Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 30 (674) Культурніший за Київ, Харків та Одесу. У рейтингу “Фокуса” Ужгород на шостому місці

Нещодавно журнал “Фокус” оприлюднив рейтинг найкультурніших міст України. Дослідження проводилися у 20 містах нашої країни за такими критеріями, як вища освіта, музеї, театри, кінотеатри, пам’ятки, книжкові магазини і фестивалі. Особливістю цьогорічного рейтингу стало те, що під час визначення найкультурнішого міста України експерти врахували відгуки не тільки місцевого управлінського складу, а й самі мешканці міст мали змогу поділитися враженнями і висловити власну думку щодо позиції свого міста на шкалі культурності. Наскільки виправданим є шосте місце Ужгорода в цьому рейтингу? Що є тією родзинкою, яка вражає туристів і гостей міста? Відповіді на ці та інші запитання - в інтерв’ю з головою депутатської комісії з питань розвитку міжнародної співпраці та туризму Ужгородської міської ради Павлом Чучкою і проректором УжНУ, завідувачем кафедри туризму УжНУ, доцентом Федором Шандором.

- Павле Павловичу, як оцінюєте оприлюднений журналом “Фокус” рейтинг найкультурніших міст України? Чи заслуговує Ужгород на шосте місце за визначеними критеріями?

- Шосте місце в рейтингу - це замало для Ужгорода. Хоча, на перший погляд, дуже круто, що ми обігнали столицю Київ.

- Наскільки виправданим є рейтинг “Фокуса”?

- Вважаю його дуже невдалим. Під час визначення найкультурнішого міста України слід було розділити ці міста на кілька груп: великі й малі, курортні й звичайні. А так цей рейтинг нагадує мені визначення середньої температури пацієнтів у лікарні. Але навіть і в такому вигляді - є над чим задуматися. А думати, як відомо, завжди корисно.

- Дайте власну оцінку Ужгороду за цими критеріями…

- Переконаний, Ужгород виграє саме тим, що наше місто є найменшим обласним центром в Україні. Тут є невелика кількість історичних будівель, пам’ятників, театрів, людей з вищою освітою, проводиться скромна кількість фестивалів і заходів. Однак у співвідношенні до кількості населення питома вага закладів культури і подій значно вища, ніж у більших містах. До прикладу, місту-мільйоннику Львову потрібно не менш ніж 50 музеїв, а 4-мільйонному Києву - близько 200 закладів культури, щоб перевершити ужгородські показники.

Що стосується критерію “люди з вищою освітою”, то закономірно, що в адміністративному центрі сконцентровані дипломовані кадри в різних сферах, а також десятки тисяч студентів різних відомих і маловідомих вишів.

Щодо фестивалів і святкувань, то ужгородські активісти випереджають інші міста передусім креативністю, оригінальністю та якістю масових заходів. Судіть самі: Парад Миколайчиків, Парад наречених, Ужгородська регата, Студентська республіка, “Карпатський словоблуд”, “Сонячний напій”, байкерський фест і безліч інших. Культурне життя Ужгорода стає цікавим і яскравим завдяки таким людям, як Федір Шандор, Ростислав Буланов, Сергій Денисенко, Денис Лагодін, Ярослав Шафарь, Олександр Суханов, а також активну участь у культурному житті міста бере колоритний КВНівський рух.

- Як гадаєте, чим Ужгород завоював прихильність туристів?

- Ужгород став популярним серед туристів ще в радянські часи. Саме тут були підземний ресторан “Скала”, кінотеатр “Москва” (сьогодні - недіючий кінотеатр “Ужгород”), який тримав першість за кількістю глядачів на одиницю площі. В Ужгороді в 60-70-х роках був найвищий показник ресторанних місць по відношенню до кількості жителів. Сьогодні туриста може привабити в нашому місті креативність самих ужгородців, зокрема художників, архітекторів, ландшафтних дизайнерів і винахідливих підприємців, а також власників розважальних закладів культури.

- Які місця Ужгорода, на вашу думку, можна зарахувати до списку найвизначніших і таких, які варто відвідати туристу обов’язково?

- Ужгород туристичний тримається на чотирьох горбах: Замкова гора, Жупанатський пагорб, Горянська ротонда, а також архітектурний комплекс міжвоєнної чехословацької забудови.

- У які часи Ужгород був найпривабливішим для туристів?

- Завжди. А особливо його колоритність помітна в теплу пору року - від цвітіння сакури до збору винограду й осіннього грибного сезону.

- Що, на ваш погляд, є тією самою родзинкою, яка заворожує туристів і спонукає їх відвідати саме Ужгород?

- Компактність, а також насиченість історичної частини. Головна ж, неповторна особливість Ужгорода криється у його двох пішохідних набережних-алеях. Такого центру з річкою я не бачив у жодному місті.

- Як ви гадаєте, чи вплине оприлюднення рейтингу журналу “Фокус” на відвідуваність міст, зазначених у ньому?

- Не вплине, тому що фірми-туроператори давно встановили рейтинг цих міст, не чекаючи, поки його визначатимуть популярні журнали.

- Що слід змінити чи вдосконалити в нашому місті?

- Терміново варто запровадити в Ужгороді відоме правило: культура міста розпочинається з вимитих рук і підметених тротуарів. Гості міста очікують побачити Ужгород зразковим і впорядкованим, не гіршим за сусідні Кошице, Ніредьгазу чи Кросно… Ми ж повинні постаратися виправдати їхні сподівання, наскільки це є можливим.

- Якби вам запропонували переїхати до іншого українського міста, куди б ви вирушили?

- Звісно, в Івано-Франківськ. За масштабами й менталітетом він аналогічний Ужгороду. Та й, зрештою, у згаданому рейтингу він другий, а не шостий.

• • •

Про те, наскільки виправданим є цей рейтинг із туристичного погляду, розповідає проректор УжНУ, завідувач кафедри туризму, доцент Федір Шандор:

- Критерії, за якими Ужгород потрапив на шосте місце рейтингу, заслужені, згідно з тими вимогами, котрі поставили організатори акції. Кількість музеїв, кінотеатрів, закладів культури, пам’ятників, акцій і фестивалів, що розташовані чи проводяться в Ужгороді, відповідає всім критеріям оцінювання напряму культури.

- Які фактори були враховані під час визначення найкультурнішого міста?

- Сама оцінка культури міст є суб’єктивною з погляду організаторів і об’єктивною, зважаючи на реальні факти. Ужгород отримав свою заслужену оцінку з врахуванням підсумкових статистичних даних. Наше місто маленьке за чисельністю населення, тож, наприклад, мільйонному Львову для того, щоб дійти до таких показників, які сьогодні маємо в Ужгороді, треба набагато потужніше працювати, ніж нам. До того ж, я гадаю, що вже наступного року Ужгород може увійти навіть до трійки найкращих, оскільки в цьогорічних планах - відкриття ще кількох презентаційних зон, які тепер ще не внесені до місцевого реєстру: музеї, пам’ятники, фестивалі. Вже незабаром ці атракції вийдуть на туристичний ринок і ми матимемо всі шанси посісти призове місце серед обласних центрів України.

- Що треба покращити чи змінити в нашому місті?

- Звісно, в першу чергу нам потрібно збільшити інформованість для владної вертикалі, бо влада не завжди знає, що коїться в місті, яким вона керує. Щоправда, це дає чимало плюсів. Те, що чиновники не втручаються в громадське життя Ужгорода, дає змогу місту жити власним життям, без допомоги чи підтримки будь-кого. Це, в свою чергу, не робить його закомплексованим перед чимось чи залежним від державної фінансової підтримки. Також варто покращити сервіс, якість надання послуг, удосконалити й розтягнути календарний план проведення всіляких заходів на території міста, щоб місто жило культурним життям протягом усіх 365-ти днів року.

- В які часи Ужгород зазнав піку своєї туристичної привабливості?

- В часи незалежної України. За часів угорського правління Ужгород був малесеньким забутим провінційним містечком, хоч архітектура міста народжувалася саме тоді. Найвдаліше тогочасний Ужгород описав Шандор Петефі. Часи правління Чехословаччини були періодом міжвоєнної напруги, хоч саме тоді було створено нове конструктивістське місто. Що ж стосується Радянського Союзу, то в той час Ужгород намагалися зробити промисловою зоною, створювалися заводи, фабрики. І тільки коли союзна гігантоманія зазнала краху, в нашому місті почало розвиватися те, що й мало розвиватися, зважаючи на особливості географічного та геополітичного розташування, а саме туризм і логістика.

- Які місця в Ужгороді варто відмітити на своїй туристичній карті людині, котра вперше приїхала сюди?

- В першу чергу туристові варто відвідати центральну частину міста. Вона поєднує в собі неповторну гаму архітектурних стилів, якої ви не побачите в інших містах України. Безперечно, слід вписати до свого туристичного маршруту Кафедральний собор, Ужгородський замок, пасаж Баті, пішохідний міст, стару синагогу, чеський квартал, липову алею, а також Горянську ротонду.

- Що, на вашу думку є тією родзинкою, яка привертає увагу туристів?

- По-перше, це сакури, по-друге - новорічно-різдвяні святкування, сповнені традиційного для Закарпаття колориту. Також віднедавна тут з’явилися нові принади - міні-скульптурки, які вже завоювали масову прихильність серед мешканців і гостей міста над Ужем.

- Якби вам запропонували переїхати до іншого українського міста, куди б ви вирушили?

- Я б, мабуть, нікуди й не їхав, оскільки ми працюємо для того, щоб зробити наше місто кращим. Якби ж довелося вибирати, то я переїхав би до Хуста чи Мукачева, оскільки вони потребують активізації самої громади міста.

Іннеса МАНЗУЛИЧ, “Ужгород”


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS