Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 38 (682) Гарант чистоти

Минулого четверга виконавчий комітет Ужгородської міської ради провів конкурс для визначення виконавця робіт із вивезення твердих побутових відходів на території міста, до якого були допущені дві конкурсні пропозиції. Переможцем конкурсу стало товариство “АVЕ Ужгород”. Група “АVЕ” зробила перші кроки на український ринок поводження з відходами ще у 2005 році, створивши підприємство за моделлю державно-приватного партнерства з Виноградівською районною радою; з січня 2010 року АVЕ почала працювати на території Мукачевого та району, а згодом - і в Хусті. Основним напрямком роботи цього підприємства на території Ужгорода буде провадження селективного збору твердих побутових відходів.

“Energie AG” - одна з провідних компаній на європейському ринку в розробці й використанні енергоощадних технологій. Вона активно зводить електростанції, альтернативні системи енергозабезпечення. А ще - переймається водопостачанням та утилізацією побутових відходів. До структури “Energie AG” входить і компанія “AVE”. Керівник “АVE-group” Гельмут Бергер стверджує, що на сьогодні фірма є одним із лідерів на ринку поводження з відходами у Центральній і Східній Європі. Вона налічує понад 4200 співробітників у 120 філіях в Австрії, Німеччині, Чехії, Угорщині, Румунії, Молдові, Словаччині й Україні. Послугами “AVE” користується близько 5,5 млн. приватних клієнтів, 50 400 підприємств та організацій, чимало міст і суб’єктів комунальної власності. Щорічно компанія переробляє 4 млн. тонн твердих побутових відходів. Центральне місце в технічному комплексі фірми посідають заводи з термічної переробки непотребу в Австрії (Вельс, Лінц) і Чехії (Пардубіце). Понад три десятки полігонів твердих побутових відходів “AVE” у різних країнах відповідають найсучаснішим європейським стандартам.

Спільне підприємство між австрійською групою компаній з утилізації відходів “AVE” та дочірнім під-приємством у Виноградові у 2006 році було стартом унікального успіху у сфері використання відходів на Західній Україні.

Заснування фірми “AVE Виноградово” ознаменувало вдалий вихід компанії на український ринок. Сьогодні “AVE Україна” є лідером серед підприємств сфери поводження з відходами зі штатом понад 200 працівників, сімома основними офісами, більше ніж 680 000 мешканців, 4800 комерційних та промислових підприємств і загальним оборотом близько 2,2 млн. євро.

Мотивована успіхом на ринку та широкою підтримкою регіональної по-літики, компанія заснувала за минулі 6 років кілька співтовариств із громадами та приватними підприємствами з утилізації відходів в Україні. Так на Закарпатті компанія працює вже шість років, днями долучився до неї Ужгород, найближчим часом до проекту планують вступити й інші райони області: Іршавський, Великоберезнянський і Перечинський. А згодом - і високогірна частина області.

НОВАЦІЇ

Компанія “АVЕ” використовує нові сучасні автомобілі MAN стандарту EURO 4, які не лише є суттєво тихішими, а й викидають у кілька разів менше шкідливих газів, що є значним внеском у кращу якість життя для мешканців густонаселених міст. Окрім того, фірма ставить і нові акценти щодо збору від-ходів з приватних будинків, успішно розвиває європейську систему збору в контейнери ємністю 120 л у кожному домогосподарстві.

Це означає, що при укладенні договору між компанією “АVЕ” і власником будинку йому безкоштовно надається в користування новий контейнер німецького виробництва фірми SULO місткістю 120 л. Тоді збір відбувається вчасно (за точним графіком) один раз на тиждень (52 рази на рік) безпосередньо від воріт будинку. А в комунальному секторі “АVЕ” встановить пластикові контейнери для накопичення відходів місткістю 1100 л - так, як це вже давно практикується у Європі.

Сучасна модель

Не секрет, що проблема утилізації відходів в області дуже гостра. Але, крім зусиль інвесторів, потрібне й бажання кожної людини жити в чистоті. Тому система “AVE” - це саме та модель прибирання, яка нині потрібна нашій області. Першим результатом діяльності австрійської компанії в нашому краї є поліпшення санітарного стану довкілля, другим - зростання туристичної привабливості Закарпаття. Відомо, що там, де налагоджена система прибирання, і ставлення городян до свого міста зовсім інше - справді європейське. “AVE” - це підприємство, створене з вагомою державною часткою, має багаторічний досвід і серйозні підходи до роботи, які ми вже кілька років бачимо і на Закарпатті: беручись до роботи, фірма одразу залучає техніку, налагоджує системну працю.

Якщо взяти до прикладу сусіднє Мукачево, в якому “AVE” працює вже майже 3 роки, то Мукачівщина має від цього лише позитивний досвід та результат: нове сміттєзвалище, відкрите біля Мукачева, обслуговує і місто, і район; зроблене воно за новими технологіями і не становить загрози життю людей. Висновок напрошується один: старі полігони слід закривати, а нові будувати так, аби в майбутньому їх можна було використовувати для виготовлення біологічного газу, як це роблять у розвинутих європейських державах.

Хустяни теж констатують: з моменту, коли місто почало співпрацю з компанією “АVЕ”, вони отримали перші результати цього партнерства, які є більш ніж оптимістичними. Комунальний сектор у Хусті охоплений майже стовідсотково - з мешканцями укладено договори на вивезення сміття, ведеться активна робота з приватним сектором. Окрім того, на 18 спеціальних майданчиках розставили контейнери для збирання побутових відходів нарізно - окремо папір і пластик.

На жаль, ситуація в більшості районів Закарпаття залишається доволі катастрофічною: кожна сільрада має своє сміттєзвалище, провести рекультивацію не в змозі, тож усюди маємо суцільний смітник. Тому для вирішення цієї проблеми всім закарпатським районам потрібно знайти відповідальну структуру, яка була б контрольована владою і громадськістю. Звичайно, нерентабельно відкривати сотні маленьких, замість одного великого сміттєзвалища. Сьогодні існують системи, технології та механізми, які дозволяють будувати так звані регіональні місця захоронення й утилізації відходів, що обслуговують від 500 тис. до 1 млн. людей.

Саме тому компанія “АVЕ” хоче бути надійним партнером для громад, середніх та великих промислових підприємств. Її першочерговою метою є звільнення міст і сіл від занадто великої кількості відходів шляхом організації та розширення збору відходів у навколишніх населених пунктах. І звичайно - у перспективі побудувати в регіоні завод із переробки сміття.

І зрештою, вигоду будуть мати всі: громада, оскільки вона отримує тривале надійне вирішення проблеми утилізації сміття за стабільними цінами, включаючи інвестиційний капітал для сучасного обладнання та широкомасштабних збірних систем; район і місто, які отримують довгостроковий договір про співпрацю для гарантії одержання інвестицій. Довкілля виграє внаслідок залучення екологічних технологій з метою запобігання, сортування та повторного використання відходів. А господарства мають вигоду від екологічно чистого вирішення проблеми утилізації сміття безпосередньо від вхідних дверей.

Розповідає директор “АVЕ Ужгород” Марія Оленич:

- Згідно зі статутом концерну, підприємства “АVE-group” не мають права використовувати об’єкти утилізації відходів, які не відповідають європейським стандартам, тобто ми експлуатуватимемо тільки ті об’єкти, які самі виготовимо за європейськими стандартами: від техніки до контейнерів загального користування.

- За якою системою проходитиме збір відходів в обласному центрі?

- В Ужгороді спершу планується ввести класичний цивілізований збір відходів за допомогою сучасної європейської техніки і євроконтейнерів. Паралельно ми запропонуємо ужгородцям селективний збір, що дозволить нам на 20-25 відсотків зменшити об’єми відходів, які захоронюються. Селективні контейнери будуть розміщені біля контейнерів загального користування, куди викидатимуться залишкові відходи. Спершу планується ввести в дію контейнери для пляшок, паперу і картону, потім ця палітра розширюватиметься: ми збиратимемо скло, метал і т. ін. Крім селективного збору, ми пропонуємо своїм користувачам також надання послуг із поводження з будівельними відходами та їх вивезення. На мою думку, ця проблема сьогодні є актуальною для кожного українського міста. В дію буде введена спеціальна техніка, яка збиратиме, утрамбовуватиме і вивозитиме будівельне сміття. Також у наших планах встановлення в місті підземних контейнерних майданчиків, що значно покращить естетичний вигляд обласного центру.

- Що ви можете сказати з приводу підвищення тарифів на вивіз сміття?

- Тарифи, звісно, збільшуватимуться, але поступово. Їх зростання спричинене нічим іншим, як потребою в обслуговуванні самої техніки. Працювати з технікою європейського стандарту, дотримуючись тарифного плану колишнього підприємства, яке проводило свою діяльність з використанням контейнерів, що не відповідають жодним євростандартам, ми просто не можемо. Тарифи ж змінюватимуться протягом наступного 2013 року.

- А якими будуть заходи боротьби з боржниками?

- Ми не є правонаступниками КШЕПу і почнемо свою роботу з чистого аркуша. Наша фірма працюватиме згідно з чинним законодавством, тобто за укладеними з громадянами чи підприємствами договорами. Керуючись положеннями цього документа, оплата за послуги повинна буде вноситись у визначені строки. Боротьба ж із боржниками нашого підприємства вестиметься через претензійну службу, котра входить до структури фірми. Щоденно контролери служби розноситимуть квитанції і стежитимуть за сплатою заборгованості. У разі ж, якщо правила договору будуть порушені і з боку боржника не проводитимуться сплати, справи вирішуватимуться через судові інстанції. Та ми сподіваємося, що до таких радикальних заходів не доходитиме, оскільки намагатимемося зробити так, щоб мешканці міста були задоволені роботою “АVE” й охоче сплачували за надані послуги точно у строк.

Для правильного розуміння хочу повідомити, що один контейнер сьогодні коштує більш ніж 3 тисячі гривень, а в Ужгороді треба розмістити близько 12-13 тисяч таких контейнерів, з яких 3 тисячі розташуються по місту, а 8-10 тисяч буде розміщено у приватних секторах. На сьогодні ж у місті є близько 130 контейнерних майданчиків загального користування, та, як ви розумієте, після оновлення системи збору відходів їх кількість радикально зміниться. У деяких районах Ужгорода, наприклад у приватних секторах, їх буде демонтовано, оскільки кожна сім’я отримає і розмістить у себе на подвір’ї індивідуальний контейнер.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS