Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 24 (698) Свіжий подих легенів Ужгорода

Ми неодноразово торкалися теми розвитку парків міста. Зелені зони, де городяни й гості Ужгорода могли б відпочити, зайнятися спортом чи просто насолодитися чистим повітрям, розвиваються в Ужгороді досить стрімко. Взяти до уваги хоча б не так давно створене КП “Парк культури і відпочинку “Під замком”, за діяльністю якого слідкують усі ЗМІ області, чи той же Боздоський парк, що вже тривалий час користується популярністю серед молоді й літніх ужгородців. Про розвиток і проблеми сучасних “легенів” Ужгорода - у розмові з їхніми господарями.

“Рік тому ми почали існувати як комунальне підприємство: провели земляні роботи, встановили огорожу навколо території, а також заасфальтували доріжки, де сьогодні проводяться змагання для дітей, - розпочинає розмову директор парку “Під замком” Тарас Румянцев. - Ми почали співпрацювати з ПАТ “Закарпаттяобленерго”, яке допомогло нам із забезпеченням освітлення на території паркової зони. Нами встановлено близько двадцяти електричних опор, які приєднані до міської мережі. Завдяки цьому освітлення на території парку починає працювати одразу після засвічування міських ліхтарів. Ми облаштували лавиці й періодично вирізаємо біля них кущі й чагарники. Нещодавно міські підприємці відновили функціонування санітарного вузла на території парку. Тепер готуються проекти для влаштування тут деяких атракціонів, щоб Підзамковий парк існував незалежно від міського фінансування, без відрахувань із бюджету”.

“Вже цього літа у нас буде 3-5 нових атракціонів, зокрема “Риболовля”, їзда на маленьких машинках, улюблені всіма “Гірки”, - розповідає директор парку “Під замком” Тарас Румянцев. - Ціни на відвідування атракціонів будуть помірними. Наше завдання - привернути увагу відвідувача, а також заохотити його завітати до нашого парку знову. Вже сьогодні парк користується популярністю серед городян: прийшовши сюди, люди можуть позайматися спортом, просто прогулятися алеями і, відповідно, вдало, а головне - здорово провести свій вільний час”.

- Хто контролює діяльність паркового КП сьогодні?

- Парк культури і відпочинку “Під замком” перебуває під чітким контролем Департаменту міського господарства Ужгородської міської ради. Що ж стосується контролю безпеки на території зеленої зони, то сьогодні парк патрулюється підрозділами міського відділку міліції.

- Чи були зафіксовані порушення порядку з боку відвідувачів з часу відродження паркової зони?

- Мене, чесно кажучи, дуже здивувало, що вже через тиждень після того, як ми встановили тут лавиці, хтось зламав дві з них. Я не розумію людей, котрі таке витворяють, і того, з якою метою були здійснені ці акти вандалізму, та особисто обіцяю: ми намагатимемося в майбутньому не допускати більше таких випадків.

- Що є проблемним для розвитку й функціонування цієї паркової зони?

- Однією з найважливіших проблем, звичайно, залишається фінансування. Ми хотіли б отримати хоч якісь кошти для подальшого розвитку. Тепер працюємо над розробкою невеличкого проекту, згідно з яким існує можливість вкладання певних інвестицій від країн-сусідів, можливо, це будуть і гранти.

- Хто з іноземців є більше зацікавленим у процвітанні парку?

- Напевно, це все ж чеська сторона, оскільки сьогодні вони шукають можливості для вкладання коштів у наші проекти. Одним з таких може стати і проект парку “Під замком”. Пов’язано це з тим, що Томаш Масарик, котрий упродовж довгих років розвивав місто Ужгород, вважається чеським національним героєм. Саме тому в усе, до чого торкалася його рука і де він діяв як політик, як видатна людина, чеська сторона погоджується інвестувати без будь-яких сумнівів. Тепер я розмірковую над тим, щоб зробити такий собі історичний екскурс для ознайомлення з суттю справи і детально, з урахуванням всіх тонкощів історії цієї атракції, підготувати проект, який згодом буде представлено на розгляд охочим допомогти нам у подальшому її розвитку.

“На сьогодні Боздоський парк розвивається досить активно, - розповідає його директор Максим Богодист. - Серед основних нововведень можна відмітити збільшення кількості атракціонів, що, відповідно, розширює віковий діапазон відвідувачів парку. Нині парк відвідують, здебільшого, діти віком від 3-ох до 16-ти років. Зважаючи на це, ми намагаємося задовольнити бажання кожного з них. На сьогодні вже закуплені веломобілі, які дозволяють покататися як дітям, починаючи з трьох років, так і дорослим. Такі атракціони покращують їхнє здоров’я і фізичну підготовку”.

- Чим приваблює Боздоський парк відвідувачів?

- У нашому місті обмаль зон, де мешканці або гості міста могли би влаштувати пікнік чи барбекю. Ми ж, задумавшись над питанням зон активного відпочинку в Ужгороді, вирішили створити й окультурити на території парку зону відпочинку, де відвідувачі можуть винайняти на деякий час альтанку й активно відпочити.

- Чи відбувається контроль за діями відвідувачів, щоб уникнути пожеж через неправильне поводження з вогнем?

- Наразі штат працівників оптимізований до мінімуму, тому більшою мірою ми покладаємось на уважність і порядність самих відвідувачів. Ми хочемо, щоб люди бачили, що все це робиться тільки для них, для їхніх дітей і внуків.

- Скільки коштує сьогодні активний відпочинок на території парку?

- Цьогоріч ціни на відвідування атракціонів не змінювалися. Мінімальна вартість одного атракціону 7 грн., а максимальна - 15 грн. Тепер у нас працюють уже 9 нових атракціонів.

- Що робить керівництво парку для розширення кола відвідувачів?

- Стосовно відвідування парку, хотілось би зазначити, що на той час, коли ми взяли комунальне підприємство під власне керівництво, захаращених зон було дуже багато, алеї та пішохідні території перебували в надзвичайно жахливому стані. Після санітарної чистки і так званих “вирубок” нарешті є місце не тільки для активного відпочинку молоді, а й для спокійних прогулянок літніх людей. Це, звісно, збільшило і кількість відвідувачів. Кожна компанія сьогодні має змогу обрати для себе вподобане місце на території Боздоського парку, де, активно відпочиваючи, не заважатиме іншим.

- Коли Боздоський парк переживав найкращі періоди?

- Безперечно, парк добре функціонував за часів Радянського Союзу, оскільки тоді люди були дисциплінованіші, були інші стереотипи й ідеали. Нині ми проживаємо не найкращі часи у країні, а це, звісно, відбивається на розвитку інфраструктури. Тепер парк зовсім не фінансується - ані міським, ані обласним бюджетом. Ми не включені в програму фінансування, тому парк сам працює заради того, щоб існувати далі. Вдаючись до цифр, бачимо: орендна плата за минулий рік зібрана вдвічі більша, ніж за позаминулий рік. Відповідно, ці гроші перераховані на виплату заробітних плат, на погашання комунальних затрат. Тепер наше завдання - розвивати парк і просувати його далі. Нами вже проведено на широкій алеї кронування дерев, яке не робилося впродовж 10-15 років. Однією з проблем також є поява самосадів, чого ми не маємо права допускати, оскільки дерева, що висіялися самостійно, негативно впливають на ті насадження, котрі ростуть поряд з ними. До прикладу, нещодавно, вирізаючи чагарники, ми вийшли на соснову алею, яку сьогодні можемо побачити. Крім наведення порядку з насадженнями, нами була виконана колосальна робота зі встановлення на території парку громадського санвузла. Тепер до наших планів на майбутнє варто зарахувати й облаштування питних фонтанчиків, які з’являться на алеях парку.

- Що стосується охорони території, чи проводяться тепер якісь патрулювання, аби забезпечити спокій на території парку в нічну пору?

- У Боздоському парку є сторожі, котрі охороняють парк у нічний час, та все ж треба сказати, що охопити всю територію, а саме 53 гектари землі, їм не під силу. Вони охороняють ту територію, яка вже очищена й освітлюється ліхтарями. Що ж до безпеки на атракціонах, то щорічно ми проходимо перевірку такими структурами, як Держгірпромнагляд чи інші, котрі затверджують придатність цих атракціонів і видають дозволи на їх експлуатацію.

- Чи є на території відеоспостереження?

- Наразі нами проводяться переговори з цього приводу. Нещодавно було встановлено 2 відеореєстратори, та поки що ми тільки практикуємося в цьому напрямку.

- Якими є подальші плани керівництва для уникнення актів вандалізму?

- Хорошою є ідея про встановлення на території парку дошки для підписів відвідувачів. Це неабияк покращило би стан тих же лавочок, на яких сьогодні рясніють різного роду освідчення в коханні чи докази перебування тут якихось Василів, Тетян і багатьох інших. Ми розглядатимемо цю ідею як таку, котру варто реалізувати. А сучасній молоді хотілось би побажати одного: щоб вони навчилися поважати чужу працю.

- Яким Ви бачите майбутнє Боздоського парку?

- Хотілося б максимально відновити парк до його первісного стану. Відновити його алеї: дубову, каштанову, трояндову та інші. Ми намагаємося повернути йому статус “родзинки” рослинності Закарпаття. Заповнювати його ресторанами й кафетеріями не бачу жодного сенсу, оскільки парк повинен залишатися насамперед парком, “легенями міста”. Також ми плануємо згодом запустити територією парку екскурсійний паровозик, який би проїжджав усіма алеями, а екскурсоводи розповідали б історію заснування парку. Можливо, ця ідея буде втілена в життя вже наступного року.

Олеся, 25 років: “Відколи в нашій родині з’явився малюк, ми прогулюємося Боздоським парком регулярно. Нам тут подобається: є хороша дорога для прогулянок з візочком і зручні лавочки, щоб відпочити. З кожним роком парк стає все кращим. З’являється більше місця для прогулянок його алеями. Сподіваюся, що вже за кілька років ми зможемо відвідати і території, до яких тепер дістатися неможливо через чагарники”.

Вікторія і Руслана, 10-11 років: “Сюди ми прийшли вже вдруге. Найбільше нам сподобався атракціон “Кенгуру”. До того ж, тут весело. Ми обов’язково приїдемо сюди знову”.

Віталія, 30 років: “До цього парку приходимо частенько. Хотілось би побачити тут безкоштовні атракціони, яких сьогодні в парку немає”.

Наталія, 24 роки, Тернопіль: “До Боздоського парку ми прийшли вперше. Все дуже сподобалося: приємна атмосфера, свіже повітря, цікаві гойдалки й атракціони. В майбутньому, при нагоді, обов’язково відвідаємо його знову”.

Іннеса МАНЗУЛИЧ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS