Газета ужгородської міської ради і виконкому

№ 20 (694) Володимир Рудейчук: “Нині в культурі залишились тільки ті, що працюють за покликанням”

Культура - це всеосяжне поняття, яке включає всі види життєдіяльності людини. Важливою складовою культури нації є її народна культура, що безпосередньо впливає на літературу та мистецтво, визначає їхній характер. Цьогоріч Всеукраїнський день працівників культури і майстрів народного мистецтва відзначатиметься 20 травня. З цієї нагоди - наше інтерв’ю з директором Обласного організаційно-методичного центру культури Володимиром Рудейчуком.

- З якими успіхами очолюваний Вами заклад підійшов до свого професійного свята?

- Минулого року в Україні проходив Всеукраїнський огляд-конкурс центрів народної творчості та культурно-освітньої роботи. У грудні минулого року в Міністерстві культури України відбулося засідання журі, котре визначило переможців. Наш центр культури виборов друге місце, чим я дуже пишаюся. Перше місце було присуджено Кіровоградському обласному центру народної творчості. І це не дивно, адже ця область за територією і населенням набагато більша від нашої, а фінансування, як відомо, здійснюється, виходячи саме з цих показників. Тобто на культуру там виділяється більше коштів, ніж отримує наша область. Вважаю, що наше друге місце за таких умов - це гарний результат роботи нашого колективу.

- Що було зроблено центром культури протягом останнього часу?

- Наприкінці 2011 року вийшов у світ порадник збирачам пісенного фольклору Закарпаття. Методичку підготували наші працівники Ганна Дрогальчук та Віталій Рац. А зовсім нещодавно вийшов друком практичний посібник “Джерельця Карпат”, який упорядкували Ерік Сачко, Тетяна Сакс і Юрій Балега. Свого часу у співавторстві з Василем Сможаником ми написали і видали книжку “Розвиток аматорського мистецтва Закарпаття”. Вона цінна тим, що це була перша спроба зробити певний аналіз розвитку основних жанрів художньої самодіяльності нашого краю від середини ХІХ століття до 2007 року. У роботі над нею ми використали архівні дані, що зберігаються у нашому закладі. З 2003 року готуємо щоквартальний вісник “Культурологічні джерела”, у якому відображаємо культурно-мистецьке життя області. У 2010 році при установі було створено Обласний музей аматорського мистецтва Закарпаття, котрий нараховує понад 3000 експонатів.

Уже не перше десятиріччя ми збираємо і поповнюємо новими відеофільмами свою відеотеку, до якої входять фільми, відзняті Золтаном і Євгенією Малошами, Омеляном Коляджиним, керівниками народної самодіяльної кіностудії “Едельвейс”.

- Яким є сучасний стан та перспективи розвитку закладів клубного типу Закарпаття?

- Висловлюючись лаконічно, скажу так: сучасний стан є таким, що потребує структурних змін. У Закарпатській області існує система закладів клубного типу, котра складається з державних та приватних установ. Найрозповсюдженішими закладами клубного типу на сьогодні залишаються клуби, будинки і палаци культури, створені ще за радянських часів. За статистичними даними, станом на 2011 рік мережа державних закладів культури краю охоплює 462 заклади культури клубного типу. Це 11 районних будинків культури, 5 міських будинків культури у невеликих містах, Обласний організаційно-методичний центр культури і 427 сільських клубів та будинків культури.

Більшість закладів перебувають не у зразковому стані. Зокрема, 170 клубів розміщуються у непристосованих приміщеннях, 104 клуби потребують капітального ремонту, 7 споруд - в аварійному стані. Це негативно позначається на роботі клубів і на якості послуг.

- Які проблеми стоять на перешкоді в роботі?

- Основними проблемами в роботі клубних закладів залишаються: відсутність належної законодавчої бази, незадовільний технічний стан сільських закладів культури, недостатнє фінансування, низькі власні доходи закладів тощо. Важливими проблемами є також неповна зайнятість працівників культури, недостатній вплив центральної влади на розвиток культури в регіонах та несприятливе для культури податкове й бюджетне законодавство. Звичайно, на цьому перелік проблем не закінчується. Перераховано тільки головні з них.

- Працівник культури нині - що це? Професія, хобі чи щось інше?

- Жартома кажучи, це скоріше хобі. Адже заробітна плата в культурі майже символічна. Вона відчутно нижча від середньостатистичної в області. Гадаю, нині в культурі залишились тільки ті, що працюють за покликанням, які не уявляють свого життя без роботи в цій галузі. Сподіваюсь на краще у майбутньому, вірю, що культура посяде в нашому суспільстві гідне місце.

- Кілька слів про колектив, який Ви очолюєте.

- Переважна більшість працівників мають вищу фахову освіту, пропрацювали багато років у різних сферах культури, мають досвід роботи і вагомі досягнення. Нині це дружний, згуртований колектив професіоналів, котрі знають і люблять свою роботу, яких об’єднують спільні цілі і завдання. У ці дні готується звітний концерт народного вокального ансамблю народної пісні “Розмарія” Обласного організаційно-методичного центру культури, що відбудеться 24 травня у залі театру ляльок. Тож запрошуємо всіх шанувальників народного мистецтва на концерт.

Володимир МИШАНИЧ


Реалізація: ALDESIGN WebStudio
базується на WP 1.5 engine | valid XHTML and CSS