Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 30 (674) В Ужгороді знову обговорять проект “Листівки з минулого”

На засіданні науково-художньої ради, яка діє при виконкомі Ужгородської міської ради, йшлося про проекти, що пропонуються для оздоблення міста (переважно встановлення малих архітектурних форм), - останнім часом громадської ініціативи побільшало. Зокрема, члени ради торкнулися теми ліхтарів-вказівників, зауваживши, що на написах англійською виконавці припустилися помилок (і вже наступного дня з першого ліхтаря, розташованого біля лінгвістичної гімназії, написи зняли, пояснивши, що перший ліхтар встановлений у “тестовому режимі” саме для врахування недоліків). Відтак до бесіди і представлення свого проекту члени науково-художньої ради запросили Сергія Безика, чия ініціатива встановити у місті “Листівки з минулого” викликала неабиякий резонанс у мережі Інтернет і жваво обговорювалась у соціальній мережі facebook.

Коваль Сергій Безик пропонує встановити в різних куточках міста малі архітектурні форми, що являють собою ковану підставку на зразок пюпітра з площинами, на яких зображені старовинні листівки з видами Ужгорода та вміщено мальовану карту. І в дописах у мережі автор висловив готовність уже встановлювати “Листівки з минулого” в історичному центрі міста.

Взірець такого твору Сергій Безик приніс на засідання ради. У її членів було до майстра чимало запитань. По-перше, якщо йдеться про встановлення таких малих архітектурних форм, - наголосили, що це має пройти належне погодження. Основною ж тезою на обговоренні було те, що слід дуже виважено й обережно підходити до встановлення в історичному центрі будь-яких елементів, адже вони повинні бути виправданими та відповідати найкращим зразкам стильового обличчя Ужгорода, тобто “самодіяльність” у таких питаннях неприпустима. На думку художників, до таких речей слід підходити надто обережно, аби не перевантажувати центр міста зайвими і не зажди доречними оздобами.

Утім, саму ідею було схвалено - вона полягає у встановленні в історичному центрі площин зі старими листівками в місцях, котрі б відповідали ракурсу знімка чи малюнка, зробленого не одне десятиліття тому. Тобто, за задумом автора, “Листівки з минулого” є такою собі “машиною часу”, що дозволяє порівняти Ужгород у давніші часи і сьогодні, замислитись над його розвитком. Також, звісно, листівки покликані покращити туристичну привабливість міста. Зокрема ще й тому, що композиція вміщуватиме мальовану карту, яка слугуватиме для туристів - зорієнтує їх у визначні місця Ужгорода.

І коли сам задум дістав схвалення, то форма втілення зазнала жорсткої критики. Акцентували: вирішення твору має відповідати архітектурному контексту і стилям оздоб, що побутували в Ужгороді традиційно, зокрема взірцям і орнаментам старих кованих виробів, притаманних Ужгороду. Мовляв, стиль твору не відповідає стилю забудови та середовищу. Ішлося про невідповідність малої архітектурної форми та її деталей формі билець набережної, зроблених у стилі конструктивізму (саме на набережній поблизу пішохідного мосту коваль і планує встановити першу “Листівку з минулого”).

Також є зауваження до власне виконання як кованої частини та її форми й оздоблення, так і елементів площини - починаючи від малюнка карти і до шрифтового вирішення.

Обговорення було бурхливим. Дехто з членів ради засудив практику подавати на розгляд ради практично готові проекти, не дослухаючись до думки спеціалістів, а окремі члени взагалі висловлювалися категорично проти будь-яких втручань у центр міста з подібними ініціативами. Однак потім висловили ковалеві поради щодо того, як можна покращити виконання “Листівок з минулого”. Найближчим часом Сергій Безик представить на розгляд ради оновлені проекти, під час роботи над якими має врахувати зауваження фахівців. Наступне засідання науково-художньої ради заплановано провести після 20 серпня, інформує прес-служба міської ради.


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS