Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 30 (674) Підбір окулярів є кабінетним, а не вуличним процесом

Офтальмологія як галузь медицини існує в Ужгороді вже тривалий час, а офтальмологічні кабінети функціонують як на базі державних поліклінік, так і у приватних закладах. Про специфіку роботи офтальмолога, проблеми зору мешканців міста і шляхи їх вирішення “Ужгороду” розповідає лікар із 30-річним стажем роботи, старший міський офтальмолог Оксана Петрунь.

- Яким є спектр роботи очного відділення Ужгородської міської поліклініки?

- Офтальмологічна служба обласного центру обстежує та діагностує зір дорослих ужгородців. Крім основного свого призначення, ми також проводимо офтальмологічну експертизу допризовників і призовників у міському військовому комісаріаті Ужгорода.

- Порівнюючи державні офтальмологічні кабінети з приватними закладами, які недоліки ви можете відмітити в тих чи інших?

- Останнім часом в Ужгороді значно зросла кількість приватних офтальмологічних кабінетів, котрі надають відповідні послуги: проводять діагностування зору, призначають курс лікування тощо. Таких закладів у місті є досить багато, вони забезпечені потрібним обладнанням і деякою мірою зменшують навантаження на кабінети міської поліклініки. Та все ж городянам варто пам’ятати, що державні кабінети офтальмології володіють значно кращим професійним кадровим складом, аніж приватні. До прикладу, в нашій поліклініці за напрямком офтальмології працюють п’ять лікарів, з них троє спеціалістів мають вищу кваліфікаційну категорію, інші ж два здобули першу кваліфікаційну категорію. До того ж, кожен із них має й чималий досвід роботи, який перевищує 10 років у сфері офтальмології. Про приватні заклади, які надають офтальмологічні послуги, ми нічого конкретно сказати не можемо, оскільки нам невідомо, у скількох із них є лікарі з вищою категорією.

- Які захворювання очей зустрічаються найчастіше серед мешканців міста?

- Найчастішими є патології переднього, середнього і заднього відділів очного яблука. Останнім часом, до речі, відсоток звернень з патологією заднього відділу ока різко зріс, також побільшало звернень з приводу втрати зору у зв’язку з ускладненнями через цукровий діабет, гіпертонічну хворобу, склероз.

Зросла й кількість хворих на глаукому, яка є складною недугою, котра, у разі запущеності, призводить до повної сліпоти. У ті часи, коли я лише почала працювати в офтальмології, на обліку в глаукомній диспансерній групі Ужгородської міської поліклініки перебувало 120-130 чоловік. Тепер же їх чисельність сягає 340-350 осіб. Помітним стає й те, що ця недуга “помолодшала”: якщо раніше на глаукому страждали люди віком від 60 років, то сьогодні з цією проблемою звертаються навіть 40-річні громадяни. Якщо 20 років тому глаукома в рейтингу офтальмологічних захворювань посідала сьоме місце, то сьогодні вона піднялася на друге - за кількістю випадків отримання інвалідності. Значно зріс також відсоток звернень із катарактою, яка теж помолодшала: помутніння кришталика тепер спостерігається подекуди й у двадцятирічних. На щастя, це захворювання, на відміну від глаукоми, лікується значно легше, і при вчасно проведеному якісному оперативному втручанні зір хворих відновлюється майже на 70-80%. Такі операції проводяться на належному рівні на базі Закарпатської обласної клінічної лікарні. До речі, щоб запобігти процесу старіння кришталика від дії сонячного проміння чи будь-яких інших зовнішніх факторів та уникнути подальших наслідків, я всім своїм пацієнтам раджу в ясну погоду носити сонцезахисні окуляри не просто із затемненими скельцями, а саме з ультрафіолетовими фільтрами. Перевірити окуляри на наявність УФ-фільтра можна в будь-якому міському магазині оптики. Хорошими вважаються окуляри з лінзами, затонованими в зелений, коричневий і сірий відтінки, які не викликають подразнення.

- Як ви гадаєте, чим спричинене таке різке погіршення зору в сучасного покоління?

- Основними ворогами очей є стреси, нервові розлади, куріння, а також багато зовнішніх чинників. В цілому це свідчить лише про неправильний спосіб життя багатьох людей.

- Чи залежить якість окулярів від їх ціни?

- Звісно. Основа окулярів - лінза - може бути або скляна, або ж пластикова. Що стосується оправ, то я не вірю власникам магазинів оптики, які кажуть, що в їхніх закладах можна придбати хороші, а головне якісні окуляри за 20 гривень. Як на мене, одна якісна оправа коштує щонайменше 200 гривень, і якщо ви знаєте, що ці окуляри будете носити 5-10 років, раджу замислитися: а чи варто економити на цьому аксесуарі. Звісно, пластмасові оправи вартістю 30-40 гривень не є поганими, та все ж, на мою думку, візуально вони не личитимуть солідній людині… Що ж стосується лінз, то тут теж є свої нюанси, від яких певною мірою залежить їх вартість. Лінзи є різних типів і на різну товщину гаманця: є скляні, є пластикові, є антиблікові та фотохромні, які ще звуть “хамелеонами”, оскільки вони змінюють рівень тонування в залежності від рівня освітлення. Є багато інших доповнень, кожне з яких відбивається на підсумковій вартості.

- Чим загрожує людині купівля окулярів у вуличних торговців?

- Підбір окулярів - це справа оптометристів, фахівців, котрі вчилися цього не один рік. Люди ж, котрі купують окуляри на вулиці чи на базарі, ризикують бути ошуканими. Припустімо, продавець запевнить вас, що ці окуляри мають УФ-фільтр, а коли ви вирішите це перевірити, виявиться зовсім інше. Гроші ж за цю покупку вам ніхто не поверне. Оптичні окуляри на вулиці продають у нас так звані “китайські” й “харківські”. Якщо останні ще більш-менш відповідають тому, що написано на ярлику, то про китайські навіть не варто говорити. До того ж хочу наголосити: підбір окулярів є кабінетним, а не вуличним процесом. Для того, аби підібрати найпростіші лінзи для людини, мені, як лікарю з немалим досвідом роботи, необхідно не менш ніж 10 хвилин (а іноді на це йде навіть кілька годин). Вуличні ж “лікарі” за ці десять хвилин проведуть “діагностування” десятка осіб.

- Що ви можете порадити, щоб уберегти свій зір?

- Мої поради будуть простими: на сонце варто виходити тільки в окулярах з УФ-фільтрами. Також не завадило б вам вживати більше фруктів і ягід - зокрема суниці, чорниці, обліпиху, смородину і брусниці. Це й буде запорукою здоров’я очей.

• • •

Скільки коштуватимуть справжні якісні окуляри, “Ужгород” дізнавався в міських магазинах оптики.

Віолетта Анткевич, “Оптика Нова”: “Мінімальна ціна готових окулярів у нашому закладі становить 110 гривень. За ці гроші ви зможете придбати пластмасову оправу і звичайні прозорі лінзи зі склопластику. Найдорожчі ж окуляри обійдуться вам у 3-4 тисячі гривень, в залежності від того, яку оправу ви оберете. Лінзи ж до цієї оправи підбираються за рецептом лікаря, і ціна найдорожчих із них сягає 800-900 гривень. Перш за все, якість тих чи інших окулярів залежить від країни, в якій вони виготовлені, що відбивається на їхній вартості. Найдешевшими є окуляри, зроблені в Китаї та Кореї. Вони не призначені для довготривалого користування і зношуються буквально за рік-два. Найдорожчі, високоякісні окуляри можуть прослужити від 4-5 років до 10. Експортуються вони з Італії, Польщі, Франції, Німеччини”.

Сергій Павленко, “Світ оптики”: “Середня вартість окулярів - оправи та лінз - у наших салонах оптики коливається від 70 до 300 гривень. Якісніші моделі з лінзами, які мають антирефлексне покриття, або так звані “хамелеони”, коштують від 300 до 1000 гривень. Найдорожчими ж є брендові окуляри, вартість яких становить від 1000 до 8000 гривень. Я нікому не раджу купувати окуляри з рук, у так званих “представників” різних фірм. Цей аксесуар необхідно вибирати тільки в салонах оптики, які працюють роками, надають гарантію на свою продукцію і мають сертифікати на окулярні лінзи. Тут вам обов’язково прийде на допомогу фахівець”.

Іннеса МАНЗУЛИЧ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS