Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 30 (674) БАЖАНА ДИТИНА В БАЖАНИЙ ДЛЯ СІМ’Ї ЧАС - ОСНОВА ДЛЯ ПРАВИЛЬНОГО ПЛАНУВАННЯ ВАГІТНОСТІ

На жаль, навіть при високій загальній обізнаності, відсоток українців, котрі профілактично обстежуються у лікарів, залишається мізерним. Держава перебуває у демографічній кризі, за роки незалежності в Україні було зроблено понад 40 мільйонів абортів, що значно перевищує кількість народжених. Аби краще зрозуміти ці проблеми, ми вирішили поспілкуватися з Іваном Хащею, доктором медичних наук, професором кафедри акушерства та гінекології медичного факультету УжНУ, головою медичної ради.

- Як часто до Ужгородського міського перинатального центру приходять жінки на профілактичні огляди?

- Однозначно відповісти на це запитання не можна, це залежить від дуже багатьох факторів. По-перше, від характеру самої жінки, її світогляду, сприйняття ситуації, розуміння відповідальності за стан свого здоров’я та її майбутньої дитини. Звичайно, з медичного погляду бажано, щоб жінка прийшла до нас на етапі планування вагітності - для її підготовки. Як правило, це є загальний гінекологічний огляд, який кожна жінка, починаючи з 18 років, повинна проходити щороку. Навіть тоді, коли її нічого не турбує.

Що стосується вагітності, то ми рекомендуємо всім жінкам ставати на облік у жіночій консультації. На противагу минулому досвіду акушерства, сьогодні діє ціла система заходів для надання високоспеціалізованої допомоги. Якщо жінка не відвідує жіночу консультацію, то виникає запитання, наскільки вона зацікавлена у благополучному народженні своєї дитини. Тим паче, згідно з відповідними наказами Міністерства охорони здоров’я, тепер чітко прописані кратність та види обстежень, котрі проводяться під час вагітності. До прикладу, ультразвукова діагностика повинна проводитися тричі. Все це регламентовано, і потрібно тільки бажання.

- Про які конкретно обстеження йде мова?

- На сьогодні в нашому центрі є можливість застосовувати всі необхідні спеціалізовані методи діагностики. Мова йде про УЗД і лабораторну діагностику, комп’ютерну й магнітно-резонансну томографію. Залежно від конкретного випадку і встановленого діагнозу, ми призначаємо дослідження навіть тоді, коли вони безпосередньо проводяться не в нашому центрі, а в інших закладах. Зрештою, можна сказати, що ми використовуємо всі необхідні базові методи дослідження, прописані законодавством України.

- За останні роки кількість населення України скоротилась. У чому причина такої демографічної кризи?

- Ця проблема глобальна, оскільки притаманна не лише Україні. Насамперед вона стосується високорозвинених країн. Це Європа, населення якої старіє, “вимирає”. В Україні, крім проблеми з народжуваністю, є дуже велика проблема високої смертності. Це пов’язано з високим рівнем захворюваності. Найбільше людей хворіє на серцево-судинні, онкологічні, вірусні захворювання, туберкульоз. Очевидно, що на зменшення населення України, яке ми спостерігаємо протягом останніх років, впливає незадовільна соціально-економічна ситуація - як основний фактор.

- Багато жінок, завагітнівши, зрештою не можуть виносити дитину. Чому так багато вад виявляють у розвитку дітей?

- На мою думку, це зумовлено кількома причинами. Передусім, слід пам’ятати, що медицина розвивається дуже потужно й бурхливо завдяки науково-технічному прогресу, і це дозволяє нам виявляти ті проблеми або захворювання, яких раніше ми не бачили. Але, на жаль, збільшується кількість захворювань, зумовлених, зокрема, генетичними показниками та факторами життя. Те, як людина живе, як працює, який у неї режим праці та відпочинку, якими є її звички, особливо шкідливі, спосіб життя в плані харчування, з якими емоціями вона живе, серед яких обставин - усе це в загальному впливає на стан здоров’я, зокрема на стан організму вагітної жінки. Протягом останніх років спостерігаються доволі високі показники (15-20%), котрі характеризують виникнення проблем у жінок під час вагітності. У цю групу потрапляють жінки різного віку, але насамперед можна відмітити проблемні періоди у жінок до 18 років та після 35 років. З віком, наприклад, пов’язані певні особливості вагітності, підвищений ризик хромосомних аномалій, причиною якого є старіння жіночих статевих клітин. Це, у свою чергу, може бути причиною розвитку в дитини синдрому Дауна, Едвардса, Патау.

- Чи багато жінок звертаються до вашого центру з проблемою переривання вагітності за власним бажанням, навіть якщо дитина абсолютно здорова?

- Можна сказати, що кількість абортів значно зменшилась. Однак такі випадки бувають. Згідно з нашим законодавством, жінкам дозволено на власний розсуд переривати вагітність терміном до 12 тижнів. Після 12 тижнів переривання дозволено винятково за медичними показами з боку матері та дитини. Таке рішення приймається спеціальною комісією, яка бере до уваги всі матеріали даного випадку і тільки після цього приймає зважене рішення. Термін такого переривання становить 22 тижні. Після цих 22 тижнів вагітність не переривається навіть у тих випадках, коли в дитини є вади, несумісні з життям, і тому жінка повинна доносити дитину до кінця. Отже, важливо, щоб майбутня мати обов’язково пройшла кваліфіковане УЗД ближче до 20 тижня вагітності.

- Чи проводяться психологічні бесіди з жінками, які бажають позбутися своєї вагітності?

- У нашому закладі є психолог, але він більше виконує функції перинатального, оскільки веде психологічну підготовку вагітних жінок. Однак лікарі завжди проводять індивідуальні бесіди з пацієнтками на прийомах у жіночій консультації.

- Сьогодні існує думка, що дитина має бути бажаною. Саме цим і виправдовуються жінки, котрі роблять аборти. Чи можна говорити про те, що попередній аборт якось відобразиться на майбутній дитині?

- Переривання вагітності завжди супроводжується певними ризиками. Це ризики, пов’язані з запальними процесами, інфекційними ускладненнями, кровотечами, травмами. Тому в частини жінок може розвиватися вторинне безпліддя. Більшість жінок, котрі пережили аборт без ускладнень, у майбутньому вагітніють, нормально виношують та народжують здорових дітей. Що стосується генетичної пам’яті, то це залежить від особистості жінки. Психологічні переживання після виконаного аборту - це досить поширений феномен. Сьогодні йде активна боротьба проти абортів. Бажана дитина - це дуже важливо, і це слід пам’ятати жінкам. Аби бажана дитина народилась у бажаний час - це ще важливіше. Бо іноді жінки кажуть: “Ця дитина бажана, але не сьогодні”. Але в таких випадках слід розуміти, що ми або даємо шанс народитися людині, або ж ні. Тому саме жінка визначає, чи буде вона народжувати свою дитину. Що стосується майбутніх дітей, то з погляду психології це має значення. Можна говорити навіть про розвиток перинатальної психології, як такої, що характеризує внутрішньоутробний розвиток дитини.

- Деякі борці за права жінок стверджують, що аборт на ранніх стадіях не є вбивством. Ваша думка з цього приводу?

- Пригадую слова Ейнштейна, котрий казав, що є тільки два ставлення до життя: перше - ніщо не є чудом, друге - чудом є все. Тому кожен ставиться до питання вагітності відповідно до своїх переконань. Так, дехто каже, що ембріон - це ще не людина. Тоді виникає запитання до них: а коли вони себе почали відчувати людиною? Адже життя людини починається не з моменту народження, а за 9 місяців до того, з моменту запліднення. На ранніх етапах людина представлена клітинами. Вважати це остаточно сформованою людиною, звичайно, не можна. До того ж на цих етапах багато вагітностей перериваються. За статистикою 15-20% вагітностей перериваються в першій половині основного терміну. У 60-70% вагітність переривається тоді, коли часто жінка і не знає, що вона вагітна. Тому втрати людства, пов’язані з питаннями репродукції, є дуже великими. Сьогодні ми даємо можливість жити таким дітям, котрі ще кілька років тому не мали б жодного шансу на виживання. У 90-х роках дітей до 28 тижнів взагалі вважали абортивним матеріалом. Тепер ми рятуємо дітей від 22 тижнів, вагою до 0,5 кг. Звичайно, це збільшило навантаження на систему охорони здоров’я, особливо на акушерство. Щодо думки прихильників абортів, то її можна взяти до уваги, однак не слід враховувати. Щодо заборони переривання вагітності, то я б не був абсолютно категоричним. Я виступаю за те, щоб аборти були легальними. Ми пережили той період в історії, коли аборти були заборонені. Тоді виникала велика кількість ускладнень, спричинених перериванням вагітностей. Тому що жінка, котра хоче зробити аборт, все одно буде всіма силами цього досягати. Якщо не буде можливості отримати кваліфіковану медичну допомогу, вона звернеться по іншу допомогу.

- Чи багато жінок народжують за допомогою операції кесаревого розтину? Адже відомо, що у США велика кількість жінок користуються саме таким способом.

- Кесарів розтин - одна з найпоширеніших операцій. За частотою вона на першому місці у світі. Без цієї операції неможливо уявити сучасне акушерство. Поки не було цієї безпечної операції, було дуже багато втрат - як мам, так і дітей. Якщо порівнювати показники материнських та дитячих втрат 200 років тому з сучасними, то вони перевищували нинішні в 500-700 разів. Суттєва заслуга операції кесаревого розтину полягає у зменшенні проблемних ситуацій у вагітних. Однак часте використання цієї операції не означає, що вона може замінити нормальні фізіологічні пологи. Операція - це завжди операція, і не слід про це забувати. Ризик при такій операції для дитини та матері у 5-10 разів перевищує ризик при звичайних пологах. Проблема може виникнути при виборі методу знеболення. При знеболенні також можуть виникнути ускладнення: технічні ускладнення, реакції на медикаментозні препарати, ускладнення, пов’язані зі втручанням. Тому має бути зважена позиція щодо операції кесаревого розтину. І не слід її перетворювати на “операцію на замовлення”. Що стосується нашого центру, то в нас спостерігається зниження і стабілізація кількості операцій кесаревого розтину з 20% до 16%. Таке число зумовлене тим, що до закладу звертаються не тільки жінки з Ужгорода, а й з усієї області.

- Іване Івановичу, чи має місце у вашому центрі проблема передчасних пологів?

- Так, звичайно. Передчасні пологи - це один із видів ускладнення вагітності, який пов’язаний з народженням незрілої дитини. В першу чергу ця незрілість проявляється в легеневій системі. Звичайно, недопущення передчасних пологів - основне завдання, яке стоїть перед лікарем та матір’ю на останніх місяцях вагітності. Передчасні пологи становлять близько 6-7% від усієї кількості вагітностей. Суттєве значення при передчасних пологах має термін вагітності. Найнебезпечнішими є пологи в період від 22 до 28 тижнів, коли вага дитини менша за 1 кг. Другим за небезпечністю є термін від 28 до 34 тижнів, коли маса дитини можлива від 2 до 2,5 кг, а ріст - до 45 см. Доношеною вважається дитина вагою понад 2,5 кг і зростом більш ніж 48 см. Чим ближче до кінця терміну вагітності, тим краще дитина буде підготовлена. Важливо, аби організм дитини після народження міг виконувати самостійно важливі життєві функції. Мова йде, перш за все, про дихання. Доношена дитина характеризується зрілістю усіх органів та систем, у тому числі й дихальної. Недоношена дитина потребує підвищеної уваги, контролю, адже в неї можуть розвиватись ателектази легень, коли внаслідок їхньої незрілості виникає легенева недостатність, яка навіть може бути причиною загибелі немовляти.

- Чи багато жінок на сьогодні є безплідними?

- Можна сказати, що безпліддя - не жіноча проблема, а проблема у шлюбі. Тому слід говорити радше про безплідний шлюб, а не про безплідну жінку. Хоча традиційно так склалося, що жінка першою бере на себе тягар відповідальності, тому й першою звертається по допомогу до медичних працівників. За сучасними даними, близько 15-20% подружніх пар хворіють на безпліддя. Хоча точних цифр визначити не можна, оскільки за критеріями Всесвітньої організації охорони здоров’я, безплідним подружжям можна вважати те, котре рік живе регулярним статевим життям без застосування контрацептивів, а вагітності нема. Однак це зовсім не означає, що вони не можуть мати діточок. Є причини безпліддя жіночі - 40%, чоловічі - 40% (останнім часом спостерігається зростання чоловічого фактора безпліддя), а поєднання жіночого та чоловічого безпліддя зустрічається у близько 20% подружніх пар.

- Яким є оптимальний вік жінки для народження дитини?

- Можна говорити про вік від 20 до 30 років. Як показує аналіз сьогоднішньої ситуації, це досить штучна планка і це не означає, що жінки після тридцяти не можуть народжувати дітей. Однак необхідно пам’ятати, що з віком збільшується частота хромосомних аномалій.

- Що ви можете порадити молодій парі, котра планує народження дитини?

- Перш за все, навіть якщо немає ніяких скарг, - звернутися на консультацію до лікаря акушера-гінеколога. Перший варіант - до дільничного, другий - шукати іншого лікаря за власним вибором. Важливо оцінити стан репродуктивного здоров’я пари. Не менш важлива і правильна підготовка до вагітності та її спостереження протягом усього терміну. Бажана дитина в бажаний для сім’ї час - основа для правильного планування вагітності. Чимало жінок у наш час дбають спершу про кар’єру, а вже потім, коли є достатня матеріальна база, задумуються про народження дитини. Та коли настає час вагітніти, часто починаються різного роду проблеми. Бувають випадки, коли сім’я зовсім не готова до народження дитини або не має для неї необхідних умов. Молодим жінкам, котрі не перебувають у шлюбі, але живуть активним статевим життям, слід пам’ятати, що вагітності потрібно запобігати, щоб потім не думати, яким чином її позбутися. Жінки повинні берегти своє здоров’я, в тому числі репродуктивне. Це означає: уникати інфекцій та небажаної вагітності, бути уважними до своїх проблем та потреб і ставитися до них з відповідальністю. Адже безпека жінки - це справа її рук, вона не може бути надмірною чи дорогою, вона може бути тільки достатньою чи недостатньою.

Неля ІЛЬНИЦЬКА, студентка відділення журналістики УжНУ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS