплачують заробітну плату, нижчу від встановленого мінімуму, а також нижчу від середньомісячної зарплатні, яка порівнюється з галузевим показником у середньому по Україні. Також заслуховуються фізичні особи - підприємці з приводу необхідності офіційного оформлення найманої робочої сили, що дає можливість вивести економіку з тіньового сектору.

- Який бізнес сьогодні в Ужгороді?

- Загалом нині в Ужгороді розвивається середній і малий бізнес. Це, скажу чесно, не може не тішити. Тим паче, виходячи з тих змін, які були внесені у Податковий кодекс України, зокрема і щодо спрощеної системи оподаткування. Це дало можливість суб’єктам підприємництва, які не володіють великими обсягами виробництва, доходами і великою кількістю найманої робочої сили, працювати за спрощеною системою оподаткування. В такому разі суб’єкт обирає ту чи іншу групу оподаткування, сплачує Єдиний податок і далі здійснює свій бізнес.

- Чи відновиться в Ужгороді великий бізнес? Якщо так, то коли це станеться?

- На превеликий жаль, протягом останніх років суб’єкти підприємництва, котрі раніше входили до числа промислових гігантів, зважаючи на недостатню кількість замовлень за економічної та фінансової кризи, яку ми спостерігаємо сьогодні не тільки в Україні, а й за кордоном, переживають не найкращі часи. До прикладу, такий суб’єкт, як “Гроклін-Карпати”, до штату котрого раніше входило близько 1000 працівників, сьогодні вже не може похвалитися такою кількістю штатних профі. Це, відповідно, потягло за собою і спад обсягів виробництва. Така ж ситуація і в інших колишніх крайових “легенд великого бізнесу” - таких, як Механічний завод, Машинобудівний завод або “Електродвигун”. Такі грандіозні підприємства слабо функціонують не тільки в Ужгороді, а й в усій Україні. У критичних випадках їх власники намагаються хоча б якось утримати приміщення, виробничі площі й освічений, професійний персонал. До речі, що стосується саме “Електродвигуна”, то на сьогодні там триває мале виробництво, щоб зберегти ім’я заводу-гіганта і його колишній, напрацьований за довгі роки авторитет серед населення. Відновити свою функціональність і запрацювати на повну потужність завод не зможе, доки не з’явиться потреба у продукції, яку він виготовляє. Якби до них надходили великі замовлення, “Електродвигун” задіяв би всю площу заводу, весь персонал, що, звісно, відобразилось би позитивно і на сплаті ними податків до бюджету. Та сьогодні знайти ринок збуту продукції, яку ти виготовляєш, не так уже й легко, саме тому конкуренція є дуже помітною. Але все ж вони не припиняють працювати і намагаються привабити замовників.

- Сплата податків у розрізі: Ужгород - Закарпаття - Україна. Якою є ситуація?

- Якщо брати до уваги сплату податків на одного мешканця, то Ужгород посідає почесне місце у п’ятірці найкращих обласних центрів України. В цьому питанні ми завжди мали високі місця.

- Дайте власну оцінку Податковому кодексу України із внесеними до нього змінами.

- Відповідно до положень Податкового кодексу ми працюємо вже другий рік. За цей час до нього було внесено багато змін. Зокрема, ці зміни торкнулися адміністрування, сплати податку на прибуток, податку на додану вартість і т. ін. Як передбачено в Податковому кодексі, зважаючи на поетапне введення тих чи інших статей Податкового кодексу, протягом трьох-п’яти років, ставки податку на прибуток зменшуються, ставка податку на додану вартість теж зменшуватиметься вже в наступному році. Найголовніше: навіть якщо в Податковому кодексі й були якісь суперечливі статті, з якими не погоджувалися суб’єкти підприємницької діяльності, - їх доля вирішувалася на рівні Верховної Ради і сьогодні ці статті вже змінені й удосконалені.

- Як проводиться моніторинг підприємницької діяльності в Ужгороді?

- Моніторинг проходить у розрізі всіх суб’єктів підприємництва. До сумлінних платників податків ми зараховуємо таких, що мають відповідне податкове навантаження по податку на прибуток, який становить не менше одиниці загальних доходів. До уваги варто взяти і галузевий показник. Безумовно, найкращими платниками податків сьогодні є ті, котрі надають послуги (серед них “Закарпаттяобленерго”, “Закарпатгаз”), та оператори, що надають послуги стільникового зв’язку.

- На які зміни варто розраховувати ужгородським платникам податків?

- Малому та середньому бізнесу держава готує вдосконалення спрощеної системи оподаткування. Так для 5-ої та 6-ої груп платників єдиного податку пропонується зменшити ставки з 7-10% до 5-7%. Крім того, скасовується обмеження кількості найманих працівників. Платники 2-ої групи звітуватимуть не щоквартально, а раз на рік. Законопроект також передбачає значне спро-щення документообігу при адмініструванні податків: запровадження електронної форми заповнення заяви про перехід на спрощену систему та спрощення порядку реєстрації платником ПДВ. Тепер втілюється в життя концепція розвитку і вдосконалення податкової системи та Податкового кодексу. Якими ж будуть зміни, сказати важко. Та все ж Україною ширяться чутки про те, що податок на додану вартість заміниться податком на споживання. Мова йде і про те, що вже з наступного року всі суб’єкти підприємництва, які є на загальній системі оподаткування, сплачуватимуть податок на прибуток авансом, і декларації по податку на прибуток здаватимуться один раз на рік, а не щоквартально, як це відбувається тепер. Також, звісно, є багато змін, що знайдуть своє відображення в адмініструванні і сплаті податків уже з початком наступного, 2013 року.

- Наскільки зручною в користуванні є система електронної звітності і чи є обов’язковим її використання?

- На сьогодні ця система не є обов’язковою, але вона має великі переваги. Зокрема, варто відмітити, що при її використанні підприємцям не треба відриватися від роботи, аби відвідати податкову службу свого міста. Ті, хто уклав угоди й отримав електронні ключі, зможуть безперебійно, не покидаючи свого робочого місця, надіслати всю звітність і розрахунки в електронному вигляді. Для людей, котрі не опанували азів комп’ютерної справи, податкова служба надає послуги з відправки цієї звітності. Їм тільки необхідно принести ці звіти на паперових носіях у визначені терміни до центру обслуговування платників податків.

- Наскільки помітною, у плані сплати податків, для Податкової інспекції Ужгорода стала заборона грального біз-несу в місті? Адже, як відомо, ці заклади непогано поповнювали бюджет міста.

- Гральний бізнес - заборонений вид діяльності у всій Україні. Говорити про якісь втрати у зв’язку з його забороною важко, оскільки ми вже протягом трьох років повноцінно працюємо і без нього. На бюджеті міста це не відбилося, оскільки на зміну цьому виду діяльності прийшли інші, які перекрили ці втрати.

- А що можете сказати з приводу поповнення бюджету за рахунок оподаткування підприємств, котрі здійснюють торгівлю лікеро-горілчаними виробами?

- З цього приводу скажу, що в Ужгороді функціонує чимала кількість торгових точок, які працюють саме в цій сфері. На мою думку, мешканці міста не відчувають особливої потреби у відкритті нових закладів через те, що ніде придбати алкогольні й тютюнові вироби. Більше того, вже незабаром ми розпочнемо проводити роботи з ліквідації торгівлі випивкою і тютюновими виробами в громадських місцях, біля шкіл і навчальних закладів. З тими, хто ослухається, боротимемося, вживаючи радикальні заходи, аж до штрафування і позбавлення їх ліцензії.

- Яка ситуація з податками підприємств, котрі працюють в Ужгороді, а прописані в районі?

- Враховуючи те, що на території міста є така адміністративна одиниця, як Ужгородський район, котрий теж має право реєстрації суб’єктів підприємництва, всі, хто проживає у районі, реєструються там. Що ж до мешканців міста Ужгорода, то районні адміністратори не мають права реєструвати їх у районі. І якщо раніше це питання бурхливо обговорювалося й викликало обурення, то сьогодні воно вже цілком і повністю врегульоване в законодавчому порядку. Стосовно ж суб’єктів підприємництва, юридичних осіб, які стоять на обліку в районі і сплачують туди податки, а діяльність здійснюють в обласному центрі, то в цьому разі на рівні міського голови і голови райдержадміністрації Ужгородського району з ними проводяться зустрічі для врегулювання цих питань.

- Що ви можете порадити ужгородським підприємцям?

- Як гласить сучасна приказка, “сплатив податки - спи спокійно!”. Отримав прибутки - отже, у визначені чинним законодавством терміни задекларуй їх і сплати. “Навіщо їх сплачувати?” - запитаєте ви. А для того, щоб місто могло розвивати свою інфраструктуру, аби воно мало фінансові ресурси на виконання захищених статей, серед яких виплата заробітних плат учителям, лікарям. Податки - це і наші дороги, і комунальне господарство. Словом, це те, за рахунок чого місто живе.

Розмовляла Іннеса МАНЗУЛИЧ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS