Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 24 (698) “Кантус” подарує Ужгороду свято духовної музики

Музичний фестиваль проходитиме з 15-го по 18 червня в обласній філармонії. За словами організаторів, захід буде надзвичайно насиченим і різноманітним, адже слухацькій аудиторії представлять якісну музику світового рівня, в тому числі - низку прем’єр.

Як розповів художній керівник камерного хору “Кантус” Еміл Сокач, ідея провести такий фестиваль народилася у 2001 році. “Ми з Йожефом Ермінем знаємося з дитинства, у нього величезний досвід участі в різноманітних фестивалях, добрі зв’язки з творчими колективами. Ми давно мріяли про музичне свято в Ужгороді, і от у 2001 році відбувся перший фестиваль, який ми проводимо що два роки”, - зазначив пан Сокач. У свою чергу, піаніст Йожеф Ермінь сказав з цього приводу: “Було прикро, що маленькі містечка на Заході проводять фестивалі сучасної якісної музики, а Ужгород, який розташований у центрі Європи і має інтелектуальну публіку, - не має фестивалю. Добре, що маємо таку потужну базу, як “Кантус”, і можемо проводити фестиваль, хоча він вимагає великих фінансових затрат. Це дуже болюче питання, адже практично не маємо підтримки: трохи виділяє кошти управління культури ОДА і час від часу підключаються поодинокі спонсори. На Закарпатті є дуже багаті люди, але їх переконати в тому, що необхідна підтримка і це справа потрібна, - надзвичайно важко”.

Про високий рівень фестивалю свідчить те, що музиканти з величезною увагою поставилися до вибору композиторів, чиї твори звучатимуть упродовж фестивальних днів. “У нас не буває ніколи сумнівних композиторів. Маємо серйозний відбір. Всі автори знані у всьому світі”, - наголосив пан Йожеф.

Камерний хор “Кантус”, як зазначив Еміл Сокач, підготував нову програму, значна частина якої - всеукраїнські або світові прем’єри. “У нас є така традиція - на фестивалі показувати свою сольну програму. Це прекрасна нагода для “Кантуса” поспівати ту музику, яку ми не можемо показати на звичайних концертах. У хоровому концерті буде представлено музику шести сучасних композиторів, п’ятеро з яких - українці. Власне, матимемо 3 всеукраїнські прем’єри і 3 світові. У нас були в Ужгороді Святослав Луньов, Володимир Зубицький, Золтан Алмаші (його твір, написаний у 2006 році, вперше буде представлений аудиторії). Вперше за 30 років буде звучати твір українського композитора Валентина Бібіка. Він гранд музики, але ім’я його широкій аудиторії, на жаль, незнайоме. Богдана Фроляк також представить свої твори. А ще Петеріс Васкс - латвійський композитор, котрий своєю музикою підкорив світового слухача. Основна тема, яку досліджує композитор у своїх останніх роботах, - взаємини людини з природою, краса життя та загроза руйнування екологічних і моральних цінностей”, - сказав художній керівник “Кантуса”.

Диригент із Польщі Роман Ревакович розповів, що однією з “родзинок” цьогорічного фестивалю стануть твори видатного польського композитора Войцєха Кіляра. Його ім’я не відоме широкій аудиторії, однак він є автором партитур до багатьох європейських та голлівудських кінострічок, адже композитор має досвід співпраці з такими відомими режисерами, як Анджей Вайда, Френсіс Форд Коппола, Роман Поланський, Джейн Кемпіон та інші.

Особливою гордістю хору “Кантус” є твір львівської композиторки Богдани Фроляк - диптих на твори Шевченка. “Для нас велика честь виконувати цей твір, адже це найкращий твір з хорової музики, які я чув за останні 10 років. Це - бомба. Це музика найвищої проби, і я надзвичайно гордий, що маю можливість її співати і знати композитора”, - розповів Еміл Сокач. У свою чергу, пані Богдана зазначила: “Диптих складається з двох частин на тексти Тараса Шевченка: “Думи мої” і “За сонцем хмаронька пливе”. Мені було важко братися за тексти Шевченка, адже це дуже відповідально. Самі тексти є настільки самодостатніми, що навіть страшно з ними працювати. Це прекрасна лірика, неймовірної краси текст. Засобами музики я намагалася відтворити цей спокій, цю красу. “Кантус” зробив усе дуже гарно, професійно, дуже зворушливо”. Також вона повідомила, що візьмуть участь у фестивалі і “Солісти Львова” - музиканти, кожен концерт яких вражає бездоганністю виконавської майстерності.

Ніколетта ДАНКУЛИНЕЦЬ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS